Policie na stopě: Janouškův dokument může potopit mnoho lidí

Nástup do vězení představuje velké nervové vypětí. Občas nejen pro vězně a jeho rodinu, ale i širší okolí. To je i případ politického podnikatele Romana Janouška. Mezi některými miliardáři, lobbisty a česko-slovenskými bankéři propukla nejistota a strach. Detektivové totiž našli při prohlídce Janouškova chorvatského sídla jeho diář.

Koláž LN: Roman Janoušek a jeho zahraniční rezidence. foto:  Šimon, Lidové noviny

Koláž LN: Roman Janoušek a jeho zahraniční rezidence.

ČESKÁ POZICE zjistila, že policejní zásah v Chorvatsku odstartoval obavy lidí okolo politického podnikatele Romana Janouška. Detektivové vyrazili do podnikatelovy vily poblíž letoviska Zadar. Domovní prohlídka v obci Diklo se uskutečnila na přelomu srpna a září. Dosud se vědělo, že chorvatští vyšetřovatelé v rámci právní pomoci v kauze Nagygate zajistili v přepočtu zhruba dva miliony korun.

Detektivové však v domě nalezli cennější úlovek – Janouškův diář s osobními poznámkami. Podle jednoho z pražských lobbistů nalezený dokument obsahuje informace o různých schůzkách a obchodních plánech. Z toho důvodu má řada lidí obavu, že zabavený zápisník na ně nasměruje policisty. ČESKÉ POZICI informaci o zabaveném diáři potvrdil policejní zdroj.

„Bez komentáře,“ dodal k tomu náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár, který dozoruje vyšetřování několika větví případu kolem bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové (dnes Nečasové). Janouškův advokát Vít Široký informaci o zajištěných věcech z klientova chorvatského sídla nechtěl komentovat. „Víte víc než já. Nehodlám se k tomu vyjadřovat. Zeptejte se lidí, kteří vám informaci poskytli,“ řekl pouze.

„Dvě krysy“

Muž, který v jednu dobu platil za nejvlivnější postavu české politiky a byznysu, byl za sražení ženy v opilosti odsouzen v září. Odvolací soud potvrdil a zpřísnil rozhodnutí městského soudu a poslal Janouška do vězení na 4,5 roku. Podnikatel dlouho věřil, že ho lobbisté a byznysmeni, jako je Milan Ulčák, Milan Velek či Tomáš Pitr, z nastalé šlamastiky dostanou.

Ještě než nastoupil do vězení, Janoušek tušil, že v jeho nejbližším okolí něco není v pořádku. V rozhovoru pro TV Barrandov prohlásil, že u sebe objevil „dvě krysy“.

Nestalo se, nepomohl ani údajně závažný zdravotní stav. A tak Janoušek svému okolí po pravomocném verdiktu soudu přestal důvěřovat. Sklon k nadměrnému pití alkoholu a zabavený diář však znejistily i některé jeho dosavadní spolupracovníky, kteří nyní trnou, zda se Janoušek v cele nezlomí a nezačne „mluvit“.

Ještě než nastoupil do vězení, Janoušek tušil, že v jeho nejbližším okolí něco není v pořádku. V rozhovoru pro TV Barrandov prohlásil, že u sebe objevil „dvě krysy“. „Těžce to nesu. Jména samozřejmě neřeknu, nechci je vyplašit. Krysy ještě nevědí, že jsou krysy, a myslí si, že jsou tygři,“ prohlásil Janoušek na konci září.

Podle zdrojů ČESKÉ POZICE měl spory jak se svými advokáty, tak s podnikateli, se kterými spolupracoval na několika projektech. Ti mu také měli slíbit, že rozsudku a výkonu trestu nakonec přece jen unikne. Posléze ho měly osoby, se kterými byl v poslední době v užším kontaktu, dokonce přesvědčovat, aby do vězení nenastoupil a raději utekl. S tím souvisí druhá kapitola příběhu Janouškova uvěznění.

