Policejního důstojníka Husáka sledovala na schůzkách s Janouškem BIS

Z materiálu, na nějž odkazuje MF Dnes, vyplývá, že tajná služba monitorovala vazbu Vladislava Husáka na Romana Janouška.

Seriál zveřejňování tajných nahrávek lobbisty Romana Janouška s vlivnými politiky a státními zaměstnanci má pokračování. Tentokrát MF Dnes ukázala na bývalého policejního prezidenta a dosluhujícího náměstka policejního prezidenta Ladislava Husáka. Podle důvěryhodného zdroje deníku byl v roce 2007 v hledáčku Bezpečnostní informační služby.

Tajná služba tehdy pro Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který vydává bezpečnostní prověrky státním zaměstnacům, vypracovala zprávu, v níž upozornila na podezřelé kontakty Husák-Janoušek. Po telefonu se prý domlouvali na schůzkách, více si toho však po „drátu“ neřekli. Příslušníci BIS dokonce oba muže třikrát sledovali i na osobních schůzkách, které se konaly nedaleko Staroměstského náměstí v Praze. Nikdy je však spolu neviděli.

Na vazbu Janoušek-Husák upozornili loni v listopadu i novináři bulvárního deníku Blesk, který zveřejnil fotografie vysokého policejního funkcionáře Husáka na schůzce pražských politiků ODS (Pavel Bém, Boris Šťastný, Milan Richter a Rudolf Blažek) a lobbistů (Janoušek a Tomáš Hrdlička). Husák kontakty s Janouškem nepopřel. Už si ale nevzpomněl, o čem spolu mluvili. „Kdyby to však byla nějaká nosná témata, jistě bych si je pamatoval,“ dodal pro MF Dnes.

Již dříve pro Blesk Husák připustil, že ho s Janouškem seznámil exprimátor Bém. „Je to přece o profesionalitě každého z nás, zda se tím nechá ovlivnit. A moc dobře víte, že nebýt mé loňské náhodné návštěvy v Obecním domě, tak o tom nikdo nepíše. Místo toho média vyfabulovala příběh, na jehož základě se stýkám s panem Janouškem,“ komentoval koncem března svou rezignaci na funkci náměstka policejního prezidenta. Toto rozhodnutí prý nesouviselo s kauzou Janouškovy autonehody, při níž byla zraněna žena.

V kontextu nových zpráv o propojení vysokého policejního funkcionáře s lobbistou Janouškem působí poněkud paradoxně čtvrteční vyjádření Husákova nadřízeného Petra Lessyho. „O žádných údajných vazbách jeho (Husákova-pozn. red.) rezignace nebyla. Jediné, co udělal, je to, že se stavil na večírku v Obecním domě, což uškodilo dobrému jménu policie. Jako náměstek skončí nejpozději do konce května. Je to schopný policista, jdou za ním velké zásluhy, na které by se nemělo hned zapomenout. Chtěl bych, aby u policie zůstal. Hledáme mu nějaké místo. Podle služebního zákona by mělo být nejméně v desáté platové třídě (což je u policie například úroveň krajských ředitelů-pozn.red.),“ řekl MF Dnes policejní prezident Lessy.