Policie vyšetřuje prodej OKD do rukou Karbon Investu

Kauza z roku 2004 se dotýká Bohuslava Sobotky, jenž tehdy jako ministr financí Grossovy vlády transkaci navrhnul.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má na krku přinejmenším nepříjemnost. Protikorupční policie začala vyšetřovat privatizaci 46procentního podílu státu ve společnosti OKD. Na návrh tehdejšího ministra financí Sobotky vláda Stanislava Grosse v roce 2004 rozhodla prodat podíl společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Tato částka však neodpovídá například posudku auditorské společnosti Ernst & Young. Podle závěru auditorů činila tržní hodnota podílu 24 miliard korun.

Informaci o vyšetřování potvrdili deníku Právo pražské vrchní státní zastupitelství i šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Obchod státu s Karbon Investem ovládaným podnikateli Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou napadli trestním oznámením předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ Roman Macháček a Jana Volfová ze strany Suverenita.

Bohuslav Sobotka pro Právo reagoval: „Jestli jsou zde nyní na stole nějaké nové informace, tak je potřeba, aby se prošetřily. V roce 2004 ale takové informace na stole nebyly.“ K dispozici tehdy měla vláda znalecký posudek, který nechal vypracovat Fond národního majetku, a výsledná cena údajně odpovídala tomuto posudku. Problematický byl tehdy také posudek vypracovaný znaleckým ústavem Vox consult. Celé OKD včetně dceřiných společností ohodnotil na 4,53 miliardy korun, zmíněný posudek Ernst & Young pak na více než 52 miliardy.

Ostravská pobočka protikorupční policie případ šetří pro podezření ze spáchání několika trestných činů: porušování povinnosti při správě cizího majetku, zneužívání pravomoci veřejného činitele, křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Autor

Petr Bušta

Petr Bušta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články