Pod ministrem Plagou se kývá židle. Nahradit by jej mohl Vokřál

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga má namále. Ve vládním týmu by jej mohl nahradit brněnský exprimátor a místopředseda ANO Petr Vokřál. Důvodem změny na ministerském postu mají být názorové střety ohledně financování sportu, ale třeba také Plagova nedostatečná komunikace.

Ministr školství Robert Plaga. foto: RICHARD CORTÉSLidové noviny

Ministr školství Robert Plaga.

Zdálo se, že kalamitní sněhový příval a ucpaná dálnice D1 udělaly z šéfa resortu dopravy Dana Ťoka (ANO) kandidáta číslo 1 na ministerský odstřel. Jak ale LN zjistily, ve vládní sestavě se pohybuje podobně, ne-li více ohrožený druh.

Tři na sobě nezávislé zdroje z vládních kruhů, které si přály zůstat v anonymitě, uvedly, že namále má především ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (rovněž ANO). Důvodem mají být názorové střety ohledně financování sportu.

Kam s exprimátorem?

Zdroje LN se shodují, že adeptem na uvolněné křeslo by byl bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Místopředseda hnutí premiéra Andreje Babiše patří k nejpopulárnějším politikům ANO. Loni v komunálních volbách sice zvítězil, nedokázal však vytvořit koalici a jeho klub skončil v opozici. Od té doby si vedení ANO láme hlavu nad tím, jak Vokřála využít. Premiér Babiš ani ministr Plaga na dotazy LN nereagovali. Ostatně právě Plagova nedostatečná komunikace je jedním z důvodů jeho slabé pozice.

Vokřál nástup na ministerstvo školství nevyloučil. „Toto je dotaz na pana premiéra. Omlouvám se. Nemyslím si za sebe, že aktuální,“ napsal LN politik, který se dosud věnoval především komunální sféře a v podnikání odpadovému hospodářství.

Babiš na Nový rok v rozhovoru pro Českou televizi připustil, že v následujících měsících nevylučuje změny ve vládě. Pokud k nim ale dojde, odehrát by se měly až na jaře – minimálně po březnovém sjezdu koaliční ČSSD.

Babiš na Nový rok v rozhovoru pro Českou televizi připustil, že v následujících měsících nevylučuje změny ve vládě. Pokud k nim ale dojde, odehrát by se měly až na jaře – minimálně po březnovém sjezdu koaliční ČSSD. Bude rovněž otázkou, jakou strategii by premiér zvolil pro oznámení vládních změn. Výměny ministrů veřejnost zpravidla vnímá jako snahu o nápravu něčeho nepovedeného, což by vzhledem ke květnovým volbám do Evropského parlamentu nebylo voličsky příliš prozíravé.

Premiér Andrej Babiš se od počátku budování svého hnutí snažil ANO zviditelňovat spoluprací či komunikací se známými sportovci, kteří mohou být lákadlem pro voliče. Před sněmovními volbami v roce 2013 se v Babišově reklamě na Vodňanské kuře objevil hokejista Jaromír Jágr; o tři roky později v senátních volbách kandidovala (neúspěšně) za ANO dostihová legenda Josef Váňa starší. V roce 2017 se poslancem hnutí stal bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz Milan Hnilička. Člen zlatého týmu z Nagana dostal od Babiše na starost vytvoření Národní sportovní agentury, která by od ministerstva školství měla převzít rozdělování peněz do sportu.

Zdroje LN jako důvod Plagova oslabení ve vládě zmínily, že mezi ministrem školství a Hniličkou nepanovaly idylické vztahy. Bývalý gólman nechtěl informace o možné ministerské rošádě komentovat. „Nepřísluší mi se k takové věci vyjadřovat, to je otázka pro předsedu vlády. Věnuji se své odborné agendě,“ uvedl poslanec ANO.

Záležitostí, která ministru Plagovi u jeho nadřízeného nepřidala body, měl být loňský spor s tehdejším primátorem Brna Petrem Vokřálem (ANO) o financování závodů světového šampionátu silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně.

Záležitostí, která ministru Plagovi u jeho nadřízeného nepřidala body, měl být loňský spor s tehdejším primátorem Brna Petrem Vokřálem (ANO) o financování závodů světového šampionátu silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně. Ministr snížil dotaci na pořádání Grand Prix, pořadatelům pak vznikl dluh ve výši 31 milionů korun. Na motocyklovou podívanou každoročně dorazí na 200 tisíc diváků.

