Policejní prezident si vystavil kariérní parte

Policejní šéf Petr Lessy se začal chystat na odchod z funkce. Brzy by ho mohl nahradit jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Policejní prezident se nesmí vyjadřoval k věcem, které jsou předmětem trestního řízení. Petr Lessy (na snímku) tak podle ministra tento týden učinil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident se nesmí vyjadřoval k věcem, které jsou předmětem trestního řízení. Petr Lessy (na snímku) tak podle ministra tento týden učinil. | foto: © ČTKČeská pozice
Policejní prezident se nesmí vyjadřoval k věcem, které jsou předmětem trestního řízení. Petr Lessy (na snímku) tak podle ministra tento týden učinil.

Policejní prezident Petr Lessy  v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce trval na tom, že počet policistů nesmí klesnout pod 40 tisíc. Pokud se mu to nepovede, je prý připraven v září rezignovat. Lessy, který je považován za chráněnce bývalé vládní strany Věci veřejné (VV), si svým výrokem vystavil kariérní parte ve stylu exministra školství Josefa Dobeše. Ten si taktéž svého času kladl cíle, které když nesplní, rezignuje. 

Minimálně tři okolnosti naznačují, že policejní prezident skutečně chystá odchod:

  • Požadavek policejního šéfa na 40tisícový sbor narazil u premiéra Petra Nečase. Ten během sněmovních interpelací minulý pátek prohlásil, že neexistuje magický počet policistů, jenž by zajistil bezpečnost občanů. Proč tedy Lessy o dva dny později nesmyslně trvá na konkrétním počtu policistů?
  • Politici začali hledat Lessyho nástupce. Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE byl jedním z oslovených policejních funkcionářů šéf jihomoravské policie Tomáš Kužel. Ačkoliv to krajský ředitel oficiálně popřel, další dva dobře informované zdroje z ODS tuto verzi potvrzují.
  • Proti Lessymu je dlouhodobě ministr vnitra Jan Kubice (nestr.). Nechal prověřit způsob Lessyho jmenování do funkce, odebral mu dle Lidových novin osobní ohodnocení a nejspíše mu vrátí i poslední návrh systemizace policejních míst, který stanovuje minimální potřebný počet služebních míst policistů na 40 389.
Hra o nástupce

K současné Lessyho situaci výrazně přispěl i fakt, že po odchodu Věcí veřejných z vlády ztratil politické krytí. Znovu se proto rozběhla debata o jeho možném nástupci. Mezi kandidáty se už v dubnu objevilo jméno krajského ředitele ze severní Moravy Tomáše Tuhého. Nově pak přibyl jeho jihomoravský kolega a krajský ředitel Tomáš Kužel.

„Kužel dostal nabídku. Teď řeší, jestli do toho půjde. Taková funkce je totiž nejistá. Policejní šéf se v Česku mění každé dva roky, a proto Tomáš přemýšlí, kam by šel, kdyby musel skončit dříve,“ sdělil ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj. A poslanec ODS, jenž nechtěl být jmenován, k nominaci policejního ředitele Kužela dodal: „Je to jméno, které se na seznamu kandidátů na policejního prezidenta objevuje docela dlouho a pravidelně.“  

Podobně hovořil i další občanský demokrat, který odkazoval na profesní minulost Kužela. „Určitě by se mohl ucházet o členství ve vrcholovém týmu. Jednou už v něm byl.“ Kužel v letech 2007 až 2009 zastával post náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku.

Navíc by se zřejmě dokázal dohodnout i s odcházejícím Lessym. Policejní prezident byl totiž před nástupem do funkce v Praze Kuželovým náměstkem  na krajském ředitelství. „Pro jihomoravské ředitelství je ztráta, že tu není s námi, ale pro policii je přínosné, že má takového prezidenta,“ komentoval Kužel Lessyho jmenování do čela policejního sboru loni v únoru.

Kužel prostřednictvím své mluvčí Petry Vedrové ČESKÉ POZICI vzkázal, že za ním nikdo nebyl a záležitost označil za nesmysl. Na otázku, zda by funkci přijal, odpověděl: „No comment.“

Obehraná deska: Lessy versus Kubice

Do výměny policejního prezidenta by mohl – konečně – výrazně promluvit i ministr Kubice. Minulý pátek mu na stole přistál pětistránkový dopis, v němž Lessy předložil návrh systemizace pro stanovení počtu služebních míst v policii na příští rok. A požaduje jeho projednání ve vládě.

„Pro zajištění úkolů policie v rozsahu a objemu vymezeném zvláštním právním předpisem činí minimální potřebný počet služebních míst policistů 40 389. (…) Další snižování početních stavů policie pod hranici 40 389 neumožní plnění úkolů policie v rozsahu a objemu podle zvláštního právního předpisu,“ stojí v dopise, jehož kopii má ČESKÁ POZICE. Lessy předložil tento návrh s tím, aby ho ministr Kubice přednesl na zasedání Nečasova kabinetu. Měl by se od něj odvinout i požadavek na rozpočet ministerstva vnitra pro příští rok.

„Ministr dopis dostal a nechá ho příslušnému pracovišti k odbornému posouzení. Určitě tento návrh nepůjde ve středu na jednání vlády,“ upozornil tiskový mluvčí ministerstva vnitra Jan Novák.

Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE Lessyho návrh zřejmě nebude akceptován. Chybí v něm totiž zdůvodnění, proč policie nebude schopná fungovat i s menším počtem policistů. „Policejní prezident se ohání analýzou personálních potřeb, kterou si už loni nechal zpracovat. Nic takového ale není možné najít,“ řekl ČESKÉ POZICI informovaný zdroj pod podmínkou anonymity. Redakce proto požádala policejní prezidium o kopii analýzy. Mluvčí vedení policie Pavla Kopecká ani po týdnu na dotaz nereagovala.