Ceska Pozice

Piráti v Německu proplachtili kolem Zelených

Zatímco německá média plní zprávy o pirátských úspěších, uvnitř partaje se rozpoutala interní válka.

Německá pirátská strana po nedávných úspěších v zemských volbách v Berlíně a v Sársku stoupá v oblibě u voličů. Piráti v úterý poprvé v celostátních průzkumech předehnali stranu Spojenectví 90/Zelení. Dle aktuálního průzkum agentury Forsa by německá pirátská strana ve volbách mohla získat až třináct procent hlasů a více by získaly jen vládní CDU/CSU a její hlavní konkurent SPD. Zeleným vyjádřilo podporu pouze jedenáct procent Němců.

Rivalita mezi stranami se proto začíná vyostřovat. Parlamentní vůdkyně opozičních Zelených Renate Künastová v této souvislosti opět připomenula všemi kritiky neustále omývanou výtku o monotematickém zaměření pirátské strany. Zároveň zdůraznila, že se v blízké době chystá piráty důkladně zabývat. Přesto si zřejmě nemyslí, že by nová strana mohla pozici Zelených v Německu ohrozit. Koneckonců její strana prý oslovuje mnohem širší spektrum společnosti. Trochu jinak to vidí generální tajemník CSU Alexander Dobrindt. Dle něj Zelení ztratili své hlavní téma, tedy jadernou energii, a protože jsou skrz naskrz antitechnologičtí, piráti je v Německu coby protestní stranu již brzy nahradí.

Zatímco německá média plní zprávy o pirátských úspěších, uvnitř partaje se rozpoutala interní válka. Mládežnická organizace pirátské strany své „starší“ spolustraníky nedávno v dopise nařkla ze sexismu. Jedna stranická kolegyně byla prý označena jako příliš atraktivní na to, aby ji ostatní mohli brát vážně. Vedení však narčení razantně odmítlo slovy: „V každé straně je deset procent idiotů.“

Situaci hned využila k útoku ministryně sociálních věcí v Meklenbursku-Předním Pomořansku Manuela Schwesigová. Místopředsedkyně Sociálnědemokratické strany Německa se pohoršila nad skutečností, že je něžné pohlaví v pirátské straně velmi slabě zastoupeno. „V tomto ohledu piráti vůbec neodpovídají mé představě o mladé a moderní straně,“ zdůraznila Schwesigová.

Dle místopředsedy českých pirátů je problém ale úplně někde jinde. „I my máme ve straně málo žen. Ne proto, že bychom je nechtěli, ale protože je mezi nimi prostě méně technologických nadšenců,“ sdělil ČESKÉ POZICI Ferjenčík s tím, že v České pirátské straně je zhruba 15 procent žen.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.