Podaří se Stokinovi vybudovat z ICRC stabilní výzkumné centrum?

Jednoduchý neměl už nástup, nyní bude Gorazd B. Stokin řešit ohroženou spolupráci s elitní americkou Mayo Clinic. Ta totiž slovinského ředitele klinického střediska ICRC informovala o devadesátidenním „ultimátu“ na zaplacení dlužných 40 milionů korun, které jí od dubna 2012 neposlala brněnská Fakultní nemocnice u Sv. Anny, jež je součástí projektu ICRC. Ještě před událostmi posledních dní Stokin pro ČESKOU POZICI uvedl: „Mayo Clinic je dobrý spojenec a partner.“

„Zažil jsem již tři ředitele nemocnice a tři ministry školství. Mění se opravdu rychle. Potřebovali bychom stabilní prostředí,“ říká slovinský vědec s roční zkušeností v Česku. foto: Archiv ICRC, montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

„Zažil jsem již tři ředitele nemocnice a tři ministry školství. Mění se opravdu rychle. Potřebovali bychom stabilní prostředí,“ říká slovinský vědec s roční zkušeností v Česku.

Spolupráce brněnského výzkumného centra ICRC za více než čtyři miliardy korun s elitní americkou Mayo Clinic je ohrožena (peripetie vzniku centra ČESKÁ POZICE sledovala průběžně). Americká klinika poslala 4. března prostřednictvím advokátní kanceláře Fredrikson & Byron z Minneapolis dopis, v němž ředitele ICRC Gorazda B. Stokina informuje o devadesátidenním „ultimátu“ na zaplacení dlužných 40 milionů korun, které jí brněnská Fakultní nemocnice u Sv. Anny, jež je součástí projektu, od dubna 2012 neposlala. Podle jedné právní interpretace (a amerického práva) již Američané smlouvu vlastně „vypovídají“ a není jisté, zda dodatečná platba oněch zhruba dvou milionů dolarů situaci vůbec vyřeší...

Aktuálním děním kolem ICRC se měla ve středu zabývat vláda. „Jednání bylo odloženo z důvodu premiérova odjezdu na zahraniční cestu. Jedná se o natolik závažnou záležitost, že u toho chtěl být přítomen,“ řekl ČESKÉ POZICI ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle Chládka bude v brněnském středisku proveden audit.

Ještě před událostmi posledních dnů pořídila ČESKÁ POZICE profilové interview s doktorem Stokinem, který bude situaci nyní – spolu s ministerstvem školství i zdravotnictví a vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) – řešit.

Komplikovaný nástup

Neměl jednoduchý nástup. Loni sice Gorazd B. Stokin vyhrál konkurz na šéfa klinického centra ICRC, jeho soupeř Tomáš Kára – jeden z duchovních „otců“ projektu – měl ale silnou oporu v americké Mayo Clinic, kterou do Brna přivedl. Američané proti Stokinově uvedení do funkce lobbovali na ministerstvech, někteří zaměstnanci psali petice ministru školství a na protest nakonec rezignovala i část dozorčí rady, jak ČESKÁ POZICE referovala.

„Mayo Clinic je dobrý spojenec a partner,“ řekl Stokin ČESKÉ POZICI ještě před aktuálním vývojem...Stokin nyní centrum vede. A současné vztahy s někdejším konkurentem Károu popisuje jako „výborné“. „Takřka jednou týdně zajdeme na oběd, bavíme se během týdne. Tehdy dělal vše pro to, aby byl vybrán ředitelem (Chair); byl mi silným protivníkem. Některé věci jsme si vyjasnili a dnes jsme dobří kolegové,“ řekl ČESKÉ POZICI slovinský neurolog Stokin.

Prvně navštívil Česko ještě jako dítě v roce 1976. „Byla to pochopitelně úplně jiná země. Dnes vidím, že je ve stavu, kdy roste, i ve výzkumu a inovacích. Je fajn tu být,“ říká šestačtyřicetiletý Stokin. Do Brna se za ním v létě chystá i manželka (rovněž vědkyně, patoložka) a synové, kteří hrají stejně jako otec lední hokej.

Gorazd B. Stokin (46)
Po studiu na univerzitě v Terstu, které dokončil v roce 1994, získal doktorát na University of California, San Diego. Rok pobýval v Cambridge. Je členem například Americké neurologické asociace (American Academy of Neurology) či Společnosti pro neurovědy (Society for Neuroscience). Ve spolupráci se slovinským ministerstvem zdravotnictví se podílel na vytvoření národní strategie pro zkvalitnění péče o pacienty trpící demencí. Je spoluautorem patentu na zlepšení péče o pacienty s Alzheimerovou nemocí. Publikoval studie v časopisech Science, Brain, Neuron či Journal of Biological Chemistry.

