Petr Mach: Klíčovým mužem kauzy „Měkota“ je Braxator

Petr Mach patřil k prominentním byznysmenům 90. let. Na začátku tohoto tisíciletí musel do vězení kvůli kauze neprocleného automobilu. Právě v té době někdo vytuneloval jeho švýcarské bankovní účty. „Chtějí mi škodit,“ říká v rozhovoru.

Petr Mach, český podnikatel a bývalý majitel fotbalové Sparty foto: Foto: Mafra – David Neff

Petr Mach, český podnikatel a bývalý majitel fotbalové Sparty

Jako by kolem majitelů tučných kont ve velkých mezinárodních bankách v posledních letech začala kroužit smrt. Je to jen několik dnů, co zemřel vlivný podnikatel blízký exprezidentovi Václavu Klausovi Peter Kovarčík. Policie přitom plánovala zahájit jeho vyšetřování, neboť švýcarští detektivové nalezli 600 milionů korun na kontě firmy v Credit Suisse, ke kterému měl zesnulý byznysmen dispoziční právo.

Vyšetřovatelé ale mají smůlu, Kovarčík jim už nic nevysvětlí. Dle oficiální verze se koncem března v koupelně zabil pádem na umyvadlo. Kovarčík však není prvním člověkem, který měl skryté konto ve zmiňované švýcarské bance a zemřel.

Od Musely k Machovi

Před dvěma lety podlehl zase srdeční příhodě uhlobaron Luboš Měkota, pro něhož Credit Suisse vytvořila strukturu firem, přes které i v době vyšetřování Mostecké uhelné společnosti mohl skrytě financovat své projekty. Kolem prodeje dolů se významně pohyboval i lobbista Pavel Musela, který v roce 2008 spadl z mysliveckého posedu a ztratil paměť. O jeho svědectví přitom velmi stála policie, dle níž Musela věděl o politickém pozadí privatizace MUS.

Ve švýcarských bankách – Credit Suisse a UBS – míval konta i podnikatel a někdejší majitel AC Sparta Praha Petr Mach. Na jeho účtech v minulosti došlo k podezřelým machinacím bez jeho vědomí – v inkriminovaných letech 2001 až 2003 totiž byl kvůli kauze neprocleného automobilu ve vězení. Mach tvrdí, že se na jeho kontech v době jeho uvěznění praly peníze pocházející z privatizace Mostecké uhelné. Vše měli řídit bankéři, kteří stáli za transakcemi MUS. Případ prověřuje švýcarská policie a justice.

Potřebují však pomoc od České republiky – dodat dokumenty, které by pomohly tamním vyšetřovatelům zjistit, kdo neoprávněně na Machových účtech „operoval“. Problém je, že důkazy se v Česku ztratily. Někdo zřejmě může mít zájem na tom, aby se vyšetřování ve Švýcarsku zastavilo. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI Mach nyní uvádí, že součástí vyšetřování jeho případu ve Švýcarsku jsou i informace o pokusu otrávit ho.

ČESKÁ POZICE: Zemřel Peter Kovarčík, na jehož kontě v Credit Suisse se našlo několik set milionů. V rámci dědického řízení po zesnulém Luboši Měkotovi se rozhořel tvrdý boj o peníze se jmenovanou bankou. Jak to na vás působí?

MACH: Myslím si, že se začíná stahovat kruh. Něco se zažehlo. Pro lidi, kteří vytvářeli toto prostředí, se zužuje prostor. Jako zásadní problém vidím působení bankéře Camilluse Braxatora, který pro různé české podnikatele a firmy vytvářel spletité struktury v Credit Suisse či UBS. Jednotlivé případy však začaly praskat – ať už jde o Mosteckou uhelnou, můj příběh, nešťastně zesnulého pana Kovarčíka nebo dědictví po Měkotovi. Když vaše noviny před rokem a půl otevřely můj případ, všichni si říkali, jestli jsem se nezbláznil. Teď se ukazuje, že jsem měl pravdu a věci se pomalu odhalují. Věřím, že tuzemské orgány činné v trestním řízení budou mít vůli zmiňované kauzy vyšetřit.

ČESKÁ POZICE: Mohl byste přiblížit, kdo je pan Braxator?

