Pistole na cyklistu

Policie připouští trend: řidiči audin, bavoráků a mercedesů tmavých barev s „líbivými“ SPZ stále častěji terorizují okolí.

Petr Matějček 31.8.2011

Napadený cyklista Michael Moureček: „Nejdřív vyhrožoval, že mi rozbije hubu, pak ale se slovy, že mě jde zabít, vytáhl pistoli.“ foto: ČESKÁ POZICEČeská pozice

Napadený cyklista Michael Moureček: „Nejdřív vyhrožoval, že mi rozbije hubu, pak ale se slovy, že mě jde zabít, vytáhl pistoli.“

„Chci z České republiky udělat nejbezpečnější zemi Evropy,“ prohlásil při svém nástupu do funkce počátkem tohoto roku policejní prezident Petr Lessy. Zda se mu to podaří, je brzy soudit. Země, ve které řidiči míří pistolí na cyklisty a vyhrožují jim zabitím, si pozici na evropské špičce nezaslouží.

Nedávno takovou zkušenost učinil Michael Moureček, zakladatel společnosti Festka, která se zabývá stavěním bicyklů na míru. Jako každý den vyrazil v pátek 19. srpna na svém kole do práce. Jenže na Náměstí Bratří Synků mu bezohledný řidič v tmavém BMW řady 5 zprava zkřížil cestu. „Zabouchal jsem na zadní část vozu, aby si řidič uvědomil, že tam jsem a že se taková věc prostě nedělá,“ popisuje situaci podnikatel.

Moureček považoval celou věc za vyřešenou. Koneckonců, takové situace v pražské dopravě zažívá dnes a denně. Muž v bavoráku však byl jiného názoru. „Zpomalil, začal mi nadávat, a pak prudce zatočil doleva a přimáčkl mě na kolonu parkujících vozů, přičemž ohrozil i několik chodců,“ řekl ČESKÉ POZICI bývalý reprezentant České republiky v dráhové cyklistice.

Co následovalo, připomíná scénu z amerického akčního snímku. „Nejdřív vyhrožoval, že mi rozbije hubu, pak ale se slovy, že mě jde zabít, vytáhl pistoli.“ Moureček, který vyrůstal v Sušici a v Praze a newyorský Bronx zná jen z vyprávění, není na pohled do hlavně zvyklý. Okamžitě tedy začal couvat. „Nastoupil pud sebezáchovy, navíc mě to strašně pobouřilo. Neudělal jsem nic špatného a najednou na mě v Praze někdo míří pistolí.“

Škodovky to nejsou

Rozhodl se tedy na pomoc přivolat strážce zákona. „Jediné správné řešení,“ kvituje mluvčí policie Andrea Zoulová: „V takových případech bych doporučila okamžitě volat linku 158 a snažit se zjistit co nejvíce detailů k vozu a pachateli.“ Dispečer na telefonu se však Mourečka snažil od zapojení policie do případu odradit, prý neměl do automobilu udeřit. Takové jednání ze strany Policie České republiky Zoulová označila za „prapodivné“. Nakonec strážníci dorazili a vše zdokumentovali, tedy až na kontaktní údaje svědka, který Mourečkovu výpověď potvrdil. Pachatel v tmavém bavoráku se snadno zapamatovatelnou SPZ však byl v té době už dávno pryč.

Agresivita na českých silnicích v posledních měsících výrazně stoupla a rozhodně to nejsou lidé ve škodovkách

Jakým způsobem bude police v šetření pokračovat, Zoulová nedokázala upřesnit. „Takové věci se řeší případ od případu. K tomu, abych vám byla schopna dát kvalifikovanou odpověď, bych musela znát veškeré podrobnosti. Rozhodně to ale není zanedbatelná věc a může se jednat i o trestný čin,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí, podle níž takové jednání na zdejších komunikacích není novinkou.

„Obecně mohu říct, že agresivita na českých silnicích v posledních měsících výrazně stoupla a rozhodně to nejsou lidé ve škodovkách,“ postěžovala si Zoulová. Z terorizujících audin, bavoráků a mercedesů tmavých barev s „líbivými“ SPZ se u nás prý stává trend. Zoulová však věří, že policie nespí a snaží se podobné incidenty eliminovat.

Kamery na ochranu

Občany v Praze by měl kromě samotných policistů chránit i bezpečnostní kamerový systém. „Praha je dnes již prošpikovaná kamerami. Obsluhují je lidé, kteří mají velké zkušenosti a kolikrát v takových případech sami alarmují hlídku,“ tvrdí majorka Zoulová. Do konce roku v hlavním městě přibude dalších 60 kamer. Firma KH servis vybuduje 28 nových otočných kamerových stanovišť, která mohou policisté na dálku ovládat, a 32 nových pevných kamer. „K 9. srpnu 2011 je v městském kamerovém systému 654 kamer, po realizaci veřejné zakázky jich bude 730,“ uvedl ředitel odboru krizového řízení pražského magistrátu Petr Beran.

Jen k 1. červenci 2011 zaznamenaly kamerové systémy 1011 přestupků, 2651 dopravních nehod a 3382 trestných činů. Možná je na videu i incident z minulého pátku. Cyklistu Mourečka by to těšilo: „Patříme mezi nejbezpečnější města a musíme se o to snažit a starat. Navíc tito lidé patří spíš na psychiatrii než za volant.“

In dubio pro reo

Zda by byl silniční desperát potrestán, pokud by jej policie vypátrala, ale zdaleka není jasné. „Vždy platí in dubio pro reo, tedy v pochybnostech pro obviněného,“ říká Richard Wagner z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol.

„Abychom něco takového mohli kvalifikovat jako trestný čin, musel by nejdříve být obviněnému prokázán úmysl. Půjde hlavně o důkazy. Pokud se neprokáže úmysl, nelze například mluvit o pokusu o zabití. Může to ale být něco jiného, třeba výtržnictví. Bude hodně záležet na svědeckých výpovědích a na tom, jak policie celý případ zpracovala a předala státnímu zástupci. Pak už to bude opravdu o maličkostech. Zda se skutečně jednalo o opravdovou pistoli, byla-li nabitá, zda ji vytáhl v afektu, byla-li odjištěná a podobně,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI partner advokátní kanceláře Wagner. Každopádně, i v Praze ale platí výrok polského spisovatele Wiesłava Brudzińského: „Nejnebezpečnější zbraní jsou lidé malého kalibru.“

Samboush BMW a AUDI je většinou diagnóza. 9:28 28.8.2011

Počet příspěvků: 17, poslední 5.5.2012 08:18 Zobrazuji posledních 17 příspěvků.