Plamen Holešovské výzvy zmokl

Protesty se nyní zaměří proti Václavu Klausovi. A lídr hnutí říká: „Za sebe říkám, že začnu vystupovat sám za sebe – za Slávka Popelku.“

Akce D.O.S.T.za jedinou možnou cestu k obrodě společnosti nepovažuje revoluci jako Holešovská výzva, ale spíš kontrarevoluci spojenou s návratem k tradičním morálním a sociálním vzorcům chování. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Akce D.O.S.T.za jedinou možnou cestu k obrodě společnosti nepovažuje revoluci jako Holešovská výzva, ale spíš kontrarevoluci spojenou s návratem k tradičním morálním a sociálním vzorcům chování.

Jaký byl další protivládní a „protipolitický“ víkend? Holešovská výzva v neděli obsadila náměstí českých, moravských a slezských měst. Oproti březnovým demonstracím však plamen Holešovské výzvy nebyl zdaleka tak žhavý. Zvlhl jak nepřízní počasí, tak kritikou, že jde o nebezpečné protesty popletených „levičáků“. A také tím, že víkend prostě patřil odsouzenému korupčníkovi Vítu Bártovi. Když už se o Holešovské výzvě o víkendu v médiích psalo, tak hlavně kvůli obskurní Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS), která si na sebe zaregistrovala Holešovskou výzvu jako občanské sdružení.

Ostří Holešovské výzvy v uplynulém měsíci otupělo zejména kvůli nešťastným vystoupením čelních představitelů hnutí v televizních diskusích a nejednotě a rozhádanosti jednotlivých sdružení, která zpočátku výzvu podporovala. Protestní iniciativy tím rozmělnily svou sílu a místo toho, aby táhly za jeden provaz, si začaly konkurovat. To vyplynulo i z rozhovoru ČESKÉ POZICE s lídrem Jaroslavem „Slávkem“ Popelkou před nedělní akcí.

Abychom však Holešovskou výzvu jen nekritizovali, jedno důležité – a zřejmě zásadní – pozitivum jí přiznejme: upozornila na skutečnost, že ve společnosti bublá silné naštvání (velmi slušně řečeno) na místní politické poměry a z toho plynoucí frustrace lidí. Právě Holešovská výzva v březnu zvedla demonstrační náladu, ke které se 21. dubna připojí odboráři. Ukázalo se, že pokud by si do čela naštvaných davů stoupl někdo méně alternativní a více charismatický, lidé by se v masivnějším počtu mohli kvůli tuzemské politické „žumpě“ vydat do ulic.

Slávek Popelka: Budu vystupovat sám za sebe

Jak druhé kolo protestů hodnotí lídr Holešovské výzvy? Pondělní dopolední hovor nejprve přerušil hluk projíždějícího traktoru, pak už ale Popelka vyjádřil spokojenost s demonstracemi, které prý měly menší účast kvůli nepříznivému počasí a „poměrně masivní kampani“, která se proti Holešovské výzvě celý měsíc vedla. „Na to, jak bylo špatné počasí, jsem z pražského setkání měl dobrý pocit. Byla tam úplně jiná atmosféra než minule. Bylo to pozitivní. Přijeli blaničtí rytíři, na tribuně byl pan Klaus v pruhovaném,“ neskrýval Popelka spokojenost.

Teď budou shromáždění u Hradu. Přijít mohou lidé, kteří si přejí odchod Václava Klause a jeho případné postavení před soud za vlastizraduRadost mu o víkendu zkazilo jen to, že si DSSS Tomáše Vandase na sebe zaregistrovala u ministerstva vnitra občanské sdružení Holešovská výzva. „Řešíme, co s tím. Náš právní řád nedává možnost, jak to zvrátit. Nevím zatím, jak to řešit,“ řekl Popelka ČESKÉ POZICI a dodal, že se zvažuje i změna názvu Holešovské výzvy. (To by asi nejvíc potěšilo obyvatele dvanáctitisícového Holešova na rozmezí Hané a Valašska. Jak připomněla v pondělním vydání MF Dnes, tamní lidé ze spojení jména svého města a výzvy nadšení zrovna nejsou.)

Další protesty budou cílit na prezidenta. „Teď budou shromáždění u Hradu, od patnácti do osmnácti hodin, až do odvolání akce. Přijít mohou lidé, kteří si přejí odchod Václava Klause a jeho případné postavení před soud za vlastizradu,“ říká Popelka. Ta se dle něj týká „vydání národního majetku do cizích rukou“ a toho, že Klaus rozdělil Československo, což mělo být protiústavní.

„Za sebe říkám, že začnu vystupovat sám za sebe – za Slávka Popelku. Vždycky jsem to tak dělal. Zřejmě je to pro mě nejpřirozenější forma veřejného působení. Nebudu v rámci žádného uskupení, ale sám za sebe,“ prohlásil na konci krátkého rozhovoru lídr Holešovské výzvy, kterého tak v budoucnu spíše než pod hlavičkou nějaké organizace budeme vídat jako protestujícího solitéra.

Počet příspěvků: 3, poslední 17.4.2012 08:47 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.