Petr Lessy si posiluje PR

Policejní prezident využil příležitosti a veřejnosti sdělil, že za ním stojí prezident Václav Klaus a klub pražských spisovatelů.

Policejní prezident Petr Lessy se svěřil, že ho ministr vnitra Jan Kubice tlačí k odchodu. „Pan ministr řekl, že řízení ve věcech služebního poměru o odnětí osobního přípatku se mnou skončil jen proto, že jsem mu slíbil, že skončím. Není to útisk policejního prezidenta, který už téměř hraničí s rovinou trestního práva?“ Tak se táže v pátečním rozhovoru pro deník Právo. Postup ministra označil dokonce za vydírání.

Po přečtení takto závažného sdělení se hodí připomenout, co se Kubicemu na Lessyho práci nelíbí. A to je neochota policejního šéfa připravit za rok a půl ve funkci koncept reformy velících struktur s cílem posílit výkonné složky policie. Nic takového se v rozhovoru nedozvíme, ale není to tajemstv - Lessy to ovšem už dříve naznačil například v interview pro ČESKOU POZICI.

Petr Lessy však popřel, že by s ministrem vnitra Kubicem přímo jednal o odchodu z postu policejního prezidenta. Jako důkaz uvedl poněkud bizardní vysvětlení. A sice to, že nedostal žádnou alternativní nabídku. „Jestliže ministr říká, že to, co tvrdí, je celé pravda, tak by měl k tomu říct i to ,B´, zda k tomu dodal i nějakou nabídku. Já ale o žádné nevím, co bych měl potom dělat.“ To nelze číst jinak, než že Lessy si právě veřejně řekl o nějakou lukrativní pozici.

 

Květnové sliby neplatí?

Souboj obou mužů je lítý a není divu, že Lessy využil rozhovor v Právu k obhajobě své práce a funkce. Co jsme se tedy dozvěděli? „Nikdy jsem se nedočetl, že by pan ministr něco vyčítal policii, že nefunguje.“ K tomu tvrzení tolik, že Kubice sice nekritizuje fungování policie, ale jejího šéfa „tepe“ už delší dobu. Pokud si zadáte skupinu slov „Kubice kritizuje Lessyho“ vyskočí vám ve vyhledávači Google mnoho tisíc odkazů.

„Pokud by se policii v její práci nedařilo, anebo by udělala takové faux pas, za které bych nesl tu vrchnostenskou odpovědnost, tak samozřejmě z té funkce odstoupím,“ pokračuje Lessy. Jenže pokud jde o odstupování, zcela opominul jedno své dřívější mediální prohlášení o odchodu. V květnu v televizním pořadu Otázky Václava Moravce totiž avizoval, že by počet policistů neměl klesnout pod hranici 40 309 příslušníků, jinak prý nebude bezpečnostní sbor schopný vykonávat všechny své povinnosti a on by musel odstoupit. V pátečním rozhovoru přitom Lessy sám přiznává, že se s Kubicem dohodl na konečném počtu policistů, kterých by mělo v budoucnu být 38 996, tedy méně.  Že by už květnová vyjádření policejního prezidenta neplatila?

Klaus a spisovatelé

Kdo podporuje Petra Lessyho? Dle svých slov mu vyjádřil důvěru prezident republiky Václav Klaus a klub pražských spisovatelů. Svou červencovou schůzku s prezidentem Klausem interpretoval takto: „Co víc si může policejní prezident a celá policie přát, když jí hlava státu v podstatě vysloví podporu.“ Podobné to bylo u spisovatelů. „Máme tady na policejním prezidiu bednu dopisů. Poslední z nich přišel dokonce od klubu pražských spisovatelů. Jde o stovky dopisů, všechny nám vyjadřují podporu.“

K tomuto bodu se snad hodí připomenout, že Václav Klaus sehrál důležitou roli při instalaci Lessyho do funkce policejního prezidenta, přesněji řečeno při deinstalaci jeho předchůdce Oldřicha Martinů. Na Vánoce v roce 2010 totiž zorganizoval již proslulou schůzku vládních stran, na níž údajně došlo k zásadní dohodě ohledně obsazení šéfa bezpečnostního sboru. Interpretováno to bylo i jako tehdejší úspěch Věcí veřejných. Pokud tomu tak skutečně bylo, Václav Klaus pouze obhajuje dřívější dohodu. O pohnutkách spisovatelské obce si netroufáme spekulovat.

Vše podstatné až nakonec

Až v samotném závěru obsáhlého interview došlo i na zásadní otázky o směřování policie.

  • Za prvé Lessy konstatoval, že nevylučuje kvůli údajným průtahům v kauze Opencard, jež minulý týden naznačil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec, že podá podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby celou věc prošetřila.
  • Dále poznamenal, že ministr vnitra Kubice otálí s podpisem reorganizace celorepublikových útvarů: „Jednou říká, že je připraven to podepsat, pak zase není a trvá to dlouho.“
  • Lessy vyloučil vznik národního kriminálního úřadu, v němž se předpokládalo sloučení celorepublikových útvarů. „Výsledky byly jednoznačné, a to, že dnes nikdo nepožaduje a ani není efektivní, aby vznikl národní kriminální úřad. Takže celorepublikové útvary budou působit stále, tak jako dosud.“
  • A co vznik speciálního protikorupčního útvaru v policii? Dle Lessyho se speciálem nesouhlasil ministr Kubice, a proto Lessy zřejmě posílí současnou protikorupční policii, tedy ÚOKFK.
  • Od nově jmenované vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové si Lessy slibuje, že spolupráce policie se žalobci bude „ještě lepší“.
Urvisu … Přesná řeč. 22:04 10.8.2012
Ondráček Zdeněk .... Děkuji Vám, pane Valiašku. 14:37 11.8.2012
Aspire   11:12 15.8.2012

Počet příspěvků: 19, poslední 15.8.2012 11:12 Zobrazuji posledních 19 příspěvků.