Piráti oslavovali Libora Michálka

„Drobilův kat“ postoupil s náskokem do druhého kola senátní přestřelky a na Vltavě zavládla bujarost.

„Pan Knetig konkrétně mluvil o dvou bankách - J&T Banka a PPF Banka,“ řekl ČESKÉ POZICI Libor Michálek. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

„Pan Knetig konkrétně mluvil o dvou bankách - J&T Banka a PPF Banka,“ řekl ČESKÉ POZICI Libor Michálek.

„Drobilův kat Michálek ovládl Prahu 2,“ rozburácel se v sobotu kolem čtvrté hodiny odpoledne restaurační koráb Kristian Marco. Na lodi ukotvené na Rašínově nábřeží, kde svůj dočasný volební štáb vybudovala Česká pirátská strana, panovala bujará nálada. Důvodem byl zejména úspěch Libora Michálka, kterého piráti nominovali společně s lidovci a zelenými a jenž s velkým náskokem postoupil do druhého kola senátní přestřelky.

Bývalý šéf Fondu životního prostředí odstartoval na podzim 2010 korupční aféru kolem bývalého ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, čímž se stal jedním z prvních českých whistleblowerů. Proto když se dnes odpoledne objevil mezi piráty, alespoň na chvíli začali víc než po dalším panáku toužit po fotografii s možným příštím senátorem. Jiní chtěli zase vědět, zda má Michálek pod košilí tričko s pirátským logem.

„Ne, nemám. Mám na sobě dnes pouze košili,“ odpověděl, poté, co se ho ČESKÁ POZICE zeptala, zda se k pirátům hlásí i svým oblečením. Michálkovo aktuální duševní rozpoložení ukazovalo pivo v levé ruce a široký úsměv v obličeji. „S výsledkem voleb jsem spokojený. Představuje to naději, že se člověk může dostat do politiky, aniž by měl za sebou velké stranické sekretariáty a velké množství peněz na předvolební kampaň,“ řekl v rozhovoru.

Průsečík transparentnosti

Možným prvním pirátským senátorem v dějinách České republiky se však necítí. Upozorňuje, že součástí koalice, jež ho nominovala, byli kromě pirátů ještě zelení a lidovci. „Nehodlám v Senátu do puntíku prosazovat programy všech těchto tří stran. Shodujeme se však na programových bodech, které se přímo, či nepřímo týkají korupce a systémových opatření k tomu, aby se omezovala,“ míní Michálek s tím, že na mysli má v první řadě transparentnost a otevřenost veřejné správy, přijetí skutečně efektivního zákona o státní službě a podobně.

Michálek připouští, že existují i témata, na kterých se s pirátskou stranou zatím neshodne

Michálek nabídl spolupráci České pirátské straně během celosvětového setkání pirátských stran Pirate Parties International v dubnu v Praze. Zálibu našel především v pirátském boji za informační otevřenost. „S pirátskou stranou se shodujeme v řadě bodů, ať už je to zákon o svobodném přístupu k informacím, jehož působnost by se rozhodně měla rozšířit na firmy ovládané státem nebo samosprávami, zákon o státní službě, zákon o veřejných zakázkách či zákon o financování politických stran. Vnímám, že ten průsečík je širší, než by se třeba na první pohled mohlo zdát,“ míní Michálek. A dodal, že se spolupráce s piráty rozhodně nebojí.

Připouští však, že existují i témata, na kterých se s pirátskou stranou zatím neshodne. Jednoznačný názor si například ještě nevytvořil na legalizaci konopí pro léčebné účely. Rozhodně však nechce v koalici vyvolávat kontroverze. „Vzhledem například k tomu, že koalice zahrnuje rovněž KDU-ČSL, pak pokud by byly schvalovány zákony typu adopce dětí homosexuálními páry a podobně, zřejmě bych se zdržel hlasování,“ zaručuje whistleblower, dle kterého Česká republika kvůli korupci ročně přichází o sto miliard korun.

Svou radost neskrýval ani předseda pirátské strany Ivan Bartoš. „Doufám, že to byla sázka na dobrého koně, i když se ozývají hlasy, že je to loutka a že se nemá věřit úředníkům. V první řadě je to ale člověk, se kterým budeme moci komunikovat, budeme s ním mít pravidelné konzultace. V boji proti korupci udělal velký kus práce,“ sdělil ČESKÉ POZICI Bartoš. A zároveň upozornil, že pokud by Michálek provedl kroky, se kterými piráti nebudou souhlasit, jsou připravení se ozvat. „On-line jsme velmi silní a vůči nějakým přešlapům rozhodně nebudeme mlčet.“

Po zastávce u pirátů Libor Michálek pokračoval do volebního štábu KDU-ČSL v Paláci Charitas. Oslava na lodi Kristian Marco se však zaručeně protáhne až do nedělního rána. Tedy pokud piráty nevyžene hlad. Při našem odchodu totiž právě řešili, že je na palubě 36 lidí, ale pouze 20 gulášů. Lze zajisté konstatovat, že takové problémy by si některé strany dnes večer přály mít.

Počet příspěvků: 21, poslední 25.10.2012 06:58 Zobrazuji posledních 21 příspěvků.