Ceska Pozice

Poborský a la Šlégr

Stratégové z Hluboké asi sázejí na sportovní dovednost, kterou by fotbalista mohl uplatnit i v politice. Poborský je totiž skvělým „lobistou“.

Někdejší výtečný fotbalista a rekordman v počtu reprezentačních startů Karel Poborský bude na jihu Čech kandidovat v krajských volbách za ODS. Považuje se za jihočeského patriota, je mu blízká sféra sportu a prý by chtěl prosadit dokončení jihočeské dálnice D3. Kritici bývalému fotbalovému žonglérovi ale spílají, že bude jen loutkou vlivných politických hlavounů jihočeské ODS z Hluboké nad Vltavou, kde Poborský bydlí, a že bude „volavkou“ pro voliče. S tamním „kmotrem“ Pavlem Dlouhým, přezdívaným „kníže Hlubocký“, má prý Poborský sousedské vztahy, se senátorem a starostou Hluboké Tomášem Jirsou jsou zase kamarádi.

ČESKÁ POZICE se zeptala na názor na fotbalistovu kandidaturu primátora Českých Budějovic Juraje Thomy (dnes Hnutí Občané pro Budějovice), který kvůli místním poměrům ve straně v roce 2010 ODS opustil, a nezařazeného poslance Michala Doktora, který dal občanským demokratům před nedávnem také vale.

„Kéž by Karla nikdy nedostihl pocit promarněné energie, zneužití jeho jména pro nekalé úmysly jiných… Není ale nováček, rejstřík – hodnotový i mocensky technologický –, lidí, kteří dnes ovládají jihočeskou ODS, velmi dobře zná. Jeho rozhodnutí je vlastně spíše dopočitatelné a nikoliv překvapivé. Fakt, že se nechal dosadit na kandidátku, aniž prošel primárními volbami oblastí je rovněž naprosto výmluvný,“ napsal ČESKÉ POZICI poslanec Doktor. „Jako má Paroubek svého Šlégra, má hlubocké duo Dlouhý–Jirsa svého Poborského. Volební maskot pro posledních pár voličů jihočeské ODS,“ míní primátor Thoma.

Poborského kandidatura připomíná politický příběh jiného bývalého špičkového sportovce – hokejisty a nyní poslance Jiřího Šlégra. Toho do politiky přivedl Jiří Paroubek, svého času předseda ČSSD. „Guma“, jak se Šlégrovi přezdívá, se zato cítil být Paroubkovi zavázán natolik, že loni na podzim bývalého premiéra dokonce doprovodil v odchodu z ČSSD a stal se místopředsedou Paroubkovy nové strany.

Je možné, že političtí stratégové z Hluboké kromě fotbalistovy popularity sázejí i na Poborského fotbalové umění, které by mohl uplatnit i v politickém řemeslu. Bývalý fotbalový reprezentant je totiž skvělým „lobistou“. Vzpomínáte, jak ve čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy v roce 1996 proti Portugalsku památně přeloboval portugalského brankáře Vítora Baíu? Bývalý reprezentant by tedy mohl posílit jihočeské lobbistické řady.

Buď jak buď, Poborskému přejeme v politice úspěchy podobné těm z jeho fotbalové kariéry. Hlavně, ať ho straničtí nadřízení v budoucnu nehodí přes palubu (například formou „esemesky“), jak to kdysi ve fotbalové Spartě předvedl šéf klubu Daniel Křetínský. Tehdy (na konci roku 2005) se Poborský ze Sparty pakoval do druholigových Českých Budějovic.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.