Diskuse k článku

Plynovod South Stream děsí i láká Evropu

Výstavbou potrubí z Ruska pod hladinou Černého moře a přes Balkán povzbudíme současné agresivní vládce Ruska a uškodíme Ukrajině, protože ztratí strategické postavení tranzitní země, tvrdí kritici, k nimž patří i Česko. Jeho stoupenci jsou například Rakušané a Maďaři. Jsme pod tlakem Washingtonu, říká maďarský premiér Viktor Orbán.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

Re: South stream je test

Pane Gabrieli, zkuste, znovu jste úplně mimo, nejspíš máte na mysli Nabucco, ale i tam se situace výrazně změnila.

0/0
26.11.2014 23:24

Pane Gabieli st.. nechcete nejdřív zjistit realitu,

než začnete opakovat nesmysly? O tom, že si pletete South Stream s efektivně mrtvým Nabuccem jsem vám už psal. Pokud mi nevěříte - ověřte si to.

Prozatím prostě vykládáte pitominy a jen demonstrujete jak dalece jste mimo bílou keramiku.

ps. kdybyste nebyl "st.", podezříval bych vás, že jste plodem kapitalistického školství, jemuž se podařilo vychovat zástupy lidí přesvědčených, že nepotřebují informace, stačí jen okecávat vlastní dojmy...

0/0
27.11.2014 9:46

J. Poděbradský

Lew :-DD

Takže , rozumím tomu, že s Ukrajinou jako tranzitní zemí je Balkán ochráněn před  ruskou plynovou pistolí , ale pokud by odebírali přímo, tak je budou rusové plynové střílet....... ???????????????

0/0
26.11.2014 21:07

J. Václav 261

Dnešní ranní zprávy mění vše.

NATO reálně uvažuje o brzkém vstupu Ukrajiny do NATO. Myslím, že je to zatím nejlepší reakce na ruskou expanzi. Energetické problémy se tím odsunou až na konec.

0/0
26.11.2014 9:04

J. Křivan

Re: Dnešní ranní zprávy mění vše.

Sice pane Václave o téhle informaci sice dost pochybuji. Jinak by to byl další projev obranného charakteru NATO.

0/0
26.11.2014 10:55

Re: Dnešní ranní zprávy mění vše.

Vysvětlete mrznoucím Ukrajincům, že je má hřát slíbené (kdovíjestli) přijetí do NATO...

0/0
26.11.2014 11:33

A co NABUCO ?

Nějak mi chybí zmínka o NABUCO. Tenhle plynovod měl přivést plyn z podkavkazkých republik do EU a diversifikovat závislot na Rusku. Co se stalo? Gazprom se stal de fakto majitelem toho plynu, a tudíž se NABUCO zrušilo. Taky se moc nepíše o nových nalezištích plynu kolem Krymu, nebo o tom, že na Ukrajině američané připravovali těžbu plynu krakováním. Vlastně mi z toho vychází jedno. Kdykoliv se kdokoliv pokusí snížit svou závislost na ruském plynu, Rusko nějak zasáhne a zabrání tomu. Politici by si to měli uvědomit a jednat podle toho.

0/0
26.11.2014 8:22

Re: A co NABUCO ?

Nabucco je mrtvé!

Byl to projekt EU a některých evropských firem, které ale záhy zjistily, že Nabucco nemá perspektivu, protože všechny zúčastněné země i firmy by chtěly plyn tranzitovat a odebírat - a žádná se jaksi neměla k tomu plyn dodávat.

EU udělala s Nabuccem obrovskou chybu - koncipovala ho jako komerční A ZÁROVEŇ jako bezpečnostní projekt. To je asi stejně smysluprázdné, jako komerční armáda státu. Komerčně byl neudržitelný a jako bezpečnostní opatření by musel být dotován. Rozhodně spolehlivěji než armády - jak se ukázalo v celé Evropě snad s výjimkou Británie a Polska.

V EU se o Nabuccu žvanilo tak dlouho, že Rusové za tu dobu vybudovali Nord Stream a začali stavět Souith Stream.

