Ceska Pozice

Polčák má problém. A s ním i Starostové?

Poslance Stanislava Polčáka prý vyšetřuje policie. Zpráva přichází v době, kdy se rozhoduje o dalším směřování Starostů a nezávislých.

Policie se začala zajímat o poslance a předsedu sněmovního ústavněprávního výboru Stanislava Polčáka, napsal v pondělí server Aktuálně.cz s odvoláním na deník Insider. Ve zprávě se dále tvrdí, že „úřady přes půl roku v tichosti zkoumaly finanční operace na účtech spojených s Polčákovou advokátní praxí, firmou BJP Klánovice a dalšími společnostmi, a když dospěly k tomu, že jde o vážný případ, zahájily před několika týdny oficiální vyšetřování“.

Stanislav Polčák v rámci své advokátní praxe mimo jiné spravuje majetek klientů a smluvně zaručuje investiční zhodnocení. Podle jeho slov pro ČESKOU POZICI jde například o investice do nemovitostí či akcií. Zveřejněná informace, že policie zahájila v souvislosti s Polčákovou činností „úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku“ a „v tuto chvíli probíhají výslechy jednotlivých osob a shromažďování důkazů“ poslance překvapila. „Vše jsem vždy řádně klientům vyúčtoval a zhodnocení vyplatil. Nikdo z nich se na mě nikdy neobrátil se stížností. A všichni mi za služby, které pro ně dělám, platí,“ řekl Polčák ČESKÉ POZICI.

„Vůbec netuším, o co by mohlo jít. Počkám, jestli paní Slonková zveřejní nějaké další informace,“ říká Stanislav Polčák.Dále uvedl, že jej policie až dosud nekontaktovala, a neví ani o tom, že by se obrátila na někoho z jeho klientů. Informaci o vyšetřování dostal minulý týden v pátek od šéfredaktorky deníku Insider Sabiny Slonkové. Ví, že s dotazy oslovila i jeho klienta, což ho rovněž udivilo.

„Vůbec netuším, o co by mohlo jít. Počkám, jestli paní Slonková zveřejní nějaké další informace. Zaráží mě, že je moje jméno vláčeno tiskem, aniž by mi cokoli bylo oficiálně sděleno. Samozřejmě si uvědomuji, že i když se nakonec ukáže obvinění jako liché, na mé pověsti ulpí a já nemám možnost se jakkoliv bránit. Je to velká zkušenost, že se dá vyrobit podezření a celý den o něm v médiích mluvit,“ dodal Polčák.

Pošpinění značky

Mediální kauza jistě není příjemná ani pro hnutí Starostové a nezávislí, kde Stanislav Polčák zastává funkci prvního místopředsedy. Se Starosty až dosud nebyla spojena žádná korupční podezření ani nezákonné transakce. Skvrnou na jejich pověsti bylo jen opomenutí bývalého ministra Jiřího Bessera, který neuvedl v prohlášení o svém majetku účast ve firmě, jež vlastnila byt na Floridě. I s touto kauzou přišel před časem Insider a Sabina Slonková.

Podle slov předsedy Starostů Petra Gazdíka není sice ve zveřejněné zprávě „žádný ověřitelný fakt“, ale i tak způsobí „jakési pošpinění“ značky hnutí. „Stanislav Polčák neví, co měl spáchat, snad to ví paní Slonková,“ dodal. Úniky z policejního vyšetřování ještě předtím, než s ním byl jeho kolega seznámen, považuje za skandální: „To by se ve standardní demokracii stávat nemělo. Pokud z policie utíkají informace, mohou být použity v politickém boji,“ řekl Gazdík a dodal: „Že policie zahajuje úkony, vůbec nic neznamená. Většinu případů pak zase odloží.“

Nyní se rozhoduje o dalším směřování Starostů, kteří v prosinci odložili uzavření smlouvy o další spolupráci s TOP 09O Polčákovi je známo, že je obratným politickým stratégem, který má mezi členy Starostů velkou autoritu. V této době se rozhoduje o dalším směřování hnutí, které v prosinci odložilo uzavření smlouvy o další spolupráci s TOP 09 s tím, že potřebuje nějaký čas na to, aby si ujasnilo vlastní programové priority. Do konce dubna má být jasno. Stanislav Polčák však politické souvislosti odmítá: „Já to zcela vylučuju. Neumím si vůbec představit, že by někdo mohl uplatňovat takové metody.“

V souvislosti s Polčákovou advokátní praxí a správou majetku klientů se objevilo jedno podezření už v roce 2011. Tehdy vznikly pochybnosti o necelých osmi milionech, které jeho advokátní kancelář vložila do obchodní transakce společnosti BJP s pozemky v Klánovicích u Prahy. Polčák tehdy tvrdil, že šlo o peníze jeho klienta, jehož jméno nesmí kvůli závazku mlčenlivosti zveřejnit.

Poslanec připouští, že se při provozování advokátní praxe v souběhu s poslaneckým mandátem pohybuje na tenkém ledě. Nicméně uvádí, že nechce ztratit kontakt s praktickou advokacií, protože by si rád pro dobu, kdy nebude v politice působit, své povolání zachoval. Správou majetku se zabývá od roku 2007, v současnosti už poskytování této služby omezuje. Argumentuje i tím, že není mezi poslanci sám, kdo aktivně pracuje v advokacii. „Všechny příjmy, které z toho mám, uvádím v daňovém prohlášení,“ doplnil Stanislav Polčák pro ČESKOU POZICI.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.