Petr Mach chce vrátit peníze, které údajně půjčoval ODS

Bývalý majitel fotbalové Sparty v rozhovoru pro server iDnes.cz říká, že v 90. letech půjčil občanským demokratům zhruba 11 milionů korun.

Pětačtyřicetiletý bývalý majitel fotbalové Sparty Petr Mach chce vrátit peníze, které dle něho půjčoval v devadesátých letech ODS. Konta ve Švýcarsku, o nichž se mluvilo před pádem Klausovy vlády v roce 1997, patřila prý Machovi. Napsal o tom s novinářem Dušanem Šrámkem knihu Financoval jsem ODS.

Petr Mach byl v letech 1992 až 1996 prezidentem fotbalové Sparty Praha a v té době měl také blízko k politikům ODS, například k bývalému ministrovi vnitra Petru Čermákovi. Mach poskytl severu iDnes.cz rozhovor, ze kterého ČESKÁ POZICE přetiskuje části, jež se týkají financování ODS.

Ve své knize Financoval jsem ODS, která právě vychází, píšete, že jste v minulosti straně půjčoval peníze, z nichž vám nevrátila ani korunu. Kolik přesně jste občanským demokratům půjčil a máte na to nějaký doklad?

MACH: Já jsem půjčil ODS postupně zhruba jedenáct milionů korun. Doklady na půjčku z roku 1994 ve výši tři sta padesát tisíc korun mám, jsou součástí knížky. Poslal jsem je právníkovi občanských demokratů i předsedovi ODS Petru Nečasovi. Dostal jsem odpověď, že vše je promlčené. Závazek promlčet nejde, ten v účetnictví zůstává, leč podle jejich názoru je právně nevymahatelný. Já toho názoru nejsem.

Budete se s ODS kvůli tomu soudit?

MACH: Zvažuji, že se o ty peníze soudit budu, protože existuje nález Ústavního soudu, že v některých případech se takové rádoby promlčení považuje za nemravné.

Proč vás nenapadlo říci si o tyto peníze dříve než po sedmnácti letech?

MACH: Podívejte, já jsem byl od roku 1997 brutálně stíhaná osoba, jak policií, tak různými jinými individui, včetně různého vydírání, a moje procesy pravomocně skončily až v roce 2008. Teprve v tu chvíli jsem se mohl začít účinně bránit. Začal jsem ve Švýcarsku a dnes jsme tam úspěšní ohledně účtů, které tam byly vykradeny po dobu mého pobytu ve státním zařízení. Věřím, že stejně úspěšný budu u ODS s penězi, které jsem jim napůjčoval.

Jednu z těch půjček ale ODS vůbec neuznává. Tvrdíte, že jste v roce 1999 dal Petru Čermákovi, bývalému místopředsedovi ODS a exministrovi vnitra, 3 miliony korun a 350 tisíc marek. Máte na to nějaký doklad?

MACH: Nemám na to doklad, mám na to ale svědky, kteří mu to předávali, vybírali to v bance. Já jsem u toho nebyl, byla to moje sestra a můj bratr. Tři sta padesát tisíc marek jsem předával v Německu, u toho byl můj právník a dva další svědci. Pan Čermák se zavázal, že doklady předá. Mezitím, když jsem byl stíhán a byl chvíli v Německu, on zkrátka ty doklady nedodal. Argument, že už nebyl ve vedení strany, je pro mě nepřijatelný. Petr Čermák i dnes chodí na kongresy občanských demokratů, velmi čile se stýká s jejich vedením a v tu dobu nebyl na nějaké „černé listině“ nebo že by vystoupil z ODS či něco takového. Já jsem mu zkrátka důvěřoval.

To ale vypadá, že budete muset vést spor spíš s panem Čermákem. Budete se tedy soudit s ním, nebo s občanskými demokraty?

MACH: U pana Čermáka se to týká spíš jiné roviny. Tam by se mohlo jednat o podvod. U ODS je to občanskoprávní spor, kdy já spoléhám na nález Ústavního soudu, že v některých momentech je námitka promlčení nemravná.

Zaujalo mě, když ve své knize píšete, že dodnes přetrvává mýtus o kontech ODS ve Švýcarsku a že ve skutečnosti to byla vaše osobní konta. To je zajímavé. Mohl byste tu myšlenku rozvést?

MACH: Když přijdete na křest mé knihy, bude tam i právník ze Švýcarska, který tu věc spolu se švýcarskou prokuraturou řeší. Ve Švýcarsku bylo zahájeno trestní řízení, protože to byly skutečně moje účty za prodej akcií Sparty. Když jsem přišel z vězení, tak nejdříve banky tvrdily, že jsem nikdy nebyl jejich klientem, že jsem tam ten obchod neuzavřel. Po velice rozsáhlém šetření jsem minulý týden dostal zprávu ze Švýcarska z prokuratury, že se účty našly a že se na nich něco dělo.

Měly ty peníze něco společného s financováním ODS?

MACH: Ne, neměly. Ovšem s těmi bankéři jsem tehdy seznamoval Petra Čermáka.