Petr Mach vydává knihu: Financoval jsem ODS

Bývalý majitel fotbalové Sparty přináší svědectví o svém vztahu k politice, nesplacených půjčkách straně z 90. let a pobytu ve vězení.

David Kasl 5.12.2011

V 90. letech byl sympatizantem ODS a Václava Klause. V roce 2001 skončil ve vězení, později byl očištěn. Petr Mach vydává svědectví o svém životě nejen s ODS. foto: © repro přebal knihy, Nakladatelství BVDČeská pozice

V 90. letech byl sympatizantem ODS a Václava Klause. V roce 2001 skončil ve vězení, později byl očištěn. Petr Mach vydává svědectví o svém životě nejen s ODS.

Na pultech knihkupectví se za týden objeví „třaskavá“ kniha někdejšího majitele fotbalové Sparty a jednoho z nejvýraznějších podnikatelů mladé generace z počátku 90. let Petra Macha. „Jeho raketový vzestup na počátku 90. let, kdy se stal ve svých 25 letech majitelem největšího českého fotbalového klubu Sparty Praha, byl také nepřímou vstupenkou mezi politickou elitu. Tak už to v našich luzích občas chodí. Stal se jedním ze sponzorů ODS a přítelem samotného Václava Klause. Bohužel však v jisté chvíli chtěl své investované peníze zpět. A tak následoval strmý pád a pětileté vězení,“ dočteme se v anotaci ke knize, kterou Petr Mach napsal ve spolupráci s reportérem Reflexu Dušanem Šrámkem.

Životní příběh nazvaný Financoval jsem ODS prý „pootevírá dveře, ze kterých vypadávají kostlivci se znakem různých politických stran“. A může být „rozbuškou v nekonečné kauze financování ODS“. Dílo vychází v Nakladatelství BVD, na internetových stránkách knihy je již nyní k přečtení několik ukázek. Pro čtenáře ČESKÉ POZICE vybíráme dvě z nich.

O počátcích financování ODS

Někdy koncem roku 1993 přišel Čermák (tehdejší místopředseda ODS Petr Čermák-pozn.red.) s tím, že strana nemá na výplaty svých zaměstnanců, a jestli bych jim nemohl nějakým způsobem pomoci.

„Samozřejmě, že vám pomohu, proč ne,“ odpověděl jsem. Nakonec z toho byla začátkem následujícího roku půjčka ve výši 350 000 korun se splatností do jednoho měsíce. Měsíc uběhl jako voda, a peníze nikde.

„Hele, to jsou peníze, které jsem vám půjčil jako firma a které musím také do firemní pokladny vrátit. Nám nepadají milióny z nebe,“ já na něj.

Čermák se okamžitě začal dušovat, že peníze vrátí, ale nakonec nevrátil nic. Nezbylo mi nic jiného, než peníze dát ze svého zdaněného příjmu, odkoupit pohledávku od své firmy Mach Holding a pravděpodobně ji odepsat. Tenkrát jsem se ještě naivně domníval, že jednou nakonec ty peníze uvidím. Jenže dodnes mi ODS nevrátila ani korunu. Vedle toho, že jsem ODS půjčil zmíněnou částku, to byly i peněžní dary, kterými jsem přispíval na její činnost, ať už to byl přímý sponzoring nebo sponzorská večeře s Václavem Klausem, bratru za tři sta tisíc.

O Spartě a stadionu na Letné

Stavbu nového stadiónu jsme nakonec zvládli za neuvěřitelných šest měsíců, od března do září 1994, a přišla nás na pouhých dvě stě sedmdesát miliónů korun. Otevírali jsme jej tradičním derby dvou pražských „S“ – tedy Sparty a Slávie. I když jsme jenom remizovali, byl to ten nejkrásnější dárek, jaký mohl klub získat. Slavnostní výkop měl se mnou tehdejší primátor Jan Koukal a stadión byl plný všech podnikatelských, společenských i politických špiček. Díky tomu, že byl ve vedení Petr Čermák, otevíral se nový svatostánek i za přítomnosti Václava Klause.

