Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 18
  • Poslední: 16.11.2017 11:41
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Plynovod Nord Stream II je v zájmu bezpečnosti

střední Evropy, protože eliminuje závislost střední Evropy na nespolehlivé a drahé Ukrajině.

Obzvláště je v zájmu ČR, protože ta je nepominutelným tranzitérem plynu z Nord Streamů na jih i na východ na Slovensko.

Několik let tady pan Ludvík

vynáší informace, že Rusko je nespolehlivé, Ukrajina ruský plyn nepotřebuje, USA zahltí evropský trh zkapalněným plynem, prostě neustále plká hlouposti. Že je ruský plyn pro Německo levnější o 40%? No protože vybudovalo levnější dopravní cestu, chystá se ji zdvojit a zlikvidovat vyděračské možnosti Ukrajiny. A ještě slušně vydělávat na přeprodávání jiným. Není to výhodný obchod jak pro Rusko, tak pro Německo? A dokonce i pro celou Evropu, včetně střední? Odstřižení Ukrajiny bylo jediným řešením jak zajistit bezpečné dodávky ruského plynu.

Re: Několik let tady pan Ludvík

K tomu "odstřižrení Ukrajiny" dojde tak jak tak.

Ukrajinská tranzitní plynovodná soustava je hrubě podfinancovaná, v r. 2010, kdy byly provedeny poslední odborné odhady (tedy když se ještě našel poslední zájemce - Gazprom) byl vnitřní dluh přes 6.5 miliardy USD. Za 7 let od té doby investovala Ukrajina v řádu desítek milionů, takže dnes se odhaduje, ovšem už neodborně, vnitřní dluh na 8.5-10 miliard. V podstatě se jen flikují havárie a investora nevidět. Evropské firmy se naopak vyjadřují o Ukrtransgazu velmi nelichotivě.

Závěr - ukrajinské tranzitní plynovody "nepřežijí" o mnoho smlouvu o tranzitu, která končí v r. 2019. Navíc kyjevská vláda a zejména poslanci Rady mají velké oči a navrhují znásobit tranzitní poplatky. Při potřebě investovat k 10 mld USD do nespolehlivé vyděračské Ukrajiny a naproti tomu 12 mld USD, které má stát Nord Stream II, není co řešit.

Absurdní vývody autora

Chybí čísla. Nordstream ušetří 60% přepravních nákladů, zkrátí transport o více než 1300 km. Omezí emise z energie vynaložené na transport o 62% (chybí "hurá" Zelených ekoteroristů). Ruský plyn je podstatně levnější než CNG z USA. Rusko vždy dodrželo smlouvy, vždy dodávalo bezpečně. Problémy byly pouze na Ukrajině, kterou Nordstream obchází.

A pro případ přerušení dodávek má EU zásobu min. na 90 dní a CNG terminálů je také více, než píše autor. Takže s celou pravdou ven, Ludvíku!.

Bezpečnostní zájmy Evropy pod otazníkem

Pan Lewe opět zaspal. Mezi tím jak se Evropa pře o potřebnosti Nord Stream 2 se z Ruska stává jeden z rozhodujících dodavatelů a přepravců LNG. To v zásadě znamená, že zemní plyn z Ruska nebude tolik vázaný na trubky a Evropě nakonec nezbude nic jiného než nakupovat u Američanů i z politických důvodů jejich drahý plyn. O spolehlivosti a tím i bezpečnostních rizicích amerických dodávek ať si každý udělá obrázek sám.

V mnoha asijských kde hledí především na cenu zemního plynu je o laciný plyn z Ruska docela zájem.

Re: Bezpečnostní zájmy Evropy pod otazníkem

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/soir-americke-tankery-dodavaji-belgii-zkapalneny-plyn-koupeny-v-rusku/. Za originální zdroj se musí platit, tak kdo nevěří ať si připlatí.

Američané už dodávají ruský zkapalněný plyn do EU.

jen se nestačím divit

Že LN dosud nenašly méně omezeného "eksperta" než tohoto plkala. Jsem jen zvědav, zda vystoupí v tom Ševčovičově šapitó až dorazí do Prahy a přednese ta svá moudra. Jen bych ho upozornil, že problémy s plynem nejsou zapříčiněné Ruskem, ale Ukrainou , která plyn krade, nebo chce za přepravy plynu nesmyslné peníze.

Kolik stoji US LNG?

Údaje z první dodávky amerického LNG do Japonska ukazují, že výrobci v USA jsou ve srovnání s jinými dodavateli příliš drahý, uvádí se na stránkách oilprice.com. Dovezeny LNG z USA stojí tedy téměř dvakrát tolik jako plyn nejlevnějšího dodavatele. Podle zprávy japonského ministerstva financí museli japonští kupci platit za americký LNG 645 USD za tunu.

