Plagiátor Mlejnský a další. Jaké vzdělání mají pražští starostové?

Mezi starosty jsou dva absolventi Univerzity J. A. Komenského, dva z Vysoké školy finanční a správní. Čtyři nemají vysokoškolské vzdělání.

Martin Rychlík 11.11.2011

Je ten dort pravý? Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS) vystudoval obor vzdělávání dospělých, ale jaké výchovné vzkazy přináší do dětských životů na Jižním Městě? foto: © repro www.Praha11.czČeská pozice

Je ten dort pravý? Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS) vystudoval obor vzdělávání dospělých, ale jaké výchovné vzkazy přináší do dětských životů na Jižním Městě?

Týden ostudy, přestát to a jedeme dál. Tak nějak to chodí v Česku, když politiky dostihne nějaký ten zahanbující moment z minulosti. Vezměme si starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS), titulovaného andragoga. A protože je to týden od chvíle, kdy Český rozhlas přinesl zprávu, že magistr Mlejnský opisoval ve své diplomce, je třeba mu opět navléct ostudný kabát. A pak znovu. A znovu. Jinak by se totiž mohlo stát, že jej otřepe a chvilkové mediální zahanbení bude zapomenuto. Odebírat tituly zatím nejde.

Ostatně soudím, že Mlejnského hřích už nyní musí být připomenut. Mlejnský vytvořil diplomovou práci s názvem Založení pražské univerzity na oboru andragogika při soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK). V práci opisoval zejména z Le Goffovy knihy Intelektuálové ve středověku a publikace Dějiny Univerzity Karlovy, přičemž na svou obhajobu uvedl, že už „k tomuto tématu není možné napsat něco nového“. Úžasné!

Pro historiky by šlo o historiografickou revoluci. Mlejnský ohlásil konec dějepisu. Vše už tu bylo, vše známe, další poznávání minulosti není potřebné. Dívejme se vpřed, zní tedy rada experta na „vzdělávání dospělých“. Máme jeho radu uposlechnout?

Raději ne. Podle nezávislých recenzentů Ivany Čornejové a Jiřího Stočese práce nemá vůbec poznámky, nejde o vědecký text a je z valné části opsaná. Podle informací ČESKÉ POZICE se vedení UJAK zabývá přezkoumáváním. Otázkou je, co vlastně může být výsledkem šetření. Kritika autora? Oponentů? Distancování se od díla? Odebrání titulu však sotva.

Doktor skořápkologie?

Ostatně soudím, že připomenuta už musí být i ostuda poslance Miroslava Svobody (ČSSD). Ten dle serveru Aktuálně.cz bezostyšně opsal celé pasáže na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) do svého dílka Financování výsledků výzkumu a vývoje. Ač i sama škola zpětně uznala, že šlo o plagiát, který dělá instituci ostudu, tím to končí. Titul inženýra odebrán být nemůže a pan poslanec po přečkaném půlroce začíná již svůj kabátec vysvlékat...

Mlejnský: K tomuto tématu není možné napsat něco nového...To Mlejnský je ostudě stále blízko, žádné pochybení však nepřipouští. Jeho odpovědi je možno tesat do historických čítanek: „Tu diplomovou práci jsem vypracoval tak, jak jsem ji vypracoval. Prošla přes posuzovací komisi. Můj garant, se kterým jsem tu práci připravoval, ji označil za vyhovující nebo za dobrou. Obhájil jsem ji u státnic a prošla státnicovou komisí. Možná se to nelíbí tomu, kdo to posuzoval, ale takový je fakt.“

Poslanec Svoboda si dokonce rozestudoval i doktorát a na stejné téma vtipkoval předevčírem v Lidových novinách publicista Petr Šourek. Dle něho je škodou pro historickou vědu, že novopečený dějepisec Mlejnský nevložil do práce víc ze sebe. Málokdo prý má takové zkušenosti s odprodejem zadlužených firem, okrádáním spolumajitelů či předraženými veřejnými zakázkami, což dle Šourka vydá rovnou na doktorskou práci.

„Doktorská práce Mlejnského bude originální vhled do problematiky: Rozkradení Jižního Města před očima spoluobčanů. Jak se to dělá, může Mlejnský názorně demonstrovat na skořápkách. Na Budějovické je hrával velice zručně; svědci dodnes nezapřou obdiv. Doktor Mlejnský nám objasní, jak se to dělá, že skořápka zůstane prázdná,“ píše publicista.

Čtyři experti z UJAK a VŠFS

Abychom byli ve věci vzdělání pražských starostů kompletní, zmapovala ČESKÁ POZICE jejich nejvyšší dosažené vzdělání. Mezi 22kou bossů najdeme dva absolventy andragogiky na UJAK (ještě jde o bakaláře Františka Adámka z Prahy 12), dva finanční experty z VŠFS, jejichž jména – David Vodrážka a Pavel Klega – jsou již sama o sobě pojmem. Vždyť Vodrážka jako šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR prchal i před novináři, kteří ho chtěli vyzkoušet z angličtiny.

Vzdělání na vysoké škole samozřejmě není všechno, což ví i žhavý kandidát na ministra průmyslu Michal Doktor, takže čtyři starostové pražských částí se v klídku obejdou i bez titulů. Před časem nás ovšem poučil Rathův exporadce Filip Bušina, že v dnešní době se už dá padělat i maturitní vysvědčení.

Starostové v Praze a jejich studia

Praha 1 – Ing. Oldřich Lomecký (TOP 09), Fakulta elektrotechnická ČVUT
Praha 2 – Ing. Jiří Paluska (ODS), Vysoká škola zemědělská
Praha 3 – Ing. Vladislava Hujová (TOP 09), Vysoká škola ekonomická
Praha 4 – Ing. Pavel Horálek (ODS), Fakulta stavební ČVUT
Praha 5 – MUDr. Radek Klíma (TOP 09), Lékařská fakulta UK
Praha 6 – Ing. Marie Kousalíková (ODS), Vysoká škola ekonomická
Praha 7 – Marek Ječmének (ODS), střední odborné učiliště (kuchař-číšník)
Praha 8 – Ing. Jiří Janků (ODS), Fakulta strojní ČVUT
Praha 9 – Ing. Jan Jarolím (ODS), Vysoká škola zemědělská
Praha 10 – Ing. Milan Richter (ODS), Česká zemědělská univerzita
Praha 11 – Mgr. Dalibor Mlejnský (ODS), andragogika UJAK
Praha 12 – Bc. František Adámek (ČSSD), andragogika UJAK
Praha 13 – Ing. David Vodrážka (ODS), Vysoká škola finanční a správní
Praha 14 – Bc. Radek Vondra (TOP 09), Evangelická teologická fakulta UK
Praha 15 – Ing. Pavel Klega (ODS), Vysoká škola finanční a správní
Praha 16 – Mgr. Karel Hanzlík (ODS), Fakulta tělesné výchovy a sportu UK
Praha 17 – Bc. Jitka Synková (ODS), Vysoká škola regionálního rozvoje
Praha 18 – Mgr. Ondřej Lněnička (ODS), Právnická fakulta UK
Praha 19 – Pavel Žďárský (ODS), vyučen
Praha 20 – Hana Moravcová (nestr.), střední zdravotnická škola
Praha 21 – RNDr. Pavel Roušar (nestr.), Matematicko-fyzikální fakulta UK
Praha 22 – Milan Coller (ODS), obchodní škola s maturitou