Čemu říkáte podkavkazské republiky? Gruzie odebírá plyn z Ruska, Arménie taky, Turecko dtto. Irák je ve srabu a Írán Evropě nepovolil Velký Hnědý Otec ve Washingtonu. Azerové plyn radši prodali Rusům protože si uměli spočítat, že od EU by se taky roury ani peněz nemuseli dočkat. A to nemluvím o "diplomat

0/0
26.11.2014 11:20

Re: A co NABUCO ?

Nabuco měl lifrovat plyn z Azerbajdžánu. A i když samozřejmě byly problémy s financováním, ( chápu, že privátní sektor nechce investovat do něčeho, kde na jedné straně sedí klan Alijevů), naprostý konec znamenalo převzetí obchodu s plynem firmou Gazprom. Potom už samozřejmě nemá cenu ho stavět.

0/0
26.11.2014 11:48

Re: A co NABUCO ?

Mělo by - pokud by EU uznala, že jde o bezpečnostní projekt a zafinancovala ho.

Ovšem tak, jak byl Nabucco koncipován, neměl naději od začátku. A EU radši investuje do OZE. To ale těžko můžete vytknout Rusku...

0/0
26.11.2014 12:21

Re: A co NABUCO ?

Koukl jsem do moudré Wiky, jestli si to dobře pamatu, a i tam píšou, že potom co v 6.2009 tam část polí koupil Gasprom, může Azerbajdžán lifrovat maximálně 4 miliardy kubíků z 30 potřebných. Tedy závislost na Rusku zůstává stejná. A že to to rusáci honem koupili, aby si tu naši závislost udrželi, to je snad jasný.

0/0
26.11.2014 20:22

Re: A co NABUCO ?

Kapitalismus...

Trh...

Kdo má peníze a zájem, může kupovat. Pokud má někdo jiný zájem prodávat.

Ázerbajdžán se radši spolehl na ruského holuba v hrsti než na evropského vrabce, který možná, někdy, až se EU dohodne, "po létech, snad v pětiletce páté" ((C) SKN) přiletí na nějakou střechu...

Kdyby se Alijev spolehl na Nabucco, ještě by neměl ani ďolík - a spoustu let do budoucna taky ne.

0/0
27.11.2014 9:53

Re: A co NABUCO ?

Ale prd, velebnosti! Vy opravdu plácáte neskutečné nesmysly! Nabuco, opět plynovod z oblasti Kaspiku, hlavně z Uzbekistánu, je projekt, který na rozdíl od South Streamu, který má být veden po mořském dně do Bulharska, měl vést po pevnině přes Gruzii a Turecko a variantně i Írán. Nejprve začaly problémy s jádrem v Íránu a pak Rusko napadlo Gruzii, takže se věc zastavila. Dnes jsou jiné okolnosti a nic nebrání projekt obnovit. Znamená omezení závislosti všech na Rusku. Což je dnes docela důležité. Írán sám nabidnul možnost dodávek plynu do Evropy. V současnosti se o tom vedou jednání, podmínkou je závazek Íránu omezit jaderný program na civilní využití..

0/0
26.11.2014 18:45

J. Křivan

Re: A co NABUCO ?

Pane Gabrieli, opět jste mimo, Iran nikdy nepůjde proti Rusku. Dnes neuspěšně skončily snad ve Vídni rozhovory o iranském jaderném programu.

0/0
26.11.2014 23:30

Aha - takže EU potřebuje od Íránu plyn, ale bude si klást

podmínky. Zcela neobchodní podmínky... Na to určitě Írán velmi rád půjde...

Mimochodem - závazek Íránu omezit jaderný program na civilní využití je na stole po celou dobu, kdy se mu Západ snaží - zcela v rozporu s NPT! - v jaderném programu bránit.

