Policejní prezident zůstává. Zatím.

Petr Lessy ustoupil ze svého dřívějšího postoje a navrhl ministrovi vnitra Janu Kubicemu novou organizační strukturu policie.

Zdá se, že konflikt ministra vnitra Jana Kubiceho a policejního prezidenta Petra Lessyho zatím skončil. Lessy totiž na jejich pondělní schůzce představil budoucí organizační strukturu policie. A ministr Kubice po ní prohlásil, že ho Lessyho návrhy změn pozitivně překvapily. Ten navrhl zeštíhlit policejní prezidium o sto míst, zrušit funkci náměstka policejního prezidenta pro řízení lidských zdrojů a podporu výkonu a sloučit Útvar pro vyšetřování organizovaného zločinu a Národní protidrogovou centrálu.

v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce Lessy naznačil, že mu jde stejně jako ministrovi Kubicemu o to, aby policie plnila zákonem dané povinnosti, a že se liší pouze v hodnocení rizik, která vedou k tomuto cíli. Učinil zároveň vstřícný krok a předeslal, že je připraven zrušit post náměstka pro řízení lidských zdrojů, který zastává Pavel Osvald. Ten byl členem komise, která Lessyho do funkce policejního prezidenta vybírala.

Ministr vnitra Kubice kritizoval Osvaldův úsek, který není v přímém výkonu služby, tedy na ulicích. A policejní prezident Lessy svými návrhy změn vyhověl doporučením expertní komise vedené bývalým policejním prezidentem Oldřichem Tomáškem, s nimiž se Kubice již dříve ztotožnil. Šéf policie tím ustoupil ze svého dřívějšího postoje.

Do sporu policejního prezidenta Lessyho a ministra vnitra Kubiceho se vložili i politici. Zatímco ODS byla na straně ministra Kubiceho, který požadoval minulý týden rezignaci šéfa policie, Věci veřejné a ČSSD se postavily za Lessyho. TOP 09 zaujala neutrální postoj. Její předseda Karel Schwarzenberg však varoval, že spor může přerůst v další vládní krizi.

Kvůli obavě z rozpadu vládní koalice do sporu vstoupil i prezident Václav Klaus. „Destabilizovat jakýmkoli způsobem naši křehkou politickou situaci nepokládám za příliš šťastné. Jestli je problém v tom, že se policejní prezident bije za své policisty, pak mu do jisté míry rozumím,“ řekl prezident Klaus v sobotních LN. Tím podpořil Lessyho, který byl do funkce dosazen na základě dohody koaličních stran na přelomu loňského a letošního roku.

Tehdejší ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John totiž chtěl odvolat Lessyho předchůdce Oldřicha Martinů. Na jméně nového policejního šéfa se však vládní koalice rozhádala natolik, že spor musel loni v prosinci řešit prezident Klaus. Tím se stal garantem takzvané vánoční dohody, dle níž se koaliční lídři shodli na dalších změnách ve vedení policie.

Mediálně se zdá, že spor Kubiceho a Lessyho skončil, existuje však několik výbušných témat, která jej mohou obnovit. Jedním z nich je například setrvání policejního náměstka Vladislava Husáka ve funkci. Ten byl totiž minulý týden spatřen na netradičním setkání zákulisních hráčů pražské ODS. Kubice po Lessym požadoval, aby z toho vyvodil důsledky. Lessy v ČT prohlásil, že má sice Husákovu rezignaci k dispozici, ale o jeho setrvání ve funkci rozhodne až příští rok. A dodal, že pokud se na začátku příštího roku nepodaří situaci v policii stabilizovat, rezignuje sám a totéž očekává od svých náměstků včetně Husáka.