Policie šetří provize pro známé expremiéra Grosse

Po privatizaci státního podílu Mostecké uhelné přistálo na zahraničních kontech pět milionů dolarů. Po Švýcarech se tím zabývá už i česká strana.

Náměstek ministra průmyslu a spolupracovník bývalého sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse Robert Sýkora musí vysvětlovat protikorupční polici, jestli přijal úplatek ve věci prodeje státního podílu v Mostecké uhelné. Podle informací Mladé fronty Dnes se do vyšetřování po švýcarských prokurátorech pustila také česká strana.

Češi i Švýcaři analyzují finanční transakce, které mohly sloužit k uplácení. „Prověřování se týká podezření z trestných činů přijímání úplatku a podplácení," řekl deníku Libor Grygárek, náměstek vrchního státního zástupce.

Třem lidem z okolí Stanislava Grosse v minulosti přistály na kontech v cizině nemalé částky peněz, které pocházely z odprodeje Mostecké uhelné.  Kupec státního podílu, švýcarská společnost Investenergy, poslal pět milionů dolarů označené jako provize na konto do ciziny. Odtud pak peníze putovaly ke Grossově příteli a zbrojaři Pavlu Muselovi, poradci expremiéra Jiřímu Martinkovi a Robertovi Sýkorovi, synovi exposlance ČSSD Antonína Sýkory.

Právě Robert Sýkora pomohl Grossovi zázračně zbohatnout. Prodal mu akcie společnosti Moravia Energo za dvacet milionů korun. Krátce poté je expremiér zpeněžil, a to za pětinásobek.