MACH: Jde o člověka, který emigroval se svými rodiči v 70. letech do Švýcarska. Velice obratně se uplatnil v bankovním systému v Lichtenštejnsku. Co vím, tak má vlastní privátní banku a ovládá řadu firem. Ve Švýcarsku platí za vlivnou postavu. Poskytuje služby různým podnikatelům, z nichž někteří skončili neslavně.

Ztracené dokumenty

ČESKÁ POZICE: Vy ho znáte i z vlastní zkušenosti. Proč jste si jej vybral v polovině 90. let?

MACH: Mně byl tehdy doporučen. Nikdo netušil, že se z něho vyklube takový šíbr. Poznal jsem ho v letech 1993 až 1998.

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o úmrtích podnikatelů a lobbistů, kteří disponovali tajnými konty v renomovaných zahraničních bankách či se pohybovali kolem privatizace Mostecké uhelné?

MACH: Těžko říct. Nejsem kriminalista a neznám věc do detailu. Kdybych měl říct osobní názor, smrt pánů Měkoty, Kovarčíka, Moravce nebo zmrzačení pana Musely se motá kolem jakýchsi tajných kont a vysokých částek ve švýcarských bankách ve spojení s panem Braxatorem.

ČESKÁ POZICE: Máte i vy o sebe strach?

MACH: Součástí mého vyšetřovacího spisu ve Švýcarsku je informace o tom, že v květnu roku 2012 se mě pokusili otrávit. Okamžitě jsem to tehdy s mým advokátem prokuratuře sdělil a věc se vyšetřuje. Nedivil bych se, kdyby mi takto lidé kolem Braxatora chtěli brutálně škodit. Ostatně se podívejme, co se děje v rámci mého spisu na ministerstvu spravedlnosti, kde se ztratily mé důkazy. A nejen tam, ale i na policii a státním zastupitelství. Přijde mi, že toto už není činnost jednotlivce, ale spíše práce určitých složek tajných služeb. Skupině, které ztráta dokumentů pomáhá, jsou lidé kolem Braxatora.

ČESKÁ POZICE: Čemu by pomohlo, kdyby ministerstvo spravedlnosti našlo ztracené části vašeho spisu a vydalo je švýcarské justici, která o ně žádá?

MACH: Pro Českou republiku by to bylo výhodné z důvodu, že bych mohl na základě oněch papírů usvědčit pana Braxatora a švýcarské banky z trestné činnosti. Mé doklady, které se v Česku ztratily, toto prokazují. Česká policie by tím měla snazší přístup k vyšetřování podvodů například kolem Mostecké uhelné.

Garnitura ODS

ČESKÁ POZICE: Myslíte si, že ministerstvo spravedlnosti po odchodu Heleny Válkové a nástupu ministra Roberta Pelikána věc znovu prověří a pokusí se své pochybení napravit?

MACH: Na ministerstvu hledali rok. Pak napsali, že hledali za skříní a pod topením, ale že nenašli. Pak se objevily akorát fotokopie některých dokladů. Na fotokopiích však byly vymazány klíčové údaje jako podpisy a data. V důsledku toho byl vyhozen vedoucí odboru dohledu doktor Bednařík, který ale ve svém vyjádření na České pozici řekl, že veškeré doklady byl povinný předat a poskytnout současnému ministru Pelikánovi. Myslím, že pan ministr dnes drží trumfy ve svých rukou a doufám tedy, že je vyndá.

ČESKÁ POZICE: Příběhy Měkoty, Musely, Kovarčíka nebo ten váš se psaly a píší od 90. let. Úzce souvisejí s obdobím polistopadové privatizace. Vidíte za nimi nějaké spojující politické faktory či konkrétní osoby?

MACH: Je to provázené politickou garniturou ODS. Vzpomeňme na švýcarská konta na konci 90. let, která se spojovala s touto stranou a neprávem i se mnou. Bůhví, co se na těch účtech všecko dělo a koho má krýt ztráta mých dokumentů. Vinu za tyto věci dávám osobně Václavu Klausovi, který o mém případu věděl a nebyl schopen proti tomu nic udělat.

ČESKÁ POZICE s Petrem Machem před časem natočila jiný rozhovor, pro srovnání klikněte zde.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.