Policejní domino

Rotace v postech je jedním z prvků boje proti korupci, jenže by měla být uvážená a systémová, píše Jan Schneider.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ISIFAČeská pozice

Bývalý policejní prezident Martin Červíček se 15. března stane krajským policejním ředitelem v Královéhradeckém kraji. Potvrzuje se tím, že se nebude znovu ucházet o post policejního ředitele. Červíček se tím triumfálně jako policejní generál vrací do rodného kraje, z nějž zhruba před osmi lety v nižší důstojnické hodnosti odešel do Prahy.

Dosavadní královéhradecký krajský ředitel Jan Švejdar pak přejde do velitelského postu v sousedním Pardubickém kraji. A jak ve čtvrtek oznámil náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý, v rámci této rošády se vymění rovněž policejní ředitelé v Pardubickém a Jihočeském kraji a v kraji Vysočina.

O „pohodu“ nejde

Což o to, rotace v postech je jedním z prvků boje proti korupci. Nepřispívá to sice k „velitelské pohodě“, ale kvůli ní policejní ředitelé v postech nejsou. Místní mafie se musí pokoušet získat si stále nové a nové policejní funkcionáře, což se přinejmenším prodraží. V lepším případě se to nedaří.

Jenže rotace v postech by měla být uvážená a systémová. Neměla by být způsobena tím, že odcházející policejní prezident si vymíní, že se vrátí do „svého“ kraje – a ostatní funkcionáři se prostě „posunou“.

A za nějaký čas, až bude nový policejní prezident odcházet z postu, budeme s napětím sledovat, který kraj si vybere...Krajský policejní ředitel Jan Švejdar totiž přejde z Hradce Králové do stejného postu v Pardubickém kraji, ale tím to končit nebude. Potvrdilo se, co si ještě včera vrabci štěbetali: že tamější krajský policejní ředitel Radek Malíř se zase stane policejním ředitelem kraje Vysočina. Ani tím to končit nebude. Policejní ředitel kraje Vysočina Miloš Trojánek se přesune do stejného postu v Jihočeském kraji...

Laskavý čtenář nyní jistě s napětím očekává, kam přejde jihočeský krajský policejní ředitel Radomír Heřman? Má smůlu. Rošáda na ředitelských postech se u něho zastavila. Nemá politické krytí. Židle ostatních krajských ředitelů jsou prý stabilnější. Nu, uvidíme.

A za nějaký čas, až bude nový policejní prezident odcházet z postu, budeme s napětím sledovat, který kraj si vybere. A jestli to bude Východočech, zda se Červíček posune do Pardubic, chudák Švejdar na Vysočinu a tak dál... a kdo bude mít v rámci této pozoruhodné a neotřelé „personální práce“ zase smůlu.