Diskuse k článku

Plynovod South Stream děsí i láká Evropu

Výstavbou potrubí z Ruska pod hladinou Černého moře a přes Balkán povzbudíme současné agresivní vládce Ruska a uškodíme Ukrajině, protože ztratí strategické postavení tranzitní země, tvrdí kritici, k nimž patří i Česko. Jeho stoupenci jsou například Rakušané a Maďaři. Jsme pod tlakem Washingtonu, říká maďarský premiér Viktor Orbán.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

Re: tohle je ovšem bomba

Doplněk. Napřed to zkusil s angličtinou, ale v té zase pohořeli ukrajinští ministři. Sláva Ukrajině.

0/0
5.12.2014 21:27

J. Křivan

tohle je ovšem bomba

Vzhledem k tomu, že ukrajinské problematice se ČP dlouho nevěnovali, tak jsem info připíchl sem.

Předseda ukrajinské vlády Jaceňjuk musel první zasedání vlády vést v ruštině, protože tři ministři - cizinci, kteří dostali před svým jmenováním ukrajinské občanství neumí ukrajinsky.

0/0
5.12.2014 21:23

Re: Plynovod South Stream děsí i láká Evropu, tak zní téma.

Ruské zásobníky se doplňují celé léto.

Polovina srpna byla nejzazší mez, kdy museli přestat upřednostnovat spotřebitele - kteří tlačili do zásobníků co to šlo - a začít se starat o sebe a svou schopnost dodávat.

Ukrajina na to po stejnou dobu kašle.

0/0
3.12.2014 12:51

Vztahy - nevztahy, kšeft je kšeft.

Dostane-li kolabujcí Řecko možnost stát se tranzitérem plynu pro celý jih Evropy, rádo kývne. A pokud bude celý Gazpromí plynovod na neunijním území, nebudu se na něj vztahovat unijní omezení - hlavně těch nesmyslných 50% rezervované přenosové kapacity. Vybudování rour podle EUnijních předpisů Gazprom klidně nechá na EUnijních zemích...

0/0
3.12.2014 12:48

pokr.

tak Turecko, aby nebyli závislí na ukrajinském špuntu.

Turecku nedodávky přes Ukrajinu a Balkán hrubě nevyhovují...

Ta směrnice, již jsem popsal výše, postihla i plynovod OPAL. Tam EK dokonce vydala rozhodnutí, že na OPAL se nebude povinná rezervace 50% pro (třeba neexistující) konkurenční dodavatele vztahovat - načež po vybudování OPAL toto rozhodnutí zrušila. A OPAL od té doby funguje na 50%, protože konkurenční dodavatelé se v Greifswaldu nevyskytují - a Gazprom rezervovanou kapacitu využít nesmí.

Uvidíme, jaký taneček EK provede až Ukrajině dojde plyn v zásobnících (už z nich čerpá a je na zářiovém množství - a to zima ještě nezačala) a nebude schopna tranzitovat - a Gazprom navrhne použít severní cestu. Jiná nezbývá...

0/0
3.12.2014 12:44

Najednou hodlá EK dál jednat - ale s kým?

Hlavní problém South Streamu - tedy kromě politických pokusů "potrestat Rusko" - byl tento: dle tzv. Třetího energetického balíku EU musel Gazprom, poté co by vybudoval veškeré zařízení na trase plynovodu po zemích EU, věnovat ctí a darem 50% přepravní kapacity jiným firmám. A to bez ohledu na to, zda takové firmy existují a mají co tranzitovat.

Do toho se Gazpromu nechtělo a to bylo ono narušení evropských směrnic, kvůli kterému EU přinutila Bulharsko zastavit práce a nutila Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Rakousko zrušit již podepsané smlouvy. Podepsané PŘED platností 3.balíku...

