Policejní prezident vybojoval u ministra vnitra time out na svou reformu

Petr Lessy má do konce roku připravit kompromisní řešení redukce velitelských postů a do léta 2012 reformu celorepublikových útvarů.

Policejnímu prezidentovi Petru Lessymu se podařilo oddálit chystané změny týkající se zeštíhlování a zcivilňování velících struktur i slučování celorepublikových útvarů policie. Vyplynulo to z pondělního setkání Lessyho s ministrem vnitra Janem Kubicem. Po schůzce se rozešli s tím, že Lessy do konce roku připraví návrh nové systematizace pracovních míst ve vedení policie.

Otázkou však zůstává, jak tato systematizace bude vypadat. Odborná komise ministra Kubiceho, kterou vedl bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek, totiž vypočítala mnohem razantnější návrhy, než které je Lessy ochoten  akceptovat.

Tomášek předpokládal redukci 1167 míst ve vedení policie, což by ušetřilo 550 milionů korun. Naopak Lessyho podřízení tvrdí, že by bylo možné zredukovat 853 policejních postů, a to by uspořilo pouze 380 milionů. Ještě propastnější rozdíl je v odhadech takzvaného zcivilňování. Tomáškova komise doporučila „svléknout“ uniformu 1042 policistům, přičemž úspory tohoto opatření byly odhadnuty na 430 milionů. Policejní prezident nicméně dospěl k závěru, že zcivilňováním pracovních míst v policii by se naopak kvůli výsluhám a nárokům na umístění do záloh nic neušetřilo. Místo avizované úspory 980 milionů tak lze podle Lessyho reformou navrhovanou Tomáškovou komisí v rozpočtu policie najít maximálně 167,8 milionu korun.

Ministerská komise navíc předpokládala slučování třinácti celorepublikových útvarů, jako jsou protikorupční policie nebo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, již v průběhu příštího roku. Po pondělní schůzce je jasné, že se tak rychle ke změnám nepřikročí. „Ministr Kubice se dohodl s panem Lessym, že náměstek policejního prezidenta Martin Červíček připraví do června příštího roku návrh na možné slučování útvarů s celostátní působností,“ řekl ČESKÉ POZICI Pavel Novák, tiskový mluvčí ministerstva vnitra.

Jinými slovy, policejnímu prezidentovi Petru Lessymu se podařilo dostat „do hry“ o redukce. Nově má za úkol připravit alternativní variantu úspor, která by zohlednila doporučení Tomáškovy komise. Jaký vznikne kompromis mezi ciframi 980 milionů a 167,8 milionu korun?

Související články:

Počet příspěvků: 1, poslední 8.11.2011 12:55 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.