Gruzii nikdo nenapadl. Jak přiznala - nejspíš velmi nerada - i komise OBSE, válku v srpnu 2008 začala Gruzie ostřelováním Cchinvalu a pokusem o etnickou čistku, v čemž jí ruská armáda zabránila, jak smlouvy kázaly jí. Rusové halt nejsou Holanďané před Srebrenicí...

Kde vidíte jaký můj nesmysl?

0/0
27.11.2014 10:00

Ukrajina se vyřadila sama

1.  Dlouhodobě neplatila a odebírala plyn.

2. Na  separatisty  posílá  armádu místo aby se  s nimi dohodla na  civilizovaném řešení. ( Miloševič za  to stanul před mezidnárdním soudem zatímco Porošenka  chválíme) a tím destabilizuje  rergion.

0/0
25.11.2014 21:17
Foto

K22a32r78e97l 17P87l90í21h72a57l 2819335208241

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Kdyby nekladli odpor, naprosto by ztratili svou hrdost. Rusko by s nimi cvičilo jak by chtělo. Tímto dosáhli alespoň jakési solidarity ze strany západu. Čechoslováci asi taky neskákali nadšením, když se Sudety staly Německem. Zkusme se na problém občas dívat očima Ukrajinců a nejen pohledem Ruska či USA podle toho, komu fandíme víc.

0/0
25.11.2014 21:29

J. Křivan

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Pane Urbanče, hrdost něco taky stojí, v říjnu se snížily ukrajinské zlaté rezervy o 30% na 24 tun. Ona ani ta ruská hrdost není zadarno. Někdo se směje až se za břicho popadá. Obyčejní Ukrajinci a Rusové to nejspíš nebudou

0/0
25.11.2014 22:35

J. Poděbradský

Re: Ukrajina se vyřadila sama

v listopadu uz není nic

0/0
26.11.2014 7:40
Foto

Tatana

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Pane Urbanče, stejně jako Sudety se staly součástí Německa díky 20-ti leté neschopnosti české politické representace  /stejnou neschopnost projevila i vůči Slovensku, jehož agónie trvala o cca 50 let déle a výsledek byl pro Slováky příznivější - nebyli vystěhováni i když za války bojovali bok po boku s Němci, ale své území si ponechali/.

Zeptejte se Čechů, které Slováci vyhnali po odtržení - chování bylo stejné jako Němců v Sudetech.

Ukraina znamená v ruštině pohraničí, Krym , Donbas a Luhansk byly vždy vnitrozemím. / V Praze před válkou žilo cca 600 000 obyvatel, z toho mělo cca 100 000 v dokladech německou národnost, národnostní hranice se k Praze přiblížila u Mělníka a Litoměřic/.

Kdo nám a hlavně Vám dal právo "moralizovat" jen proto, že u nás žádný velký průšvih při dělení státu nenastal ?

Raději bychom měli všichni děkovat pánu Bohu a přát z celého srdce všem Rusům z dotyčné oblasti rychlé odtržení a co nejmenší ztráty.

Máme li tržní hospodářství, musíme se chovat tržně - země kt

0/0
26.11.2014 12:31
Foto

K33a46r17e58l 20P36l14í14h15a10l 2969635588621

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Váš příspěvek byl oříznut... Ano, mít takové velké menšiny je samozřejmě problém. Položím Vám otázku: pokud podle Vás mají východní Ukrajinci právo se oddělit, mají poté západní Ukrajinci právo vstoupit do NATO či EU? V některém příspěvku jste zmiňovala právo a demokracii. Připomínám Vám to pro případ, že by jste jim to právo chtěla upřít.

0/0
26.11.2014 13:19
Foto

Tatana

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Pane Urbanče, záhy uplyne 200 let od Vídeňského kongresu, 100 let od uzavření smlouvy ve Versailles, 70 let od Jaltské konference.....

Svět je v pohybu.

Ve všech sousedských válkách napadali chudí bohaté.

Ukraina vznikla jako územní slepenec namalovaný na mapě, kde mezi Ruskem a Ukrainou nebyla ani pořádně vyznačena hranice / např. katastry vzniklé u nás za Marie Terezie tam nemají dodnes/.

