Plzeňští úředníci nečekali vedro: Slunce upražilo stovky chráněných ryb

Magistrát povolil vypuštění koryta Mže v Plzni pod Saským mostem, čímž uhynuly mihule říční. Případ prošetří inspekce životního prostředí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Některá rozhodnutí úředníků mohou mít neblahé dopady. Tentokrát kvůli rozhodnutí plzeňského magistrátu uhynuly stovky mihulí říčních, ohrožených a chráněných ryb. V pondělí odpoledne začala plzeňská pobočka Povodí Vltavy na základě povolení magistrátu upouštět vodu v nadjezí řeky Mže, čímž si připravovalo podmínky pro napojení kanalizace na stavbu nového divadla v nedaleké ulici.

Upuštěním však o více než metr klesla hladina Mže pod nedalekým Saským mostem a v části jejího koryta zůstalo jen bahno a několik kaluží. Na nesprávném místě v nesprávný čas však zrovna byly mihule říční, které se během několika desítek minut ocitly na souši a doslova je upražilo slunce. 

Povolení k upoustění vydal odbor životního prostředí plzeňského magistrátu. Vedoucí odboru Dagmar Svobodová Kaiferová však podle svých slov nechybovala – nečekala totiž takové vedro. „Nebylo to poprvé, kdy se vypouštěl jez a mihule se tam nikdy v minulosti neobjevily, je možné, že tam připluly po povodních. Nikdo navíc nemohl předpokládat tak extrémní klimatické podmínky,“ uvedla pro ČESKOU POZICI Svobodová Kaiferová.

Ani na dalších úřadech a institucích (Plzeňský kraj, Povodí Vltavy) nikoho nenapadlo, že v místě, kde se upouští voda, může žít nějaký chráněný živočich. Na vypouštění totiž nikdo nedohlížel, aby případný výskyt živočichů nahlásil a vypouštění zastavil nebo zpomalil, než se živočichové přesunou jinam.

Záchranná akce tří dívek

První si proto hadovitých mihulí říčních plácajících se ve 30stupňovém vedru v bahně všimly tři dívky, které se šly koupat. Začaly rybky házet zpět do vody a pokoušely se sehnat pomoc, což se jim však nedařilo, protože jsou dovolené a na plzeňských úřadech nikdo nebral telefon. Nakonec se však dovolaly vedoucímu záchranné stanice v Plzni Karlu Makoňovi. Ten už ale pouze uviděl stovky uhynulých mihulí říčních.

Na plzeňských úřadech a institucích nikoho nenapadlo, že v místě, kde se upouští voda, může žít nějaký chráněný živočich„Zhruba polovinu se těm holkám podařilo zachránit. Ale neměly to být ony, kdo se měl starat o to, zda se v řece nevyskytují nějací živočichové, ale příslušné úřady chránící životní prostředí,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Makoň. Podle něho měl magistrát, případně krajský úřad, nejprve udělat průzkum a poslat na místo dozor. „Stačil by nějaký referent, vždyť to mají z budovy 500 metrů,“ podivoval se Makoň.

Na místo následně přijela Česká inspekce životního prostředí, která nařídila okamžité napuštění koryta. Dle ní je usmrcení byť jediného chráněného živočicha trestným činem a případ se chystá prošetřit.