Takže povede-li Gazprom tranzitní plynovod po tureckém území - Turecko není členem EU - nic takového mu nebude vnucováno. A hub vybuduje pořád na mimounijním území na hranicích s Řeckem. Další infrastrukturu si už budou muset vybudovat EUnijní země samy a za své - pokud budou chtít ruský plyn touto cestou. Nebo nebudou chtít a Gazprom vyhodí část peněz, ovšem plynovod po území Turecka stejně potřebuje jak Gazprom,

0/0
3.12.2014 12:41

J. Křivan

Re: vymalováno

Zatím se mluví a možnosti protáhnou Blue Stream do Řecka. Upřimně řečeno si to při současných vztazích Řecko Turecko neumím dost dobře představit.

0/0
2.12.2014 20:09
Foto

Mir

Re: vymalováno

Zároveň tuším bylo řečeno, že Gazprom se tedˇ soustředí na Blue Stream. Tedy asi paralelní větev

Blue Stream 2 s již existující BS 1 do Turecka. Odtud může dál do Evropy, u otevření BS1 byl

i Berlusconi, ale dodnes tam protažen nebyl. BS2 byl zamýšlen prodloužit do Sýrie, Kypru i Izraele.

Tolik mi pravila en.wikipedia, ale rád si to nechám upřesnit.

0/0
2.12.2014 18:43

J. Křivan

Re: vymalováno

Právě se zvýšila hodnota ukrajinských trubek nejspíš na dvojnásobek.

PS Rusko se nejspíš rozhodlo, že když jí EU nepovažuje za Evropu, tak své aktivity přesměruje do Asie.

0/0
2.12.2014 11:35

J. Křivan

vymalováno

South Streamu se už Evropa děsit nemusí. Dnes Rusko, svojí účast na tomto projektu pozastavila řekl Putin v Turecku. Naopak se rozšíří plynovod Goluboj potok, kterým se zabezpečí zvyšující se potřeby Turecka. Turecko je druhý největší odběratel ruského plynu v Evropě po Německu. Jedna z variant je v budoucnosti dodávat plyn z Turecka do jižní Evropy přes Řecko.

Později generální ředitel Gazpromu Miller lakonicky oznámil, že projekt South Stream je ukončen a Gazprom se k němu již nebude vracet.

0/0
1.12.2014 19:30
Foto

K91a30r23e22l 71P78l22í26h34a37l 2249335338421

Re: Plynovod South Stream děsí i láká Evropu, tak zní téma.

Ten plynovod na reverz byl postaven původně pro nějakou místní elektrárnu či co. Zprovoznění trvalo několik měsíců, takže více méně provedli údržbu potrubí a postavili předávací stanici na hranicích. Přes Sk teklo běžně kolem 150 mil m3/den, většina šla dál na západ, Sk si bralo menší množství jakožto malá země. Nyní teče velmi konstantních 48, reverz je kolem 30. Sk zkrouhli tranzit Rakušákům a začali něco brát od nás přes Lanžhot. Očividně poptávka je, ale z východu teče málo. Ruské zásobníky se doplňují od poloviny srpna...

0/0
27.11.2014 15:49
Foto

Tatana

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Zeptejte se Basků, Vlámů, Valonů, Irů, Skotů, Tyroláků, Slováků, Litevců, Lotyšů, Estonců, Finů, Čechů....

0/0
27.11.2014 14:17
Foto

Tatana

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Díky za slovo prichvatiť, velice výstižné.

Jinak Vás prosím o pohled na mapu, když se díváte na Českou republiku, vidíte klín vražený mezi Německo a Rakousko, pochopitelně oba tyto státy mají zájem o klid na našem území a jsou ochotny pro to něco udělat. Ale pátrejte po situaci při vzniku Československa, jak obtížně se řešila hranice s Rakouskem, jak se handlovalo o železnice, Lednice-Valtice, do toho Poláci anektovali Halič a skoro zničili Prusko,...... a to ještě na našem území neprobíhaly boje ... , Na sever je rovina, kde v zimě zamrznou řeky a nastane promenáda východ-západ, když zamrzne Balt tak sever-jih.

