Ceska Pozice

Podivná schůzka Kellnera s Kuberou. Řešila se i Čína

Byť zástupci skupiny PPF Petra Kellnera tvrdí, že nechtějí být vtahováni do politických her, svým jednáním se do nich sami dostávají. Setkání Kellnera s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou je o to pikantnější, že v Kuberově týmu pracuje Pavlína Mlynářová, manželka Vladimíra Mlynáře, ředitele pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF.

Martin Shabu 10.6.2019

Petr Kellner. foto:  Petr Topič, MAFRA

Petr Kellner.

Do politické přetlačované se skupina PPF dostala kvůli setkání svého šéfa Petra Kellnera s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), které proběhlo v pondělí 27. května. Jak zjistily LN, zúčastnil se ho i Vladimír Mlynář, Kellnerův styčný důstojník pro vztahy s politickým světem. Ačkoli redakce žádala PPF o vysvětlení, proč se schůzka odehrála za zavřenými dveřmi, když Kellner odmítl pozvánku senátorů ze zahraničního výboru, mluvčí jen odkázala na tiskovou zprávu Senátu. V ní ale čtenář odpověď nenajde. V prohlášení se jen píše, že „zástupci PPF seznámili Kuberu s aktivitami skupiny a podnikatelským prostředím na trzích v Číně, Indii, Filipínách, ve Vietnamu a Indonésii“. Dotkli se i nedávné mezinárodní konference v Praze o bezpečnosti sítí 5G. A šéfa Senátu ujistili, že budou dodržovat zákon.

„Pokud by Kuberovi připravila podklady jeho poradkyně, tedy žena manažera skupiny PPF, pak bych to měl za nebezpečné. Mohla by splňovat kritérium jednání osoby ve vážném konfliktu zájmů.“

Pozoruhodné je, že v Kuberově týmu v Senátu pracuje Pavlína Mlynářová, manželka Vladimíra Mlynáře, ředitele pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF. Kuberovi radí se zahraniční politikou. „To s PPF absolutně nemá žádnou souvislost. Vybral jsem si ji proto, že je schopná poradkyně se zkušenostmi se zahraniční politikou,“ řekl už v lednu Kubera serveru iRozhlas.cz. Na dotaz k roli Mlynářové v přípravě svého setkání s Kellnerem nereagoval. Mlynář na stejnou otázku LN odpověděl pouze dvoupísmenkovou SMS zprávou „ne“.

To však senátory neuklidnilo. Otevřeně o problematické poradkyni mluví šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. „Pokud by Kuberovi připravila podklady jeho poradkyně, tedy žena manažera skupiny PPF, pak bych to měl za nebezpečné. Mohla by splňovat kritérium jednání osoby ve vážném konfliktu zájmů,“ napsal LN. S Mlynářovou kvůli tomu už mluvil, aby se nastavila pravidla. „Upozornil jsem ji, že by neměla být u jednání výboru. A to hlavně ve chvíli, kdy jednáme o bezpečnostních otázkách, jež firma jejího muže nastolila masivní podporou technologie z komunistické Číny,“ uvedl Fischer s tím, že pozvání pro Kellnera na jednání výboru platí dál.

Za PPF stejně jako za Huawei dlouhodobě lobbuje prezident Miloš Zeman. S Kellnerem oficiálně jednal na Hradě a navštívil s ním před pěti lety prezidenta Číny Si Ťin-pchinga. A z Pekingu se hlava státu vrátila letounem pronajatým PPF.

Článek byl publikován v Lidových novinách dne 29. května 2019.

Kellner davy novinářů nepotřebuje

V tichosti a bez přítomnosti novinářů se v pondělí odehrála schůzka druhého nejvyššího ústavního činitele s Petrem Kellnerem. Veřejnost se o jeho setkání se šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) dozvěděla z kusé tiskové zprávy. LN se od předsedy horní komory podařilo zjistit detaily.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy PPF žádala o setkání?

KUBERA: Je to tak čtrnáct dní, tři neděle.

LIDOVÉ NOVINY: Byl na jednání i někdo další?

KUBERA: Byl tam Vladimír Mlynář (ředitel pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF – pozn. red.) a ředitel sekretariátu Senátu.

LIDOVÉ NOVINY: Co po vás chtěli?

KUBERA: Pan Kellner nic nechtěl. Byl zván do výboru Senátu, což odmítl s tím, že PPF nechce ovlivňovat politiku. Klíčové sdělení ale bylo, že mě ujistil, že při opatřeních týkajících se kybernetické bezpečnosti budou bez ohledu na byznys respektovat české zákony.

LIDOVÉ NOVINY: Proč to řeší s vámi, když jde o věc primárně vlády a ministra průmyslu a obchodu?

KUBERA: Mělo to předehru, protože byl původně – po vzoru USA – pozván do zahraničního výboru. To nechtěl absolvovat. Přesto ale chtěl, aby Senát informaci měl.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud by padl zákaz pro využití technologií Huawei při budování sítí 5G, byl by ho ochotný respektovat?

KUBERA: To je jednoznačně obsažené ve větě, že budou respektovat rozhodnutí, jež se kybernetické bezpečnosti týkají. Potíž je v tom, že nejdříve to byla emocionální debata ve stylu „Zahoďte ty telefony!“ Struktura sítí 5G je však o několik řádů výš, s telefony to nemá nic společného. Ani ji neumíme jednoduše nahradit jinou technologií. Existují možnosti, že se to dá zabezpečit. Na nedávné konferenci se údajně říkalo, že ta technologie nevadí, že nemá možnosti, o kterých se spekuluje. Nejsem expert, abych to uměl vyhodnotit.

LIDOVÉ NOVINY: Na vámi zmiňované konferenci, jež se k sítím 5G odehrála na ministerstvu zahraničí, jsem byl a minimálně v té otevřené části akce jsem toto neslyšel. Zajímá mě ale něco jiného. Dal jste o svém setkání vědět Pavlu Fischerovi, předsedovi výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, který Kellnera marně na slyšení výboru zval?

KUBERA: Nedal, protože to byla osobní schůzka. (Kellner) to nechtěl nějak formalizovat jako výbor nebo něco takového. S panem senátorem Fischerem komunikuji velmi úzce. Podrobnější informace mu samozřejmě sdělím.

LIDOVÉ NOVINY: Říkal Kellner něco o Huaweii, jež je spojovaná se zásahy Číny do provozu technologií?

KUBERA: Vidíte, to je dobrá inspirace. Na to jsem se vůbec neptal. Ale on o tom podle mě nic neví.

LIDOVÉ NOVINY: Petr Kellner se nerad fotí na veřejnosti. Byl to důvod, proč jste o setkání neřekli předem?

KUBERA: Toto je přímo jeho povahová vlastnost, že se nemůže věnovat dětem, jak by chtěl. Nemá potřebu se předvádět jako někteří jiní, kteří dávají najevo, jak jsou bohatí. Nepotřebuje kolem sebe davy novinářů.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.