Policie vyšetřuje nejen ProMoPro, ale i celé české předsednictví EU

V kauze ProMoPro se policie chystá obvinit zhruba 10 lidí.

Aktuálně.cz přináší v jednom článku dvě zprávy. Méně třaskavě vypadá ta první: Vyšetřování kauzy ProMoPro finišuje. Police chce obvinit asi deset lidí.

Zakázku na audiovizuální služby pro zajištění českého předsednictví EU v roce 2009, přidělená bez výběrového řízení, shledala protikorupční policie podle zdrojů Aktuálně skutečně za předraženou. Případ, který v lednu spustil Finanční analytický útvar ministerstva financí, potažmo ministr Miroslav Kalousek, tvrzením, že v zakázce přišel stát o 150 milionů korun, vyšetřovala policie více než půl roku.

Přesnou částku, o kterou byla zakázka předražena, vyčíslí znalecký posudek až koncem listopadu. Minimálně však půjde o desítky milionů. Z toho, co web napsal, nevyplývá, že by měl být stíhán přímo tehdejší místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Obvinění se má v první fázi týkat zástupců firem, které kontrakt zajišťovaly, „ve hře je ale i stíhání státních úředníků z Vondrova týmu, kteří důsledně nekontrolovali, jak jsou státní peníze využívány,“ píše Aktuálně.

Z toho by mohlo vyplývat, že Vondrova odpovědnost zůstane v rovině politické. Vysvětlením celé kauzy nakonec může být, že firmy zneužily chaosu, který při přípravě předsednictví panoval. Důkazy o širším plánu, jak okrást stát, totiž zatím nejsou k dispozici.

Druhá zpráva je však zajímavější: Policie po dohodě se žalobci rozšířila původní zkoumání zakázky ProMoPro na vyšetřování celého předsednictví. Podle Aktuálně se tak dohodla policie se státním zastupitelstvím. Informaci potvrdila mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová: „V tuto chvíli už nejde jen o ProMoPro. Není možné vytahovat jednu firmu z kontextu celého předsednictví.“

Podrobnosti najdete na Aktuálně.cz.