Plážový expert Pelta a vyléčenej Horník

Miroslav Pelta se v LN svěřil s tím, že napraveného Ivana Horníka u sebe ve vedení asociace nezaměstná. Ale přesně to by měl udělat.

Člověk ani nemusí podezírat Lidové noviny z toho, že jsou humoristický list, aby ho rozhovor, který ve čtvrtek publikovaly s šéfem českého fotbalu Miroslavem Peltou, opravdu upřímně pobavil. Přitom se mluvilo o tak vážných věcech, jako jsou funkce v mezinárodních organizacích UEFA a FIFA, o stíhání místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) kvůli korupci či o návratu Ivana Horníka, nejvýraznější postavy největší korupční aféry v českém fotbale, mezi kamarády bafuňáře.

Ale předseda Pelta evidentně pojal své odpovědi s (možná nechtěným) nadhledem.

Plážový fotbal

  • Redaktor LN se podivoval, proč se Pelta dostal zrovna do komise FIFA pro plážový fotbal, s níž – v otázce kulantně řečeno – „dosud nebyl jakkoli spojován“. Pelta nejprve připustil, že s plážovým fotbalem nemáme tolik zkušeností, načež na otázku, zda vůbec někdy navštívil zápas plážového fotbalu, odpověděl upřímně: „Ne, teprve budu mít premiéru, ale těším se na to.“ Jako člen komise samozřejmě musí být přítomen na významných akcích. „Příští rok nás čeká mistrovství světa na Tahiti,“ říká Pelta. Snad se do té doby v problematice dostatečně zorientuje, aby vedle zkušených kolegů, mimo jiné z Amerických Panenských ostrovů, Somálska nebo Mauricia, nepůsobil jako „Neználek“.   

Kauzy Kučera a John

  • Podle Pelty na úrovni FIFA či UEFA zřejmě vědí o tom („možná mají nějaký monitoring“), že druhý muž českého fotbalu Dalibor Kučera je stíhaný kvůli korupci a kustod reprezentace Jaroslav John byl obviněn z krádeže bagru. Určitě to není dobrá zpráva, míní pan předseda FAČR , který však respektuje presumpci neviny, „nicméně musíme pracovat s fakty. Časem si s tím určitě poradíme.“ John odešel sám, Kučera zatím ve funkci zůstává. „Nechám to trochu na něm,“ dodává Pelta s tím, že si to hlavně na Moravě, za niž je Kučera místopředseda, „budou muset chlapi mezi sebou vyjasnit“.

Ivan Horník

  • Na otázku, jak by vnímal situaci, kdyby se Horník začal znovu angažovat v českém fotbale, odpovídá Pelta smířlivě. Horník dostal nemalý trest, podmínka mu vypršela a zákaz činnosti soud zkrátil na polovinu. „Je potřeba dát člověku druhou šanci,“ domnívá se. „Ivan Horník teď bude pod veřejnou kontrolou a myslím, že je vyléčenej.“ Nu, to je skutečně silný názor. V tom případě nelze než souhlasit, aby se do fotbalu vrátil. Jak konstatuje Pelta, „po sportovní stránce to byl mimořádně zdatný manažer“. Na druhou stranu šéf FAČR vylučuje, že by Horník za jeho působení pracoval přímo pro fotbalovou asociaci. Veřejností i médii by to prý bylo negativně vnímané.

Trochu odvahy, pane Pelto! Nač ty obavy? Je-li Ivan Horník skutečně vyléčen, mohl by být po vašem boku jako napravený hříšník užitečným pozorovatelem tuzemských fotbalových poměrů, a to v různých vrstvách fotbalového hnutí od okresní soutěže až po vedení asociace. A co teprve duo Pelta-Horník na Tahiti, kde si bude možné zakomunikovat (a zalobbovat pro český fotbal) s šéfem FIFA Seppem Blatterem osobně! Tento velezkušený Švýcar přece nejlépe ví, jak to ve fotbale chodí, jinak by nejmenoval do komise plážového fotbalu právě vás.