PirateLeaks.cz registrována. Hackeři už zaútočili.

Čeští „piráti“ se Bezpečnostní informační služby obávat nemusejí. Zatím. S prvními útoky hackerů se už ale setkali.

Registrací domény PirateLeaks.cz učinila Česká pirátská strana další krok na cestě ke zveřejnění utajovaných dokumentů. foto: webČeská pozice

Registrací domény PirateLeaks.cz učinila Česká pirátská strana další krok na cestě ke zveřejnění utajovaných dokumentů.

Máme zaregistrovanou doménu PirateLeaks.cz, potvrdila dnes ČESKÉ POZICI Česká pirátská strana. „Práskačský“ web se prý bude podobat virtuálním babyboxům, kde zdroj zcela anonymně odloží dokumenty, které by rád viděl zveřejněné. „Uhájit anonymitu našich informátorů bude mít hlavní prioritu,“ řekl člen předsednictva Pirate Parties International Jakub Michálek. Podle něj si ale zdroje v Česku samy zbytečně ztěžují život, když například pirátům posílají tajné materiály rovnou z ministerských adres.

Zdroje v Česku si samy ztěžují život, když posílají tajné materiály z ministerských adresBezpečnostní informační služby se prý pirátská strana zatím bát nemusí. To, že by se o zakladatele české PirateLeaks mohla zajímat BIS, se totiž zdá být nepravděpodobné jejímu mluvčímu Janu Šubertovi. „Zabýváme se výhradně osobami anebo lidmi, kteří jsou svým jednáním a činy aktivní v oblastech, kde služba působí. Jinými slovy, kdokoliv, ať je jakékoliv profese, jakéhokoliv postavení, dokud není špion, terorista, tunelář, nemusí se sebemenšího zájmu informační služby o svou osobu obávat,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI Šubert.

Jiného názoru je ale bývalý šéf BIS Karel Randák: „BIS by je teoreticky monitorovat měla. Možná se o to bude pokoušet a vznikne tým, který se problematikou bude zabývat. Problém ale je, že informační služba nemá odbornou kapacitu. Situace je katastrofální. Lidé, kteří jsou na takové věci odborníci, ze služby odcházejí. BIS určitě nebude schopna piráty zastavit.“

Kdo by Českou pirátskou stranu ale zastavit mohl, jsou znepřátelení hackeři. „Tento týden jsme zaregistrovali hned několik útoků na naši zrcadlovou verzi WikiLeaks,“ postěžoval si Michálek. Naštěstí se prý vždy podařilo web ochránit. Odkud vítr vane, však netuší. „Jelikož je internet decentralizovanou sítí, je odhalení původu virtuálního napadení velmi složité až nemožné,“ dodal český Assange.