Piráti: Odedneška jsme ukotveni v českém politickém systému!

Česká pirátská strana získala více hlasů než volební blok Hlavu vzhůru a SPOZ dohromady a může se těšit z třinácti milionů korun.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Boj se zelenými prohráli. Navzdory tomu v sobotu v podvečer restaurační koráb Kristian Marco rozburácelo hlasité jásání podbarvené neúprosným psychedelickým trancem, který dával celému Rašínovu nábřeží jasně najevo, kde má svůj volební štáb Česká pirátská strana. Zatímco někteří piráti v podpalubí s jistou dávkou nevůle sledovali triumf Andreje Babiše, jiní koštovali dvanáctiletý rum, zachraňovali notebooky topící se v pivě a debatovali, kde se dá v Ostravě koupit nejlepší „fair trade“ káva. Jiní zase soptili nad tím, že senátor Libor Michálek, kterého piráti loni na konci roku nominovali do Valdštejnského paláce, tentokrát podpořil lidovce.

Z 2,66 procenta hlasů má předseda České pirátské stany Ivan Bartoš minimálně rozporuplný pocit. Prohrál sice tisíc korun, které na vstup do sněmovny vsadil, ještě když byl kurz u sázkové kanceláře Fortuna 30:1, ale: „Kdybychom se tam dostali, musel bych přítelkyni udělat miminko.“ Řekl Bartoš ČESKÉ POZICI s tím, že to opravdu slíbil. Ať tak či onak, piráti měli lepší výsledek než volební blok Hlavu vzhůru a SPOZ dohromady – a to s investicí do kampaně, jež nepřesáhla 250 tisíc korun. A co je nejdůležitější, 132 409 hlasů přepočtených na příspěvek na úhradu volebních nákladů ve výši sto korun za hlas znamená více než třináct milionů korun do stranického rozpočtu. Jak s penězi mladí politici naloží?

Zimní pneumatiky a politika

První nápad byl ihned zrušit transparentní účet a pak začít debatovat, zda za peníze nakoupit zimní pneumatiky pro všechny členy strany, anebo raději malý karibský ostrůvek pro předsedu. Po několika minutách euforie se však i na palubu lodi Kristian Marco vrátila vážnost. Právě v tu chvíli ČESKÁ POZICE odchytila místopředsedu Mikuláše Ferjenčíka a předsedu Ivana Bartoše ke krátkým rozhovorům.

„Run“ na eurovolby v příštím roce bude velkolepý, říká šéf pirátů Ivan Bartoš

„Na to, že ve čtvrtek Česká televize vysílala, že nemáme šanci, výsledek považuji za dobrý,“ říká Ferjenčík. A dodává: „Dostali jsme se definitivně na politickou mapu. Odedneška je pirátská strana ukotvena v českém politickém systému. Jsme strana, se kterou se musí počítat.“ Navíc se místopředseda raduje, že byla proti nim poprvé v dějinách strany vedena také antikampaň pod názvem Piráti jsou zloději. „Vtipné je, že autor téměř veškerý materiál stáhl z internetu,“ směje se Ferjenčík. A poté mu zazvonil telefon: „Dobrý den. Aha – ahoj mami.“

Stejně vidí úspěch v neustále rostoucí pirátské vlně předseda strany Ivan Bartoš. „Minule jsme měli sotva 0,8 procenta, dnes jen o něco málo méně než zelení, což znamená třináct mega,“ raduje se a podotýká, že v uplynulých týdnech zhubl téměř deset kilo. Koneckonců piráti dělají politiku ve volném čase, a jak Bartoš zdůrazňuje, srdcem.

„Máme jasnou představu, jak by peníze, které jsou od státu, měly být využity a rozhodně je nerozprášíme na eurokampaň,“ míní pirátský kapitán s tím, že strana připravila řadu projektů. Připouští rovněž, že by nebylo špatné konečně ukotvit a založit ústředny v Praze, Olomouci, Brně, Ostravě a možná v Liberci anebo v Ústí nad Labem. Pracovat by tam mohli na poloviční úvazek matky či postižení. V jednom mají oba jasno: Peníze využijí především na provoz strany – „run“ na eurovolby v příštím roce bude velkolepý.