Diskuse k článku

Plynovod South Stream byl jen přejmenován a modifikován

Výstavba plynovodu nebyla zastavena, jak tvrdí Rusové. Místo do Bulharska půjde nová větev do Turecka. Dále malá odbočka do Bulharska přes Řecko a větev původních propojení do Itálie. Ty už však nebude budovat ani provozovat Gazprom.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Putinovy hrátky s miliardovými

Pane Ludvíku, EU si je vědoma, že z Ruská dováží 30% plynu a ne těch fiktivních 17.8%. Její cíl je, objektivně snížit závislost na ruském plynu a nepochybuji, že toho v krátkém horizontu dosáhne. Blue Stream (pokud se vůbec zrodí) postihne stejný osud jako South Stream.

Tyto Putinovy hrátky s miliardovými projekty, které nikdo, natož Rusko financivat nebude, berte asi tak vážně jako ty tucty 65 let starých stragegických bombardérů, či zchátralých námořních lodích, kterými straší po světě.

0/0
9.12.2014 16:50
Foto

I72n82g35. 23V74r43a68t75i28s93l60a92v 91L95u13d78v52í68k 6686742790795

Re: Putinovy hrátky s miliardovými

Milý Karle,

moc doporučuji informace, obsažené v posledních Lidovkách, o změnách ruské obchodní strategie (k dispozici na netu). Jinak pro úplnost: plynovod Blue Stream již řadu let funguje, ale je určen pro zásobování Turecka. Nový plynovod, nahrazující (kopírující jižněji) South Stream je čistě exportní; povšimněte si, prosím, že prodejní místo (hub) je na území EU (v Řecku), nikoliv v Turecku.Toliko připomínám - a to i ostatním diskutujícím - že výstavba plynovodu není záležitostí týdnů, ale let. Sebelepší strategické záměry jsou tak otázkou budoucnosti, nikoliv bezprostředním ohrožením, jak je tomu v případě změny obchodní strategie a přímého prodeje ruského plynu v prostoru EU. Nakonec tak statistický import plynu z Ruska může být téměř nulový, ale reálný podíl ruského plynu může dosáhnout (nekontrolovatelně) třeba 40%. Koordinované zastavení dodávky ze strany Gazpromu/(Kremlu pak může mít mnohem silnější ekonomickou, a tedy i politickou sílu. VL

0/0
9.12.2014 17:32