Ještě na začátku 19.st. byli Prusové a Sasové označováni jako Slované.....

Díky své profesi navštěvuji i potravinářské závody - všude nové stroje v nerezu. Ve Švýcarsku nás vzali do Lindtu, stroje ve smaltu. Ze šoku jsem se vzpamatovávala dlouho, jejich reakce - my na nové nemáme.

Před 2 lety jsem uváděla koncert ukrainských skupin v letním divadle v Poděbradech, tolik šovinist

0/0
27.11.2014 14:10

J. Křivan

Plynovod South Stream děsí i láká Evropu, tak zní téma.

Jeden o voze, druhý o koze. Pokud se budeme bavit o absolutních hodnotách má pravdu pan Urbanec, pokud o kontraktu tak pravdu má pan Novák. Věřím, že oba uvádějí reálná čísla, nekontroloval jsem.

Interpretace tohoto stavu si každý může spekulativně vyložit podle svých preferencí.

Položme si otázku, vyhovuje tenhle stav Slovensku? Nejspíš ano, když chce při prodlužování kontraktu snížit kvóty na odebíraný plyn. Nejspíš tím chce řešit doložku "odebírej, nebo plať".

Vyhovuje to Rusku, nevím, třeba to někdo doplní. Strategicky nejspíš ne.

Zajímavá je ale ta nepoužívaná část plynovodu mezi Slovenskem a Ukrajinou, která jakoby spadla z nebe.

0/0
27.11.2014 14:09

J. Poděbradský

EURUS zone

S velkým pobavením, ale i znepokojením, sleduji, jak politici hlasitě křičí a volají po více sankcích proti Rusku, ale je to ruský plyn, který jim dělá příjemné teplo v zimních měsících. Je to ruský plyn, na kterém vaří. Je to ruská ropa, na kterou si jezdí v autech a náklaďácích. Samozřejmě, že západní frikulínové ihned řeknou, že plyn lze frakovat, že nepotřebujeme plyn z Ruska, ozvou se i zastánci arabské ropy, ta přece není špatná a není drahá.

Jenže ono je to všechno úplně jinak. Když Rusko přestane dodávat plyn a ropu do Evropy, tak první den všichni začnou tleskat, jak jsme se Rusů zbavili. Ale druhý den, ten zázračný a levný břidlicový plyn zdraží. Na dvojnásobek, na trojnásobek, na pětinásobek ceny toho ruského zemního......................

0/0
27.11.2014 11:14

J. Poděbradský

ruský plyn

jaký je rozdíl v závislosti na ruském plynu, když ho nebudu odebírat nebo když nebude plynovod??  Není to spíš větší závislost Ruska na odběratelích.........?  pokud gazprom investujeme do trubky v EU, není to větší závislost na dobrém obchodě aby se investice vrátila než investovat  a případně nedodávat? Co na to odborník na plyn???

0/0
27.11.2014 11:08
Foto

K73a26r60e98l 92P39l86í39h67a52l 2649335158511

Re: Psal jsem o KONTRAKTU.

Nerozumím tomu, kde je to zvýšení nad kontrahované, když čísla mluví o poklesu.

0/0
27.11.2014 10:38

Re: Psal jsem o KONTRAKTU.

Čemu nerozumíte na slově "kontrahovaným"?

0/0
27.11.2014 10:34
Foto

K75a17r49e46l 75P66l62í27h68a55l 2879385568891

Re: Psal jsem o KONTRAKTU.

25.11. jste napsal: "Slovensku nikdo dodávky neomezil - Gazprom ZVÝŠIL dodávky oproti kontrahovaným, ale ne tak, jak Slovensko požadovalo". Přitom dodávky plynu klesly z 131 mil m3/den na záčátku července na současných 48 mil m3 za den.

0/0
27.11.2014 10:33

Re: Psal jsem o KONTRAKTU.

