Policie vyšetřuje, jestli za Klausovou amnestií nebyla korupce

Příběh novoroční amnestie Václava Klause nekončí. Její okolnosti prověřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Okolnostmi amnestie Václava Klause se už půl roku zabývá Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Důvodem je anonymní podání, podle nějž mohla za exprezidentovou amnestií být korupce.

„Dostali jsme podnět v souvislosti s amnestií prezidenta Václava Klause. Přijali jsme ho v lednu, a dosud se jím zabýváme, věc je nyní ve fázi prověřování,“ potvrdil ČESKÉ POZICI mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej. A doplnil, že podání bylo anonymní, nicméně že protikorupční policie vycházela i z otevřených zdrojů. Mluvčí útvaru nechtěl říct, zda se blíží sdělení obvinění, popřípadě koho konkrétně se podnět poukazující na možné uplácení v kauze amnestie týká.

Celou kauzu už tři měsíce dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. „Úkony trestního řízení byly zahájeny v květnu, a to pro trestný čin podplácení a přijetí úplatku,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí městských žalobců Štěpánka Zenklová. Žádné podrobnosti o počtu nebo identitě osob, kterých se prošetřování týká, ani ona sdělit nechtěla s poukazem na to, že věc je stále ve fázi přípravného řízení.

Z informací, které se i přes zatvrzelý odpor bývalého i současného osazenstva Hradu dostaly na povrch, vyplývá, že roli při tvorbě finálního textu amnestie měli kromě Klause i jeho nejvěrnější spolupracovníci Ladislav Jakl nebo Petr Hájek.

Po nástupu Miloše Zemana nový kancléř Vratislav Mynář ze sepsání textu amnestie obvinil hradního právníka Pavla Hasenkopfa. Jím zveřejněné dokumenty ovšem poukazují na to, že s finálním zněním vyhlášené amnestie toho neměl mnoho společného a že klíčové body, díky kterým se mohou radovat například již jednou pravomocně odsouzení manažeři vytunelovaného H-Systemu nebo člen „konkurzní mafie“ Jiří Berka, měl na svědomí s největší pravděpodobností Klausovi blízký právník Zdeněk Koudelka.

Kvůli rozsahu amnestie byl terčem ostré kritiky nejen Klaus, ale i bývalý premiér Petr Nečas nebo exministr spravedlnosti Pavel Blažek, kteří prezidentovu amnestii svou kontrasignací posvětili. Neochota všech zúčastněných zveřejnit okolnosti vzniku amnestie vedla i k žalobám pro porušování informačního zákona, nebo ke stížnosti senátorů na postup Nečasova kabinetu. Klaus, Nečas a spol. ani přesto dosud jasně nevysvětlili, co je k zastavení některých závažných hospodářských kauz vedlo.

svaty On nebo někdo z jeho okolí ... 11:10 31.7.2013
svaty Souhlas Souhlas 8:19 31.7.2013

Počet příspěvků: 25, poslední 1.8.2013 11:32 Zobrazuji posledních 25 příspěvků.