Policie chce požádat sněmovnu o vydání Víta Bárty

Důvodem chystaného trestního stíhání jsou údajné úplatky pro bývalé stranické kolegy Škárku a Kočí.

ŘSD a ministerstvu dopravy hrozí, že firmě Skanska budou muset zaplatit 50 milionů korun kvůli cedulím, jež si vymyslel ministr dopravy Vít Bárta. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

ŘSD a ministerstvu dopravy hrozí, že firmě Skanska budou muset zaplatit 50 milionů korun kvůli cedulím, jež si vymyslel ministr dopravy Vít Bárta.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Práva chtějí její vyšetřovatelé na počátku příštího týdne požádat o vydání poslance Věcí veřejných a exministra dopravy Víta Bárty k trestnímu stíhání. Důvodem je údajné uplácení bývalých stranických kolegů a poslanců Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí.

Podle informací Práva chtějí detektivové žádat o vydání Bárty kvůli trestnému činu podplácení a nikoli pro daňové delikty, které zpočátku prověřovali také. Sám Bárta tvrdí, že bývalým kolegům půjčoval a provinění proti zákonu popírá. Zda bude policie žádat také o vydání Škárky a Kočí, zatím není dle Práva jasné. Trestné je i přijímání úplatků. Oba poslanci se brání, že peníze od Bárty přiznali a nahlásili na policii.

Škárka údajně několik měsíců dostával od Bárty desetitisícové částky, buď za loajalitu, nebo na provozní výdaje ve funkci výkonného místopředsedy. Následně pak podle svého vyjádření obdržel v obálce 170 tisíc korun. Kočí zase tvrdí, že jí Bárta předal v obálce bez bližšího vysvětlení půl milionu korun.

O vydání poslanců k trestnímu stíhání rozhodují ostatní zákonodárci hlasováním. Ke zbavení imunity stačí souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů. Sněmovna musí rozhodnout na své první schůzi následující po doručení policejní žádosti a výsledek hlasování musí zaslat příslušnému orgánu do pěti dní. Pokud je rozhodnutí poslanců kladné, může policie po doručení rozhodnutí o vydání zahájit trestní stíhání podezřelého. Nevydá-li Poslanecká sněmovna či Senát svého člena k trestnímu stíhání, je to pro daný skutek vyloučeno navždy, a to i po skončení mandátu.

Počet příspěvků: 1, poslední 14.6.2011 08:39 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.