„Ten stadión je krásný, a buďme rádi, že jej máme,“ zareagoval skvěle Václav Klaus na jízlivé novinářské otázky ohledně stavebního povolení.

Návštěva tehdejšího premiéra, kterého si dodnes, asi jako málokterého jiného, ze všech ostatních českých politiků nesmírně vážím, potěšila o to víc, že do poslední chvíle nebylo jisté, zda vůbec přijede. Vše nakonec vyřešil Čermák.

„Václave, pokud nepřijedeš, tak já opravdu končím,“ řekl mu do telefonu suverénně, až mi spadla čelist.

Nevím, jak se premiér na druhém konci drátu zatvářil, ale do deseti minut už jej vítaly na Letné bouřlivé ovace.

Od žaláře k očištění

Podivné okolnosti kolem financování ODS, které vyplynuly na povrch v roce 2006 – později se ukázalo, že za finančními dary dnes již legendárního Pepy z Hongkongu, mrtvého Maďara Lájose Bácze či Radžífa Sinhy z Mauricia stál bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren –, vyústily v takzvaný Sarajevský atentát, kdy byl v listopadu 1997 vyzván tehdejší předseda ODS a premiér Václav Klaus k odstoupení. Následovalo podepsání opoziční smlouvy s ČSSD a akce „Čisté ruce“, jejímž obětním beránkem se stal právě Petr Mach.

V roce 1999 stanul Mach před soudem kvůli údajnému neproclení dovezeného vozu BMW, dva roky poté byl pravomocně odsouzen k pětiletému trestu a v pankrácké věznici si odseděl polovinu trestu. Zároveň proti němu bylo zahájeno trestního stíhání v další kauze – ČSOB Macha obvinila z úvěrového podvodu za 160 milionů korun. Později Mach dosáhl v obou kauzách svého očištění.

„Tehdy se na mne obrátil místopředseda ODS pan Petr Čermák s prosbou o pomoc, kterou jsem vyslyšel.“Letos v červenci napsal Mach předsedovi ODS a premiérovi Petru Nečasovi otevřený dopis. Chtěl po něm vysvětlení, proč mu strana odmítá uhradit peníze, které jí v 90. letech údajně půjčil. „Půjčky jsem vaší straně poskytl na její žádost jako váš sympatizant v době, kdy ODS zápasila s akutním nedostatkem finančních prostředků a kdy se jí nedostávalo prostředků na mzdy. Tehdy se na mne obrátil místopředseda ODS pan Petr Čermák s prosbou o pomoc, kterou jsem vyslyšel,“ napsal Mach Nečasovi.

K dispozici má doklady na půjčku 350 tisíc korun z roku 1994. Další peníze, celkem 350 tisíc německých marek a tři miliony korun, prý v roce 1999 půjčil někdejšímu prvnímu místopředsedovi ODS Petru Čermákovi. Čermák mu prý slíbil dodat potřebné doklady dodatečně, nikdy to ale neudělal.

Mluvčí ODS Tomáš Bartovský na Machův dopis reagoval slovy, že i sám Mach v diskusích s právníkem strany Petrem Tomanem uznal, že pohledávka z roku 1994 je promlčena. S penězi údajně poskytnutými Čermákovi v roce 1999 odmítla mít ODS cokoliv společného. „V té době Petr Čermák nebyl členem orgánů vedení strany a neměl žádné pověření jednat jménem ODS. Nemohl tudíž za ODS vést žádná jednání o finančních záležitostech,“ uvedl Bartovský pro ČTK.

„Já jsem od Petra Macha nikdy žádné peníze pro ODS nepřebíral, nedostal, neviděl. Není pravda, co říká, ale jak se mám proti tomu ohrazovat?“ prohlásil Petr Čermák letos v dubnu v rozhovoru pro MF Dnes.

Počet příspěvků: 1, poslední 1.12.2011 09:01 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.