Sezónní doplňování zásobníků probíhá každý rok. Od dubna do září se vtláčí, od října do března čerpá. Je to tak po celé trase plynovodu, včetně kupř. Dolních Dunajovic.

Pokud Slovensko chce snížit NASMLOUVANÉ dodávky, je to věc jeho a Gazpromu. Zjevně víc nepotřebuje.

Spekulace a piklické teorie mě nezajímají - zajímá mě, zda dodavatel plní své závazky a zda odběratel za dodávky platí. Gazprom zřejmě plní, když ani Slovensko ani další po cestě nepožaduje penále. Ukrajina neplatila - tudíž přestala dostávat (poté, co zatla sekeru 5.3 miliardy USD) a ač má závazky v tranzitu plynu a ač si za transit nechává platit, I tyto své závazky ohrožuje.

0/0
27.11.2014 10:21

Re: Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

Nemyslím, že by někdo rozvoj technologií brzdil. Speciálně do akumulace elektřiny se vkládají veliké peníze po velmi dlouhou dobu. Nejspíš je to prostě příliš složité. Už se otestovalo snad všechno - ukládat energii do stlačeného vzduchu/plynu, setrvačníků, pružin, supravodivé smyčky, nejrůznější chemie... Jediný způsob, jak ukládat energii v průmyslovém měřítku a s rozumnými ztrátami jsou přečerpávací elektrárny. A ty nejlepší - třeba Dlouhé stráně - mají účinnost 70%. Tedy o 30% přijdeme i u těch nejlepších.

Ale je fakt, že směsné kohouty zase žádné "velká technologie" nejsou. Pokud chybí, je to spíš ostuda.

0/0
27.11.2014 10:14
Foto

K44a57r42e90l 46P15l26í59h87a33l 2139425348621

Re: Psal jsem o KONTRAKTU.

Slovensko prohlašuje, že chce kontrakty na příští období snížit o 10-15%. Hm, tak nevím, čemu pořád říkáte zvýšení. Od poloviny srpna jsou toky značně přiškrcené, což potvrdil sám ruský ministr. Další zajímavostí je, že z dat slovenského přepravce za roky 11-13 vyplývá, že dodávky běžely plynule celý rok a žádné "sezónní doplňování zásobníků" se zkrátka nedělo. A úplnou náhodou k tomu došlo v době, kdy Slováci pustili na Ukrajinu plyn staronovým nevyužitým potrubím, které Gazprom nenajímá... Co Vy na to?

0/0
27.11.2014 10:03

Aha - takže EU potřebuje od Íránu plyn, ale bude si klást

podmínky. Zcela neobchodní podmínky... Na to určitě Írán velmi rád půjde...

Mimochodem - závazek Íránu omezit jaderný program na civilní využití je na stole po celou dobu, kdy se mu Západ snaží - zcela v rozporu s NPT! - v jaderném programu bránit.

Gruzii nikdo nenapadl. Jak přiznala - nejspíš velmi nerada - i komise OBSE, válku v srpnu 2008 začala Gruzie ostřelováním Cchinvalu a pokusem o etnickou čistku, v čemž jí ruská armáda zabránila, jak smlouvy kázaly jí. Rusové halt nejsou Holanďané před Srebrenicí...

Kde vidíte jaký můj nesmysl?

0/0
27.11.2014 10:00

Re: A co NABUCO ?

Kapitalismus...

Trh...

Kdo má peníze a zájem, může kupovat. Pokud má někdo jiný zájem prodávat.

Ázerbajdžán se radši spolehl na ruského holuba v hrsti než na evropského vrabce, který možná, někdy, až se EU dohodne, "po létech, snad v pětiletce páté" ((C) SKN) přiletí na nějakou střechu...

Kdyby se Alijev spolehl na Nabucco, ještě by neměl ani ďolík - a spoustu let do budoucna taky ne.