Tato cena je 67 procent nad průměrnou cenou 386 USD za tunu, kterou Japonci platí dalším dodavatelům. Nejlevnějšími dodavateli japonských jsou Angolané, jejichž zemní plyn stojí jen asi 337 dolarů za tunu. Dokonce i nejdražší dovozce v Japonsku, sultanát z Bruneje, požaduje podle dokumentů pouze 416 dolarů za tunu. Austrálie - jeden z největších světových výrobců LNG - účtuje 384 dolarů za tunu. OTAZKOU je kolik budeme platit my za US LNG a kolik stoji ten plyn z Ruska. Rad bych to vedel, v clanku ani zminky. Pan inženýr rajtuje moc na protiruske vlne.

Re: Kolik stoji US LNG?

Preise pro 1000 Kubikmeter russischen Gas do evropskych statu (podle udaju nezavislych ruskych novin "Sobesednik"):

Makedonien - 564 $, Polen - 528 $, Bosnien - 515 $, Tschechien - 503 $, Bulgarien - 501 $, Dänemark - 495 $, Slowenien - 486 $, Griechenland - 477 $, Serbien - 457 $, Italien - 440 $, Rumänien - 432 $, Slowakei - 429 $, die Türkei - 407 $, Österreich - 397 $, Frankreich - 394 $, Finnland - 385 $, Deutschland - 379 $, Niederlande - 371 $, Großbritannien - 313 $, Transnistrien - 240 $, Armenien - 189 $ und Weißrussland - 186 $.

Re: Kolik stoji US LNG?

Pane Kučírku.

Ty ceny jsou značně zastaralé- platily tuším v roce 2013. V následujících rocích došlo ke snížení cen

vážení, všimli jste si celé nesmyslnosti

a pokrytectví spojeného se sankcemi proti Ruské federaci? Toho kdo na tom vydělává a kdo prodělává? Když se představím, jak se nám Putin, Schreder, Macron a Merkelová (nemluvě o amerických investorech) každé ráno smějí, moc dobře mi není...

zakladatel Národního institutu pro obranu a bezpečnost

Re: vážení, všimli jste si celé nesmyslnosti

Ať budeme plyn brát od kohokoliv, vždy budeme na dodavateli závislí.A nedělejme si iluze, že i dodavatel plynu ze západní Evropy nepoužije plyn jako nátlakový nástroj na neposlušného partnera. Jenže jinak asi chutná nátlak od Ruska, a jinak od USA či Německa...Je škoda,pane inženýre, že už více nejste poslancem. Jste jeden z mála , který se nestyděl za svůj názor se podepsat...

Re: vážení, všimli jste si celé nesmyslnosti

Vic bych se bal natlaku Nemcu. Prece jen jsou bliz a pomerne nedavno nas chteli vyvrazdit. Rusko to k nam ma pres nekolik statu a krome nemecke komunisticke ideologie uplatnene v praxi nam nic spatneho zatim neudelali.

Re: vážení, všimli jste si celé nesmyslnosti

No, ja bych pane Tachovsky tak uplne nesouhlasil. Ruske imperium nasi zem 41 let ovladalo, dosadilo komunisticky rezim, ktery zavrazdil tisice, uveznil a vyhnal do emigrace statisice a zku....l zivot milionum lidi. Jsem jeden z nich a nekteri mi znami a blizci patrili do tech prvnich kategorii.Byt zavisly na Putinovskem Rusku je nebezpecne!

Re: vážení, všimli jste si celé nesmyslnosti

I. SV = cca 22 milionů obětí

II. SV = 60 milionů obětí, z toho - 6 milionů Židů průmyslově zplynováno..... a také zabito 330 tisíc Čechů

- to pokud jde o německý vliv na evropské (světové) dějiny.

Být závislý na komkoliv je nebezpečné - ? "spojenci" z Mnichova, ? 68 Rusko, ? současné Bruselské "elity"....

Re: vážení, všimli jste si celé nesmyslnosti

rusko k nám komunistický režim nedosadilo, ten jsme si v roce 48 pořídili sami.

Re: vážení, všimli jste si celé nesmyslnosti

1) Obsadil nás SSSR. Ten skončil začátkem 90. let.

2) Mohl byste dát odkaz na ty "tisíce zavražděných československým komunisrickým režimem"?

Nejenom to!

S naivní předpojatostí Ludvík své filipiky. Dokazuje to jeho ideologická desinterpretace mýtického čl.5, který není vůbec žádným závazkem (země se dohodly, že zváží formu pomoci, tzn. mohou poslat napadenému státu třeba deky a kojenecké vody). Tím je pouze čl.1 Washingtonské smlouvy, v němž se smluvní strany zavazují urovnávat mezinárodní spory mírovými prostředky a zdržet se hrozby silou nebo použití síly, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost. --- Směšné je jeho tvrzení o anexi Krymu (tedy pokud nemluví o roce 1954, kdy byl skutečně Krym anektován - zastávají se ho pouze "chruščovici", mezi něž Ludvík asi patří). V roce 2014 bylo zakončeno 25 let dlouhé úsilí Krymu o osamostatnění (první referendum bylo již v roce 1992!). Ruská vojska byla na Krymu v souladu se smlouvou, a mohlo jich tam být ještě o několik tisíc víc...