Spekulace

Samotná informace o zajištěných dokumentech v Zadaru totiž byla výsledkem pátrání, které odstartovala poměrně divoká spekulace, ne-li konspirace. V pražských kuloárech a mezi vlivnými se o ní však již několik týdnů hovoří a ve výsledku ČESKOU POZICI přivedla až ke zmiňovanému diáři.

Spekulace začíná v momentě, kdy nástup do Brna měli Janouškovi údajně doporučit lidé, kteří z jeho případného „mluvení“ o spolupráci a obchodních transakcích měli obavy

Konstrukce zní: Janoušek měl podle rozhodnutí soudu nastoupit do ruzyňské věznice v Praze. Lze si však vybrat i jinou věznici – a to v oblasti, kde se zrovna nacházíte. Jak známo, podnikatel si dlouhodobě stěžoval na závažné zdravotní problémy v oblasti hlavy. Zvolil proto brněnskou vězeňskou nemocnici (tou však disponuje i pražský pankrácký areál). Potud jde o známá fakta.

Spekulace začíná v momentě, kdy nástup do Brna měli Janouškovi údajně doporučit lidé, kteří z jeho případného „mluvení“ o spolupráci a obchodních transakcích měli obavy. V rámci věznice zde prý existuje psychiatrické oddělení, ve kterém by případně Janouškovo „přiznání“ mohli například podáváním určitých léků znevěrohodnit.

Případ Petra Macha

Když ČESKÁ POZICE zhruba před třemi týdny začala zjišťovat, kvůli čemu se někdo může Janouška takovým způsobem obávat, jedním z vysvětlení byla právě informace o zabaveném diáři. Scénář připravený pro Macha? Přestože takový scénář vypadá jako vystřižený z filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, není to poprvé, co se objevuje na scéně.

Pokud bych byl například prohlášen za nezpůsobilého k právním úkonům, pak by nebyl problém zmocnit se i mého majetku, říká bývalý majitel fotbalové Sparty Petr Mach

V roce 2011 vyšla autobiografická kniha o bývalém majiteli fotbalové Sparty a sponzorovi ODS Petru Machovi, který se na začátku milénia rozhádal s tehdejším předsedou strany Václavem Klausem a výkonným místopředsedou a kdysi mocným politikem Petrem Čermákem. Kvůli neproclenému automobilu (jenž mu ale nepatřil) musel Mach nakonec do vězení. V knize Financoval jsem ODS pak popsal následující zážitek:

„Krátce poté, co se za mnou zaklaply pankrácké mříže, volal celý rozhořčený Čermák (Petr) mým sourozencům, jak je možné, že nejsem ve vězeňském blázinci v Brně. Prý tam vše zařídil pro můj převoz. Dokonce už byla připravena eskorta, která mě tam měla převézt. Mělo to jen jednu malou chybičku – nějak o celé akci zapomněl informovat mě a mého advokáta. Trochu divné, ne? Dnes jsem přesvědčen, že tam do mě chtěli cpát nějaká svinstva, abych vylezl ven jako nesvéprávný člověk. Pak by nebyl problém zmocnit se i mého majetku. Pokud bych byl například prohlášen za nezpůsobilého k právním úkonům.“

Fantazie

Tisková mluvčí brněnské věznice Dana Krejčířová vzkázala, že vedení se nebude k této spekulaci vyjadřovat. Janouškův advokát Široký řekl, že klient do brněnského zařízení nastoupil dobrovolně.

Podle podnikatele Tomáše Pitra Janouškovi nikdo ublížit nechce

Podnikatel Tomáš Pitr, který byl v posledních týdnech Janouškovi nablízku, onu spekulaci označil za fantazijní. „Kdyby z něho někdo chtěl udělat v uvozovkách nesvéprávného, nechají ho spíše na svobodě. (smích) Ne, vážně, to je fantazie. Janouškovi nikdo úmyslně ublížit nechce,“ řekl v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.