Bohužel se Ukraincům od rozpadu SSSR nepodařilo vyrvat vládu z rukou zlodějů, jejich životní úroveň klesá, že už ani dál asi nemůže, finálně jim jejich vládci ukradli i státní zlato.

Samozřejmě jsou Ukrainci stejně jako Rusové Evropané, do Evropy neoddisktovatelně patří, jistě ale sám uznáte, že mezi Ukrainou a oblastí Norsko, Švédsko, Dánsko, Holandsko, Belgie, Luxemburk - velikostí a počtem obyvatel srovnatelné, je rozdíl. A asi všichni výše jmenovaní by do jednoho státu vedeného bandou zlodějů, nechtěli.

0/0
26.11.2014 13:43
Foto

Tatana

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Mimochodem jsem pane Urbanče zmiňovala spravedlnost, ne demokracii.

Demokracie se stala patentovanou zálažitostí a nerada bych byla popotahována za "padělek", asi bych byla stejně zlikvidována, jako zboží z Vietnamské tržnice.

0/0
26.11.2014 13:48
Foto

K44a78r62e60l 56P64l59í55h81a77l 2449835508901

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Z ekonomického pohledu možná, ale jde o to, že pokud se Ukrajina rozdělí, tak v případě nepřijetí ji necháte napospas Rusku a to s nimi bude pěkně cvičit, morálka nemorálka. Druhá věc je, že pokud by zůstala její otázka ohledně nepřijetí nevyřešena, Ukrajinská situace se může nadále zhoršovat, až dojde na exodus a otázce ekonomické se tak nevyhnete. nehledě na přetrvávající napětí mezi NATO a Ruskem, které také bude něco stát. Konečně, naše politika a ekonomika ve srovnání s Vámi uvedenými státy stála ve své době za....

0/0
26.11.2014 13:51
Foto

Tatana

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Pane Urbanče, nemůžete přehlížet emoce obyvatelstva této oblasti , ani to, že jsou sevřeni 2 historicky se nenávidějícími etniky - Rusy a Poláky. Jen Rus povolí, Polák se tam hrne . Jediné, co domorodce sjednotí, je vyvražďování Židů. Ti už asi došli.

Vaši narážku na naši situaci velice chápu, za největší chybu považuji "samostatnou cestu" a "útěk od právnílů", kdy se naše životní úroveň od Rakouska za 20 let  vzdaluje. Ani po 20-ti letech nejsme schopni se do EU plně začlenit se vším všudy včetně EURa, a to hlavně díku zbabělosti "vládnoucích elit", kdy poslanci u nás mají nižší platy, než učitelé v Německu. Tato poznámka není argumentem pro zvýšení platů poslanců, ale učitelů.

Na Ukraině by musel vzniknout "protektorát", jehož 1 úkolem by bylo zabavení majetku oligarchů a jejich postavení před soud. Jenže z vlastní zkušenosti víme, že ukrainský soud je neodsoudí, a když odsoudí tak si, jako Timošenková, cestu na svobodu vyřvou.

0/0
26.11.2014 14:32
Foto

K57a92r78e14l 61P77l37í60h50a87l 2369685188261

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Smyslem EU nejsou jen ekonomické cíle, ale i jakási mezinárodní jednota, která by měla dlouhodobě bránit návratu Evropy do nacionalistické minulosti. Hodit UA přes palubu je bezpochyby nejjednodušším řešením, ale vyvstává otázka, zda by to neznamenalo důkaz slabosti EU a nevedlo postupem času pod vlivem jiných událostí k jejímu vnitřnímu rozkladu. Vyřešení Ukrajiny považuji za test naší schopnosti se domluvit mezi sebou v EU, najít kompromisy pro všechny a potvrdit si, že držíme spolu. Dokud se na to budeme dívat skrze peněženky, tak je jen otázka času, kdy to v EU bouchne. Ale v tom okamžiku balím kufry a odcházím do fašistických USA. Nemá smysl žít mezi ideology, kteří se nedokáží mezi sebou dohodnout.

