Petr Mach: Nechci, aby nás do přijetí eura někdo nutil

Strana svobodných občanů získala o víkendu jeden mandát v Evropském parlamentu (5,24 procenta hlasů). Její předseda Petr Mach tvrdí, že si dokáže představit spolupráci s francouzskou populistkou Marine Le Penovou, „například na plánu udělat euro dobrovolné určitě“.

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů. foto: Jiří Benák, iDNES.czMAFRA

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.

V rozhovoru s ČESKOU POZICÍ lídr svobodných rovněž podotýká: Europarlament opustím před sněmovními volbami a převezmou ho po mne další kandidáti.“

ČESKÁ POZICE: Co budete v Bruselu dělat příštích pět let?

MACH: Jedna velká ambice je přesvědčit většinu v Evropském parlamentu o návrhu změny smlouvy o fungování EU, aby euro bylo dobrovolnou měnou, a aby tedy bylo na každém státu, zda jej přijmout chce, nebo ne. Po Lisabonské smlouvě má parlament pravomoc změnu smluv navrhovat, tak toho chceme využít.

ČESKÁ POZICE: Prakticky si to ale představujete jak? Práci v Česku si chcete nechat?

MACH: Považuji za absurdní, když se poslanci přestěhují žít do centra moci v Bruselu. Myslím si, že aby člověk zastupoval své voliče, měl by dále žít v Česku. Je to i pojistka pro to, aby si člověk zachoval zdravý rozum. Zástupci států by si rovněž měli nechat vlastní povolání, ať už je to zámečník nebo učitel. Je to tedy přirozené. Chystám se ale omezit své dva úvazky na univerzitách.

ČESKÁ POZICE: Vy tedy do Bruselu, kde se legislativa ve výborech projednává, jezdit nechcete. Nemyslíte, že pokud byste jezdil jen do Štrasburgu, kde se regule schvalují, spousta agendy by vám unikla?

MACH: Legislativu si nastuduji. Když budu jezdit do Štrasburgu, tak se nebude moci stát, že by mi schvalování směrnice uniklo. Zapojovat se do výborů mi užitečné nepřijde, nechci se nijak specializovat.

ČESKÁ POZICE: Stejný čas byste tedy nad směrnicemi trávil, i kdybyste do Bruselu nejezdil?

MACH: Já si samozřejmě každý návrh nastuduji a podle toho se rozhodnu, jak hlasovat. Mám i podezření, že členství ve výborech je trochu úplatkem EU. Poslanci jezdí do Bruselu pro příspěvky, a stávají se tím zajatci unie. Má to být naopak, parlament má bránit občany proti vládě.

ČESKÁ POZICE: Peníze z unie byste ale dostával, i pokud byste do Bruselu nejezdil vůbec. Vrátíte část platu?

MACH: Mám v úmyslu část platu věnovat na charitu, a ne zpět do chřtánu EU. Kolik to ale bude, zatím nevím.

ČESKÁ POZICE: V plénu byste nejraději seděl vedle anglického UKIPu a Nigela Farage. Nevadí vam jeho názory na imigraci? Nedávno řekl, že vedle Rumuna by žít nechtěl.

MACH: To byl nějaký výrok v kampani, potom ho mírnil. Každý má nárok si vybrat, jestli bude mít někoho za souseda, nebo se raději odstěhuje. Ani já nevím, jestli bych nějakého Rumuna za souseda chtěl, nebo ne. Myslím, že reagoval na to, že v Británii tehdy byla velká část rumunských Romů a byl tam problém, takže to dokážu pochopit. Nebylo to zaměřeno proti Česku.

ČESKÁ POZICE: Nepřijde vám tedy, že by měl a priori negativní náhled na nové členské státy? Požaduje totiž zpřísnění imigrační politiky.

MACH: My s ním v postojích imigrační politiky nesouhlasíme. Nestudovali jsme ji nijak důkladně, Británie je v jiné situace než Česká republika. U nás imigrace problémem není, takže jsme k tomu postoj nezaujímali.

ČESKÁ POZICE: Dokázal byste si představit spolupráci s francouzskou radikální političkou Mariine Le Penovou?

MACH: Například na plánu udělat euro dobrovolné určitě. Pokud vím, tak Národní fronta má v programu vyvázání Francie z eurozóny, takže by můj návrh podpořila.

ČESKÁ POZICE: Když si spočítáme poslanecké posty vašich Svobodných a vám podobných stran, jako je UKIP, tak spolu s křesly Le Penové byste vytvořili třetí nejsilnější frakci se sto poslanci. To už by vám určitou šanci dávalo...

MACH: Jak se frakce tvoří, nevím. Znám pár lidí, například Richarda Sulíka ze Slovenska. Dále zástupce německé Alternativy pro Německo a lidi z UKIPu. S těmi spolupracovat budeme. Například plán s eurem by ale měli podpořit politici napříč stranami.

ČESKÁ POZICE: V těchto volbách jste získali necelých 80 tisíc hlasů. Ve sněmovních volbách to ale bylo 122 tisíc. EU je přitom velké téma vašeho programu. Jak to, že se vám nepodařilo zmobilizovat část voličů?

