Ceska Pozice

Pochvala české justici: Do předvolební kampaně zatím nezasáhla

Pokud se do začátku voleb nestane nic mimořádného, jedním z jejich vítězů by mohly být oproti roku 2006 orgány činné v trestním řízení.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Pokud se do začátku předčasných voleb v pátek 25. října ve dvě hodiny odpoledne nestane nic mimořádného a pomineme-li, že jsou důsledkem aféry Nagyová a spol., pak lze tvrdit, že orgány činné v trestním řízení do předvolební kampaně tentokrát výrazně nezasáhly. Přitom se česká justice zabývá mnoha třaskavými kauzami, které by mohly volební klání výrazně ovlivnit. Za tuto zdrženlivost si zaslouží pochvalu.

Minimálně v následujících třech kauzách – Opencard, trafiky pro exposlace ODS a návrat bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho – jsou dle dostupných informací na spadnutí rozhodnutí, jež míří do vysokých administrativních a politických pater.

Zatím se tedy neopakoval scénář z roku 2006, kdy týden před sněmovními volbami přišel za poslanci tehdejší šéf protimafiánského útvaru Jan Kubice a přednesl jim zprávu, v níž popisoval údajný politický nátlak na vyšetřování citlivých kauz. A to je v případě české justice pozitivní zjištění, pokud jde o letošní předvolební kampaň.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.