Podivná interpretace bleskového průzkumu o Jiřím Paroubkovi

Podle průzkumu STEM by Paroubkovu stranu mohl podpořit každý pátý volič. Anebo čtyři z pěti voličů by ji nepodpořili?

Víkendové Právo otisklo na titulní straně článek Paroubkův problém: příliš odpůrců, ve kterém na základě bleskového průzkumu agentury STEM přináší následující sdělení: „V Česku existuje prostor pro novou levicovou stranu, který by mohl využít i Jiří Paroubek. Překážku pro něj však představuje příliš velké množství zatvrzelých odpůrců.“ Taková interpretace šetření je však ze strany deníku zavádějící. Spíše to působí jako účelové šťouchnutí do Paroubka.   

  • Myslíte si, že byste v budoucnu mohl(a) dát straně Národní socialisté – levice 21. století vedené Jiřím Paroubkem svůj hlas, zněla jedna z otázek šetření, na kterou 81 procent dotázaných odpovědělo záporně, 19 procent kladně. A deník píše: „Problémem u Paroubka však podle analytiků je, že se k němu výrazná část veřejnosti staví ostře odmítavě.“ O čem ale tato čísla vypovídají?  Kladných 19 procent vůbec nemusí znamenat, že je Paroubek bez šancí. Dalo by se přece také napsat: Pro Paroubka by mohl hlasovat každý pátý Čech. Dalším problematickým bodem otázky je, že agentura se neptá na konkrétní volby. Každé volby jsou něčím jiným charakteristické, s rozdílnou volební účastí a odlišnými šancemi pro jednotlivé politické strany. Proč by Paroubek nemohl v příštím roce uspět v krajských volbách v Ústeckém kraji?
  • „Podporu straně, kterou Paroubek chystá, připustilo 43 procent voličů komunistů a 39 procent sympatizantů ČSSD,“ píše Právo. I zlomek tohoto podílu voličů by ovšem pro Paroubkovu vznikající stranu znamenal nemalou podporu. A pro ČSSD i KSČM pak mohou být tato čísla naopak varováním. Po loňských volbách do sněmovny byly KSČM a ČSSD považovány za strany s nejloajálnějšími voliči oproti sněmovním volbám v roce 2006. KSČM zůstalo 82 procent původních voličů z roku 2006, ČSSD 65 procent (pro představu ODS jen 51 procent) - vyplývá to z povolebního výzkumu agentury SC&C (takzvaný Exit Poll, kdy jsou dotazováni voliči vycházející z volební místnosti), kterého se zúčastnilo 25 380 respondentů. Výsledky průzkumu agentury STEM by tedy (byť velmi předběžně) znamenaly změnu trendu, zvláště kdybychom vzali v potaz následující zjištění. 
  • Myslíte si, že je potřeba, aby u nás kromě komunistů a sociálních demokratů působila ještě další levicová strana?, tázala se agentura respondentů. Celkem 68 procent si to nemyslí, 32 procent naopak ano. K této otázce už jen drobná poznámka: STEM jako by zapomněl zmínit Stranu práv občanů – Zemanovci (SPOZ), která v loňských volbách do sněmovny získala 4,33 procent hlasů (konkrétně 226 527 hlasů).