Plaga se v oblasti sportu rozhodl, že podpoří zejména ty nejmladší. Navrhl například hodinu pohybu ve školách navíc. Na podporu sportovních klubů a tělovýchovných a tělocvičných jednot, jež se věnují sportování dětí a mládeže, navrhl pro rok 2019 poskytnout 1,4 miliardy korun. Podle informací LN by si však premiér představoval u ministra školství větší důraz na sportovní tematiku.

Není to špatný ministr

Plaga některými svými kroky otřásl školským prostředím. Nejvýrazněji asi v souvislosti se státními maturitami. První taková rána přišla v květnu loňského roku. Kvůli chybám v zadání státních maturit a v jednotných přijímacích zkouškách odvolal Jiřího Zíku, ředitele Cermatu – společnosti, která maturitní testy zajišťuje. Souběžně ministr začal řešit celkovou změnu zkoušky z dospělosti. Nejraději by zrušil písemnou část maturit, například slohovou práci z českého jazyka. „Přemýšlím, proč by měla být vyhodnocována centrálně. Chci znát odpověď na to, jestli toto ‚bojové cvičení‘ a náklady s ním spojené mají smysl,“ uvedl Plaga loni v rozhovoru pro LN.

Z čeho tedy budou studenti maturovat, chce Plaga řešit letos. Alespoň to avizoval na vánočním setkání s novináři. Ředitelé škol by však chtěli slyšet přesnější informace, jak bude státní maturitní zkouška vypadat. „Pan ministr po maturitních zkouškách v roce 2018 slíbil, že se vyjádří na podzim, bohužel však stále nevíme, jaké změny u maturit zamýšlí a zda vůbec nějaké,“ řekla LN Renata Schejbalová, předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií.

„V některých úvahách, jako je například reforma maturit či přijímacích zkoušek ve prospěch rozvoje vzdělávání na základních a středních školách, si dokážu představit progresivnější přístup. Ale chápu, že v pozici, v jaké ministr Plaga je, to není jednoduché.“

Plagovi také vyčítá, že peníze navíc pro učitele sliboval již v září minulého roku; k navýšení platů ale došlo až letos v lednu. V jiných oblastech se však, zdá se, podařilo Plagovi nemožné. Chválí ho ti, kdo kroky ministerstva školství bedlivě analyzují. „Robert Plaga je dle mého dobrým ministrem školství. Utvrzuje mě v tom nejen moje osobní zkušenost z jednání s ním, ale i shoda napříč odborným spektrem, alespoň co jsem doposud zaznamenal,“ napsal LN Bohumil Kartous z odborné vzdělávací společnosti EDUin.

Plaga podle něj projevuje velmi dobrou znalost problémů, které tuzemský vzdělávací systém trápí. Kartous oceňuje ministrův přístup k problematice přijímání dvouletých dětí do mateřských škol i takzvaného cut-off skóre neboli minimální bodové hranice pro přijetí na střední školy.

„V některých úvahách, jako je například reforma maturit či přijímacích zkoušek ve prospěch rozvoje vzdělávání na základních a středních školách, si dokážu představit progresivnější přístup. Ale chápu, že v pozici, v jaké ministr Plaga je, to není jednoduché. Zvlášť tehdy, sedí-li ve vládě, v níž pro urgentně nutnou prioritizaci vzdělávání z hlediska investic a snahy posunout se úrovní do 21. století prostě nezíská podporu,“ dodal Kartous.

Komunisté útočí

O tom, že by v Babišově vládě mohlo dojít v příštích měsících ke změnám, se začalo hovořit v první den roku 2019. „Jestli bude rekonstrukce vlády v tomto roce, vyloučit nemůžu,“ pronesl premiér v rozhovoru pro Českou televizi. Předseda KSČM Vojtěch Filip, na hlasech jehož strany Babišova menšinová vláda závisí, zmínil nespokojenost s činností ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) a také ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD); na odchod šéfa diplomacie tlačí prezident Miloš Zeman. S Petříčkovým odvoláním by však musela souhlasit koaliční ČSSD, což je nyní prakticky vyloučeno.

Robert Plaga (40)

prosinec 2017: stal se ministrem školství, mládeže a tělovýchovy

2015 až 2017: náměstek ministra školství

2014 až 2018: zastupitel města Brno

2012 až 2015: ředitel Centra pro transfer technologií Mendelovy univerzity v Brně

2009 až 2011: konzultant ve společnosti RBE Consult

2002 až 2013: učil na Mendelově univerzitě v Brně

Článek byl v Lidových novinách publikován 17. ledna 2019.

Počet příspěvků: 1, poslední 4.2.2019 10:20 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.