MACH: Myslím, že se nám je podařilo zmobilizovat lépe než ostatním stranám. Účast byla ale nízká. Máme obecně dost euroskeptické voliče. Proto je možné, že část z nich k volbám nepřišla jen proto, aby nedávala evropskému parlamentu legitimitu.

ČESKÁ POZICE: Jak moc je pro vás europoslanectví důležité?

MACH: Národní parlament je pro nás důležitější. Europarlament opustím před sněmovními volbami a převezmou ho po mne další kandidáti, buď Jiří Payne, nebo Tomáš Pajonk. Voliče tím ale neošidíme, budou totiž hlasovat jako já.

ČESKÁ POZICE: Pojďme zpět k euru, vašemu největšímu tématu. Bojíte se jeho dopadu na český byzyns?

MACH: Ano. Je s ním spojen vstup do eurovalu, což by Česko přišlo na 350 miliard. Navíc by to ovlivnilo byznys, protože bychom ztratili možnost zhodnocovat měnu. Řecko a další jsou kvůli tomu v trvalých potížích. Právě Řekové by nyní určitě devalvovali, a tím přiměli lidi jezdit k nim na dovolenou a firmy obchodovat. Ekonomiky zkrátka nejsou stejné a nemělo by se s nimi tak nakládat.

ČESKÁ POZICE: Před třemi týdny šéf Svazu průmyslu a dopravy, organizace zastupující český byznys, Jaroslav Hanák vystoupil s příspěvkem, ve kterém firmy naopak společnou měnu požadují. Není to v rozporu s tím, co říkáte?

MACH: U nás snad nemáme korporativismus a společnosti tu nerozhodují...

ČESKÁ POZICE: To neříkám. Jen, že český byznys euro vítá.

MACH: Možná, že pro velké firmy by to výhoda byla. Nemusely by se bát výkyvů v kurzu, nemusely by se proti nim zajišťovat. Bylo by to pro ně pohodlnější. Spousta z jejich manažerů ale nestudovala ekonomickou teorii a nerozumí důsledkům, které to má na ekonomiku jako celek. Koukají se jen na jednu svoji firmu. Nadšení pro euro ale myslím mezi manažery firem opadá. Když země začne ztrácet konkurenceschopnost, tyto firmy by volaly po návratu národní měny.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že to uškodilo Slovensku?

MACH: Když v roce 2009 Slováci zavedli euro, přišla z Ameriky hospodářská krize. Ta ale více zasáhla Slovensko, právě kvůli měně. Zaznamenalo totiž výraznější propad výroby než Česko.

ČESKÁ POZICE: V měřitelných ekonomických kategoriích nás ale Slovensko dohání. Roste rychleji než Česká republika, vyrovnalo nás například ve spotřebě rodin, dotáhlo v poměru k evropskému průměru.

MACH: To jsou různé míry, EU to počítá skrz paritu kupní síly. Většina Čechů, pokud by jela na Slovensko a prošla se tam, tak by i na první pohled měla dojem, že ekonomiky srovnatelné nejsou. Já to ale Slovákům neberu. Pokud jsou z eura šťastní, tak ať si ho mají. Jen nechci, aby nás do jeho přijetí někdo nutil.

ČESKÁ POZICE: Vidíte reálnou šanci ve vystoupení z EU?

MACH: Ano. My chceme dobrovolnost. Tedy aby Česko bylo zapojeno jen do volného obchodu, a ne do evropské byrokracie. V referendu bych proto hlasoval pro vystoupení z EU, čímž bychom jen odmítli dotace nebo směrnice.

ČESKÁ POZICE: Právě na dotacích jsme ale během posledních deseti let dostali 340 miliard korun. Navíc bychom při vystoupení neměli žádnou šanci ovlivňovat legislativu, kterou bychom kvůli obchodu s unií stejně museli přijímat. Nejsou to zásadní negativa vystoupení?

MACH: Určitá pravidla bychom plnit museli, to je pravda. Ale to se dá pochopit. I tak by to ale bylo výhodné. Dotace naší ekonomice škodí, jsou nefér, stojí daňové poplatníky peníze na spolufinancování a škodí trhu. Jsou jedním z hlavních důvodů, proč naše ekonomika neroste.

ČESKÁ POZICE: V nedávné studii zpracované jedenácti ekonomy nicméně stojí, že vystoupení z EU by nás přišlo na dvanáct procent růstu HDP.

MACH: Oni si to vycucali z prstu. Je to studie na objednávku vlády, která chtěla, aby to tak vyšlo. Stačí se podívat na to, jak se například Island dostal z hospodářské krize oproti Řecku. Ať si vláda takovéto studie dělá, ale nic neznamenají. Pro nás členství v unii výhodné není.

Harmacek Milan Re: Ultra pravičák Mach. Souhlas 15:19 28.5.2014

Počet příspěvků: 72, poslední 4.6.2014 04:00 Zobrazuji posledních 72 příspěvků.