Ceska Pozice

Policie údajně obviní v kauze tatrovek Martina Bartáka a Michala Smrže

Aktualizováno. Exministr obrany a majitel firmy MPI se měli dopustit protiprávního jednání v souvislosti se zakázkou za 2,7 miliardy korun.

Martin Shabu 30.11.2011

Aktualizováno. V kauze armádních tatrovek padnou dvě obvinění. Potvrdil to ostravský státní zástupce Dušan Táborský, který měl rozplétání složitého případu na starosti. Podle MF Dnes jsou obviněnými exministr obrany Martin Barták (ODS) a jeho známý a majitel firmy MPI Michal Smrž.

„Mohu potvrdit, že k dnešnímu dni končí činnost pracovního týmu Tatra. Navíc i to, že z pokynu dozorujícího státního zástupce bude pracovníky ostravské expozitury vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám,“ řekl deníku Právo ke skončenému šetření policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Sdílnější nebyl ani ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). „Nevím nic víc, než co bylo na serverech. Vyšetřovatelům jsme dali informace, které si vyžádali, ale jinak jsme do vyšetřování nezasahovali,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Vondra.

Podle Táborského a Ibeheje bude možné další informace o případu zveřejnit v následujících dnech. Usnesení o zahájení trestního stíhání totiž dosud nebylo dotyčným osobám doručeno.

Na případ pochybného nákupu armádních tatrovek za 2,7 miliardy korun v roce 2006 upozornil jako první William Cabaniss, bývalý velvyslanec USA v Praze a předseda dozorčí rady společnosti Tatra, která je částečně v amerických rukou. Prohlásil, že v únoru 2008, během oficiální návštěvy tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) v USA, po něm chtěl Martin Barták, exnáměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové, miliony dolarů za to, že Tatra nebude mít problémy s armádní zakázkou.

„S náměstkem Bartákem jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos – přesnou sumu si nepamatuji – by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny,“ řekl loni MF Dnes exvelvyslanec Cabaniss. Další účastník schůzky a manažer Tatry Duncan Sellars následně uvedl, že mělo jít o miliony dolarů.

Společnost Praga měla být v rámci zakázky subdodavatelem. Představitelé Tatry však zpochybňovali kvalitu dodávaných náhradních dílů a smlouvu s firmou Praga vypověděli. Poté se začal prodej tatrovek pro armádu komplikovat. A právě Bartákem zmíněné miliony dolarů měly zakázku znovu rozhýbat.

Zbrojař Michal Smrž, majitel firmy MPI a Bartákův přítel, se dostal do hledáčku policistů, když se začaly rozplétat souvislosti případu. Podle dřívějších informací MF Dnes měl Smrž žádat to samé jako Barták po Ronaldu Adamsovi, generálním řediteli Tatry. Adams potvrdil, že se uskutečnilo několik schůzek. Smrž i Barták, kteří spolu strávili dovolenou na ostrově Mauricius, však korupci v souvislosti s tímto případem odmítají.

Ke informacím médií o obvinění se veřejně vyjádřil Martin Barták.

(Celé vyjádření citujeme podle webu Lidovky.cz) "Dnešní pokračující obludná mediální konstrukce, cíleně rozpoutaná již před rokem deníkem Mladá fronta Dnes, je nevídaná, šokuje mě a zbavuje poslední víry ve fungování právního státu. Nepamatuji si, že by někdo v minulosti přes média sděloval další postupy orgánů činných v trestním řízení. Toto mě utvrzuje v mém přesvědčení, že kauza Tatra je uměle vykonstruovaná a má sloužit především k mé společenské likvidaci.

Médii nezmiňovanou realitou je, že jsem se na nákupu vozidel Tatra nijak nepodílel. Celý průběh dosavadního řízení byl založen na principu "Tady jsou viníci, najděte důkazy". Do současné doby mi nikdo oficiálně nesdělil, z čeho jsem podezřelý a co je mi kladeno za vinu. Domnívám se, že se jedná o další prodlužování  justičního a mediálního teroru na mě a mou rodinu. Dlouho jsem se zdráhal silných prohlášení a vyjadřoval jsem se pouze minimálně tak, aby má prohlášení nemohla být brána jako pokus toto řízení ovlivňovat. Nyní již ale dál nebudu mlčet a to především proto, že jsem se ničeho nedopustil a nenechám se dále očerňovat a dehonestovat.

V každém případě, bude-li proti mně zahájeno trestní stíhání, což mi zatím není známo, se budu bránit právní cestou nejrazantnějším možným způsobem. Doložím, že celá záležitost je od začátku výrazně nestandardní a provázena celou řadu účelových pochybení. 

Mám důvodné obavy, že v mnoha případech bylo proti mé osobě opakovaně postupováno nezákonně. Mám též obrovské pochybnosti o cílených zásazích do případu nadřízenými justičními orgány a jejich cílenými úniky do médií.

Stále však doufám, že žijeme v právním státě a existuje-li alespoň špetka spravedlnosti, musí být moje jméno brzy očištěno."

Podivné okolnosti?

Web Parlamentní listy upozornil na jeden „podivný" aspekt případu, totiž že kauzu dozoruje krajské státní zastupitelství v Ostravě, které „k tomu přitom není podle zákona i objektivních skutečností vůbec místně a věcně příslušné." Z interních dokumentů Ostravě nadřízeného Vrchního státního zastupitelství podle webu údajně vyplývá, že si sami žalobci uvědomovali, že případ „jede“ v rozporu s trestním řádem a byli srozuměni s tím, že případ vrátí k došetření do Prahy. 

K tomu poznámka ČESKÉ POZICE: Již v dříve upozornila Zlatuše Andělová, šéfka Krajského státního zastupitelství v Ostravě, že jedna z korupčních nabídek padla v sídle společnosti Tatra v Kopřivnici, které se nachází v Moravskoslezském kraji. A proto místní příslušnost ostravského státního zastupitelství podle Andělové sedí. 

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.