0/0
27.11.2014 9:53

Pane Gabieli st.. nechcete nejdřív zjistit realitu,

než začnete opakovat nesmysly? O tom, že si pletete South Stream s efektivně mrtvým Nabuccem jsem vám už psal. Pokud mi nevěříte - ověřte si to.

Prozatím prostě vykládáte pitominy a jen demonstrujete jak dalece jste mimo bílou keramiku.

ps. kdybyste nebyl "st.", podezříval bych vás, že jste plodem kapitalistického školství, jemuž se podařilo vychovat zástupy lidí přesvědčených, že nepotřebují informace, stačí jen okecávat vlastní dojmy...

0/0
27.11.2014 9:46

Re: Je to spíš 1+2+1.

Odebírat zboží a neplatit za ně - tomu se říká zlodějna, ne? Aspoň u nás v sámošce to tuhle vysvětlovali jednomu nepřízpusobivému, když hodlal odejít "po ukrajinsku" s flaškou tuzemského nerumu.

Vyhrožovat, že nepředám dále zboží, které mi bylo předáno a za jeho transit už bylo zaplaceno, je též zlodějna, pokud ovšem hrozí z nedodání značná újma, pak si troufnu tvrdit, že je to i vydírání.

Obého se Ukrajina, resp. její věrhuška, dopoustily nejednou. Kupodivu Evropu okrádaly a vydíraly především věrchušky údajně "proevropské"...

0/0
27.11.2014 9:41

Psal jsem o KONTRAKTU.

O tom, co má Slovensko nasmlouváno.

Ruský ministr netvrdil, že Gazprom omezil dodávky - ale že omezil požadované nadkontraktní dodávky, což opakuji už cca měsíc - od té doby, co k tomu došlo a naši novináři o tom začali lhát. A zdůvodnil to - zcela logicky - potřebou naplnit ruské zásobníky tak, aby mohly garantovat dodávky zimních množství na hranici s Ukrajinou.

Co s tím udělá Ukrajina, už nemůže Rusko ovlivnit. To může jen zabezpečit, aby ono nebylo tím, kdo dodávky negarantuje - tomu by to totiž neprošlo. Ukrajina dodávky ani garantovat nemůže, protože poslední termín pro zahájení vtláčení do jejich zásobníků tak, aby je stihla naplnit, prošel v půlce srpna.

0/0
27.11.2014 9:34
Foto

K61a69r56e47l 72P69l50í27h87a77l 2579665798551

vzkaz pro p. Nováka

V předcházejícím příspěvku jste uvedl, že p. Žižka lže, když tvrdí, že Rusko plyn pro Slováky přiškrtilo, přičemž sám tvrdíte, že se dodávky zvýšily. Mnou uvedená tvrdá data z měřích stanic (www.eustream.sk) Vás nepřesvědčila. Podle zpráv samotný ruský ministr Alexander Novak potvrdil, že Rusko snížilo dodávky plynu pro Slovensko. Odůvodnil to potřebou naplnit ruské zásobníky před zimou. Gen. ředitel Slovenskch plyn. průmyslu po schůzce s ruským ministrem v rozhovoru uvedl, že ruská strana snížení dodávek uspokojivě vysvětlila, přičemž nechtěl uvést žádné podrobnosti z důvodu obchodního tajemství. Ptám se Vás tedy, který z Nováků lže - Vy nebo ruský ministr energetiky?

0/0
27.11.2014 8:39
Foto

V.Hricák

Co je na chování maďarů nepochopitelného?

Bruselským byrokratům omrzat končetiny nebudou.Dneska maďarům vpodstatě zakážou topit a zítra čechům zakážou jíst?Čím absurdnější budou přijímat zákony,tím urychlují zánik samotné EU

0/0
27.11.2014 7:21

J. Křivan

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Pane Gabrieli, Ukrajina a Rusko do dnešního dne nemá v OSN zaregistrovanou hranici.

0/0
26.11.2014 23:43