0/0
26.11.2014 15:06
Foto

Tatana

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Teď jste uhodil hřebíček na hlavičku. Vy máte kam odejít.

Já chci zůstat tady, a nechci tady zůstat bez svých dětí.

Máte pravdu, že si Evropa musí svůj problém vyřešit sama, a v zeměpise mne učili, že začíná u Islandu a komčí na Urale, o Americe tam nic nebylo.

A taky chci, aby i ostatní národy mohly zůstat tam, kde jsou doma a každé rodině zůstal ten společenský status, který měla doma. Vadí mi absolventi různých VŠ z Ukrainy, keří u nás pracují jako pomocní dělníci, místo toho, aby své schopnosti uplatnili doma, a za vinu to kladu jejich zlodějské vládě. A přeji všem na celém světě aby si doma v teple vyměňovali názory na svět s lidmi jako jste třeba Vy a nemuseli mít strach, jestl i zítra budou mít svůj domov, ve kterém se rodina sejde v plném počtu.

Ukraina byla co se potravin týče exportní zemí, vydělávala na vlastní těžbě + transferu surovin, to bylo do vínku samostatnosti dost, nemyslíte? Sami Ukrainci ze všeho nejdříve musí uvidět potrestání svých "oligarchů" tak, jak vidělo Ně

0/0
26.11.2014 17:28

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Zase melete nesmysly. Ano současná Ukrajina je do jisté míra slepenec části historické Ukrajiny a toho, co Stali ukradnul ve střední Evropě po r. 45. Ale hranice, ty má definovány jasně a jednoznačně! Protože i za SSSR byla jakoby samostatným členem OSN. A jednotliví členové OSN měli všechny územní náležitosti registrovány u OSN. Ta hranice byla dokonce minimálně mezi Běloruskem a Ukrajinou v osmdesátých letech vycedulována! Nově určuje přesné hranice současné Ukrajiny americko, anglicko, rusko, ukrajinská smlouva z r. 1994! Buďte tak dobrá a neplácejte nesmysly ale nastudujte si základná fakta! Jinak ti ukrajinští zloději, čili promoskevská oligarchie byli řízeni a až do separatistické vzpoury, kdy se někteří začali probírat do reality, úzce spolupracovali s Kremlem! Třeba tím způsobem, že někdo zprichvatizoval rafinerii, zavřel ji, začal naftu a benzín vozit bez cla z Ruska a jako svůj výrobek je prodával na Ukrajině. ...

0/0
26.11.2014 19:38

J. Křivan

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Pane Gabrieli, Ukrajina a Rusko do dnešního dne nemá v OSN zaregistrovanou hranici.

0/0
26.11.2014 23:43
Foto

Tatana

Re: Ukrajina se vyřadila sama

Díky za slovo prichvatiť, velice výstižné.

Jinak Vás prosím o pohled na mapu, když se díváte na Českou republiku, vidíte klín vražený mezi Německo a Rakousko, pochopitelně oba tyto státy mají zájem o klid na našem území a jsou ochotny pro to něco udělat. Ale pátrejte po situaci při vzniku Československa, jak obtížně se řešila hranice s Rakouskem, jak se handlovalo o železnice, Lednice-Valtice, do toho Poláci anektovali Halič a skoro zničili Prusko,...... a to ještě na našem území neprobíhaly boje ... , Na sever je rovina, kde v zimě zamrznou řeky a nastane promenáda východ-západ, když zamrzne Balt tak sever-jih.

Ještě na začátku 19.st. byli Prusové a Sasové označováni jako Slované.....

Díky své profesi navštěvuji i potravinářské závody - všude nové stroje v nerezu. Ve Švýcarsku nás vzali do Lindtu, stroje ve smaltu. Ze šoku jsem se vzpamatovávala dlouho, jejich reakce - my na nové nemáme.

Před 2 lety jsem uváděla koncert ukrainských skupin v letním divadle v Poděbradech, tolik šovinist

0/0
27.11.2014 14:10