„Slovinsko je velmi malé, žijí u nás jen dva miliony lidí, všechno je menší. Máme několik dobrých ústavů, zvláště v základním výzkumu, dobrých výsledků dosáhli Slovinci v chemii, neurochirurgii a klinickém výzkumu, ale není to srovnatelné s Českem. Nicméně máme stejné problémy: financování výzkumu či jak zaplatit zdravotnictví,“ dodává Stokin.

Tato okolnost nyní shodou náhod v Česku zapříčinila, že zadlužená Fakultní nemocnice u Sv. Anny, která je součástí projektu ICRC, nebyla schopna odeslat na Mayo přislíbenou platbu 40 milionů korun. V minulých dnech tak přiletěl řešit situaci i profesor Virend Somers, jenž absolvoval schůzky s vicepremiéry Andrejem Babišem (ANO) a Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). „Mayo Clinic je dobrý spojenec a partner,“ řekl Stokin ještě před tímto aktuálním vývojem.

V Brně si ráno nezasurfujete

Sám v Americe studoval i pracoval, takže by některé věci rád přenesl do brněnského střediska. „Chtěl bych zjednodušit administrativu, aby byla taková jako v Kalifornii. Žádný vědec se nechce věnovat papírování. Ale některé věci do Brna prostě nepřenesete, třeba ranní surfování,“ usmívá se neurolog, který se zapojil do jedné z výzkumných skupin.

Silné týmy jsou podle něj v ICRC čtyři: soustředěné kolem Aleše Hampla (kmenové buňky), Tomáše Káry (kardiologie), Roberta Mikulíka (mrtvice) a Jakuba Horta (Alzheimerova choroba, demence).

Podle Stokina prošlo ICRC evaluací, byla vytvořena i vědecká rada, ve které zasedá dvanáct expertů, mezi nimiž jsou i lidé z Harvardu, Johns Hopkins University nebo Yale. Čtyři z nich sledují „srdcařské“ programy, čtyři neurologické a čtyři základní výzkum. „Jsou to nezávislí a špičkoví odborníci,“ tvrdí Stokin, který nyní buduje svůj manažerský tým. Kromě Reného Samka, ředitele pro mezinárodní strategická partnerství (působil deset let v CzechInvestu), je to i „Chief Operations Officer“ Ondřej Hradil, jenž pracoval pro další vznikající brněnské centrum – CEITEC.

„Pro nás je CEITEC přítelem a partnerem. Na výzkumu, kde bude překryv, můžeme i spolupracovat. Pokud se chce Brno stát ve světě významnější, musíme kooperovat. Konkurence je ve světě i v Evropě obrovská,“ připomíná doktor Stokin, jenž se prý pravidelně schází i se svým ředitelským kolegou – s Američanem Markusem Dettenhoferem.

Už tři ředitelé a tři ministři...

ICRC inzeruje volná místa, láká zahraniční vědce, aby se výzkumné nápady a přístupy navzájem obohacovaly. „Upřímně: bude to chvíli trvat, než si uděláme jméno. Pak k nám začnou chodit výborní vědci. Chci, aby se ICRC stalo do roku 2020 solidní a stabilní výzkumnou institucí, srovnatelnou s těmi v Německu nebo Americe,“ plánuje jeho šéf. Klinické centrum usiluje o technologický transfer, hledá k tomu partnery. Loni získalo evropský grant Regional Potential v hodnotě 4,5 milionu eur, jenž má ICRC integrovat do evropského výzkumného prostoru podporou stáží, 25 seminářů i konferencí.

Na jednu věc ovšem Stokin zvyklý nebyl. Lidé, s nimiž má spolupracovat, se mění jako panáčci na radničních hodinách.Na jednu věc ovšem Stokin zvyklý nebyl. Lidé, s nimiž má spolupracovat, se mění jako panáčci na radničních hodinách. „Zažil jsem již tři ředitele nemocnice: Petr Koška, Roman Kraus, Josef Čekal a nyní přijde další... Potřebujeme pro práci stabilní prostředí,“ akcentuje Stokin. A na otázku, jak se mu spolupracuje s ministerstvem školství, odpovídá: „Už pamatuji ministra Petra Fialu, pak přechodně Dalibora Štyse, nyní Marcela Chládka... Mění se opravdu rychle, ale vztahy jsou slušné.“

Angličtina je pro něj běžnou komunikační řečí; v mezinárodním centru cílícím na vědu to ani nemůže být jinak. Stokin má pro poznání českých „specifik“ i jednu výhodu: plynně mluví třemi jazyky, dalšími pěti se domluví. A od loňska se učí česky. K tomu dodává: „Rozumím, pomalu mluvím. Objednám si vodu, pivo. Se slovinštinou jsou mnohá slova stejná. Musím se zlepšit, učím se. Jen nevím, jestli v Brně nechytím moravský přízvuk.“