Po Prazdroji touží i Kellnerova PPF

Prodej Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ze střední Evropy finišuje a mezi zájemci o koupi se objevuje stále více českých finančníků. Předběžnou nabídku podala – například krom japonského pivovaru Asahi – také investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Miroslav Petr 2.12.2016

Plzeňský Prazdroj, tradice a symbol českého pivovarnictví. foto: Plzeňský PrazdrojLidovky.cz

Plzeňský Prazdroj, tradice a symbol českého pivovarnictví.

V tuzemsku se nyní ale spekuluje například i o zapojení fondu miliardáře Oldřicha Šlemra, se kterým se podle neověřených zpráv spojili byznysmeni Eduard Kučera a Pavel Baudiš, zakladatelé IT společnosti Avast. „Nemohu se k tomu vyjádřit. Říct lze jen to, že já pivo piju rád a Pavel taky,“ opáčil na dotaz LN Kučera.

Reálnější se jeví zpráva o zařazení PPF na listinu vážných zájemců. Ale tajemní jsou i v této skupině, která loni vydělala 352 milionů eur (zhruba 9,5 miliardy korun) čistého. „Spekulace nekomentujeme,“ uvedla mluvčí Zuzana Migdalová.

Reálnější se jeví zpráva o zařazení PPF na listinu vážných zájemců. Ale tajemní jsou i v této skupině, která loni vydělala 352 milionů eur (zhruba 9,5 miliardy korun) čistého.

Miliardář Oldřich Šlemr loni spolu s obchodním partnerem Tomášem Němcem prodal gumárenský holding CGS za 31 miliard korun. Jeho nově vzniklá finanční společnost R2G se už nyní může řadit mezi největší soukromé fondy v Česku.

Kellnerova PPF loni utržila skoro šest miliard eur (162 miliard korun), ovládá finanční společnosti, jako je Home Credit, Air Bank, také operátora O2, pražskou O2 arenu a podniká doma i po světě v dalších oborech, jako jsou pojišťovnictví, nemovitosti, zemědělství či biotechnologie. I PPF se tak řadí k silným hráčům, kteří by si koupi Prazdroje a dalších propojených pivovarů v Polsku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku mohli dovolit.

Někdejší aktiva světové pivovarnické dvojky koncernu SABMiller nedávno ovládl globální lídr Anheuser Busch - Inbev (AB Inbev), ale s ohledem na antimonopolní regule EU se musí části majetku zbavit. Bez toho by vznikl v Evropě gigant, který by neodpovídal pravidlům hospodářské soutěže.

První byl Peroni a Grolsch

Do skupiny SABMiller patřil například také italský pivovar Peroni nebo nizozemský Grolsch. Oba kupuje japonský pivovarnický koncern Asahi. Další na řadě jsou zmíněné značky kolem Prazdroje - včetně maďarského Dreheru, slovenského Šariše, polského Tyskie či rumunské značky Ursus. Jejich celková hodnota se odhaduje na částku až 190 miliard korun. Do doby, než se jich ujme nový majitel, došlo k vyčlenění těchto podniků z majetkové struktury původních vlastníků. A nespadají ani pod AB Inbev.

„Fungujeme nezávisle na zbytku skupiny AB InBev až do dokončení prodeje. Takzvanou oddělenou organizaci řídí (současný šéf Prazdroje) Paolo Lanzarotti pod dohledem kontrolního správce - firmy Mazars, která podléhá Evropské komisi,“ uvedla mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Národní hrdinové?

Jenže podle jiných názorů je každý finanční investor, který vstoupí do pivovarnického byznysu, vždy jen krátkodobou záležitostí a po čase podniky prodá některému z pivovarnických koncernů.

Pokud by Prazdroj získala skupina PPF nebo některé konsorcium s dalšími českými finančníky, vyvolalo by to podle lidí z branže zcela jistě mezi Čechy vlnu národní hrdosti. Prazdroj by se ocitl opět v českých rukou.

Jenže podle jiných názorů je každý finanční investor, který vstoupí do pivovarnického byznysu, vždy jen krátkodobou záležitostí a po čase podniky prodá některému z pivovarnických koncernů, tedy společnosti z oboru.

„Pivo nejsou mobily. Případný vstup nějakého fondu dává jen dočasný smysl. Chybí mu distribuční kanály, které naopak mají všechny velké pivovarnické firmy. Prazdroj a spol. tedy nakonec skončí stejně jako součást jiné firmy z pivovarnického oboru. Já to tipuji na Heineken,“ říká Tomáš Maier, který se na České zemědělské univerzitě v Praze zabývá ekonomikou pivovarů.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.