Piráti zuří a viní Českou televizi z cenzury

Česká pirátská strana není spokojena se způsobem, jakým ČT (ne)informovala o studentských volbách. Pirátské noviny ohlásily Operaci Piča.

Petr Matějček 12.9.2012
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, www.publicdomainpictures.net, P.KratochvílČeská pozice

Česká pirátská strana není spokojena se způsobem, jakým Česká televize informovala o studentských volbách, které proběhly ve čtvrtek. Piráti by studentské krajské volby vyhráli, volila by je pětina z 22 tisíc žáků, kteří se voleb nanečisto pořádaných organizací Člověk v tísni účastnili. Přesto piráti zuří a někteří mluví dokonce i o možné žalobě. Problém je v tom, že zatímco se Česká televize volbám v průběhu dne věnovala, o výsledcích informovala pouze ve článku, který po několika minutách z oficiálního webu zmizel.

Smazaný článek si lze přečíst zde.

„Zatímco Česká televize od rána informovala o projektu studentských voleb, po prezentování výsledků v 18:15 se studentské volby z pohledu České televize prostě nestaly. Chápu, že naše vítězství v těchto volbách se někomu nemusí zdát vypovídající. Přesto očekáváme, že veřejnoprávní médium bude plnit svou funkci a informovat o faktech, a to i v případě, že se někomu nehodí do krámu,“ řekl ČESKÉ POZICI předseda pirátské strany Ivan Bartoš a podotkl, že problém je především v tom, že se situace opakuje.

„Očekáváme, že veřejnoprávní médium bude plnit svou funkci a informovat o faktech, a to i v případě, že se někomu nehodí do krámu,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Když se totiž piráti v roce 2010 umístili na třetí pozici za vítěznou Top 09 a druhou ODS, Česká televize použila graf, v němž pirátská strana nebyla k nalezení. „Na tyto a jiné praktiky opakovaně upozorňujeme. Zjednání nápravy však patří do říše pohádek,“ stěžuje si Bartoš. Úspěch tehdy neměla ani stížnost, kterou Piráti podali k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Na dotaz ČESKÉ POZICE, kam zmíněný článek zmizel, reagovala ředitelka nových médií ČT Pavlína Kvapilová následovně: „Článek o výsledcích projektu tzv. studentských voleb (psaný na základě zprávy ČTK) byl stažen z webu ČT24 krátce po publikaci, protože je problematický ve vztahu k Pravidlům předvolebního a volebního vysílání ČT pro krajské a senátní volby 2012.

Výsledky těchto ,voleb‘ mají spíše charakter ankety, která je zaměřena na specifickou skupinu obyvatel České republiky. Redakční kontrolou jsme zjistili, že by právě proto mohl dotyčný článek odporovat Pravidlům, která si sama ČT stanovila. Tudíž bylo jedinou možností okamžité stažení, abychom vyloučili pochybnosti o dodržování Pravidel ze strany ČT. Nešlo o žádný vnější zásah, ale nápravu chyby vzniklé v redakci. Za chybu se omlouváme.“

Na předvolební „Pravidla“ ČT doplatil i Andrej Babiš, kterého kvůli nim nepustili ve čtvrtek do pořadu Máte slovo.

S takovým vysvětlením si rozhodně nevystačí místopředseda pirátské strany Mikuláš Ferjenčík: „Mohu jen spekulovat o tom, jaký byl skutečný důvod toho, že byl článek s výsledky studentských voleb následně smazán a v dalším vysílání ČT už o studentských volbách nepadla ani zmínka. Jisté ovšem je to, že průzkum, kterého se účastní 22 000 studentů středních škol, si pozornost veřejnoprávních médií zaslouží. Studentské volby nebyla žádná anketa, nýbrž seriózní průzkum, s ambicí zmapovat politické postoje dorůstající generace. Ignorovat výsledky jen proto, že nevyšly podle představ mainstreamu, je cesta do pekel,“ míní mladý politik.

Pirátské noviny mezitím na Facebooku oznámili Operaci Piča. Vyzývají internetové uživatele k tomu, aby v okolí vrátnice České televize nakreslili kosočverec, vyfotili se s ním a snímek následně sdíleli prostřednictvím sociálních sítí.

Ke studentským volbám ČESKÁ POZICE rovněž publikovala článek Desetina študáků by si měla pustit jeden německý film...

Počet příspěvků: 16, poslední 9.9.2012 03:39 Zobrazuji posledních 16 příspěvků.