Policejní razie v CzechInvestu, ministr Kuba je připraven odvolat ředitele

Protikorupční policie prohledávala kanceláře státní agentury kvůli nestandardnímu průběhu zakázky, na niž upozornila ČESKÁ POZICE.

Martin Shabu 9.8.2012

foto: © Česká poziceČeská pozice

Aktualizováno. Protikorupční policie ve středu dopoledne prohledávala budovu státní agentury CzechInvest v Praze. Podle informací ČESKÉ POZICE se snažila získat dokumenty a podklady k veřejné zakázce na vyhledávání průmyslových zón pro zahraniční investory. Soudce údajně povolil prohlídku nebytových prostor agentury na základě zprávy o možné manipulaci s touto zakázkou a jejím uveřejněním, kterou jsme přinesli minulý týden.

„V příkazu k prohlídce jsou popsány informace, jež se objevily ve vašem článku, nic dalšího tam nebylo,“ sdělil ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován, ale s důvody policejní razie je obeznámen.

Poměrně ostré vyjádření k případu poskytl ČESKÉ POZICI Martin Kuba (ODS), ministr průmyslu a obchodu, pod něhož CzechInvest spadá: „Pokud se prokáže, že v této zakázce došlo k jakémukoliv právnímu pochybení při jejím zveřejnění, tak to bude mít dopad na osud pana generálního ředitele Miroslava Křížka, jenž je v čele této organizace.“ Doplňme, že Křížka, člena ODS v Praze 13, přivedl do CzechInvestu bývalý ministr průmyslu Martin Kocourek (rovněž ODS).

Podivný outsourcing

Státní agentura CzechInvest až dosud vyhledávala průmyslové nemovitosti pro domácí i zahraniční investory sama a zdarma. V létě se však uskutečnil tendr, jímž se měla služba přesunout na soukromou společnost. Ministerstvo průmyslu a obchodu údajně nemělo o tomto chystaném outsourcingu informace. A o zakázce za 3,2 milionu korun nevěděly ani renomované kanceláře, jež se vyhledáváním komerčních nemovitostí zabývají.

Vítězem tendru se stala společnost Glafin, jejímž jednatelem je Zdeněk Hurský. V minulosti pracoval ve společnosti Jazykový institut Praha, kterou zakládal generální ředitel CzechInvestu Křížek. Po zveřejnění článku v polovině července se za dosud nevyjasněných okolností objevil na stránkách státní agentury odkaz na zadávací dokumentaci s datem uveřejnění 1. června. Dle analýzy elektronické stopy však ČESKÁ POZICE zjistila, že se informace o tendru byla na stránkách CzechInvestu vyvěšena až 12. července.

Ministr Kuba dodal ještě jednu zajímavou souvislost. A sice to, že do CzechInvestu měli dnes namířeno i IT specialisté ministerstva průmyslu, aby zkontrolovali, zda ve zmíněné zakázce nedošlo k antedataci. „Pověřil jsem náměstka Martina Frélicha, aby provedl audit té zakázky. A audit ještě probíhá, protože jsem žádal o doplnění informací od našich IT expertů, zda zakázka byla dostatečně zveřejněna. Dnes měli tito IT experti jít na CzechInvest tuto věc ověřit, ale protože tam byla policie, vše se zkomplikovalo,“ popsal postup ministerstva Kuba.

Policie: Na tuto realizaci je embargo

Policie ve středu nikoho nezadržela ani nikomu nesdělila obvinění. „Zadržování osob podle trestního řádu realizují orgány policie se souhlasem státního zástupce, pokud by se jednalo o osoby podezřelé. Zatím jsme žádný souhlas k něčemu takovému nevydali,“ řekl médiím dozorující státní zástupce z Prahy 2 Tomáš Bláha. Nechtěl však komentovat, kvůli čemu razie probíhá. Podobně stručná byla i mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká: „Mohu vám potvrdit, že detektivové protikorupční policie provádějí úkony v uvedené agentuře, nicméně je na tuto realizaci embargo ze strany dozorového státního zástupce Prahy 2.“

Státní zástupce: Zatím jsme k zadržení žádných osob nedali souhlasOkolnosti zásahu popsal ČESKÉ POZICI jeden zaměstnanec agentury CzechInvest. „Od nadřízených jsme dostali pokyn, abychom opustili budovu. V budově jsou policisté, údajně z protikorupční policie a prohledávají kanceláře. Máme se vrátit zpět do úřadu ve 13 hodin,“ řekl kolem desáté hodiny dopoledne úředník, jenž si nepřál být jmenován.

Další zdroj upřesnil, že policisté požádali zaměstnance tří divizí, aby se nedotýkali svých počítačů. Šlo o divize investic, regionů a auditu. „V budově bylo 20 policistů, celé oddělení IT muselo odejít do atria budovy, nefungoval internet, což pro nás znamenalo konec práce,“ popsal situaci zdroj. Internetové stránky CzechInvestu nejsou aktuálně dostupné.

Tisková mluvčí agentury Štěpánka Filipová k razii na dotaz ČESKÉ POZICE uvedla: „V CzechInvestu je policie, kanceláře nyní nejsou prohledávány. Očekáváme, že se tak definitivně vyjasní nejasnosti z poslední doby.“ Podle jejich pozdějších vyjádření prý zaměstnanci s policií plně spolupracují.

Počet příspěvků: 5, poslední 9.8.2012 11:15 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.