Petr Lessy rozdával medaile. Co tím chtěl vzkázat řadovým policistům?

Policejní prezident Petr Lessy odměnil dva své náměstky. První se sešel s předáky pražské politiky a lobbisty, druhý prokázal loajalitu.

Podle deníku Právo udělil policejní prezident Petr Lessy loni v prosinci medaile dvěma svým nejbližším podřízeným. Náměstek pro vnější službu Vladislav Husák si vyznamenání zasloužil za koordinaci bezpečnostních opatření na Šluknovsku. Náměstek pro řízení lidských zdrojů a podporu výkonu Pavel Osvald se vyznamenal tím, že stabilizoval a rozvíjel policejní informatiku. Co tím Lessy vzkázal řadovým policistům?

Náměstek Husák, nehledě na policejní manévry v neklidných severních Čechách, se v očích veřejnosti naposledy „vyznamenal“ jinou aktivitou. Koncem listopadu byl spatřen na schůzce s velikány pražské politiky a místního lobbingu. V Obecním domě se tehdy sešli exprimátor Pavel Bém, jeho bývalý náměstek Rudolf Blažek, starosta Prahy 10 Milan Richter a bývalý šéf ODS v Praze Boris Šťastný. Mezi účastníky setkání nechyběl Tomáš Hrdlička, šedá eminence pražské ODS, ani jeho přítel a kontroverzní podnikatel Roman Janoušek. „Měl jsem pochůzky v centru, zahlédli jsme se v restauraci, a proto jsem je chtěl pozdravit, případně s nimi prohodit pár slov, což jsem také učinil," vysvětloval svou účast Husák.

Ministr vnitra Jan Kubice označil setkání politiků, lobbistů a policejního funkcionáře za nepřijatelné. Ačkoli byl Husák donucen k podání rezignace, dodnes ve funkci zůstává. Podle vyjádření Lessyho se čeká, jak dopadne reorganizace policejního prezidia, jež má doznat změn. Toto vysvětlení však nic nemění na skutečnosti, že Husák vážným způsobem narušil autoritu šéfa uniformovaných policistů. Policejní prezident pokáraného podřízeného přesto vyznamenal, čímž v podstatě do policejních řad zavelel: „Když se budete stýkat s vlivnými politiky a lobbisty, podržím vás a dostanete medaili.“

Ani v případě „ocenění za informatiku“ není vysvětlení medaile pro náměstka Osvalda vyčerpávající. Lessy totiž zapomněl zmínit jednu podstatnou skutečnost. A sice, že byl Osvlad členem výběrové komise, jež Lessyho doporučila exministrovi vnitra Radku Johnovi coby nejlepšího adepta do funkce policejního šéfa.

Současný ministr vnitra Kubice však přemýšlí, jak snížit počet náměstků policejního prezidenta ze čtyř na tři. Podle posledního návrhu změn přijde o židli právě Osvald. Co tedy vzkázal policejní prezident Lessy níže postaveným policejním šéfům udělením druhé medaile? Odměňujte podřízené za loajalitu, a to zvláště v případech, kdy jejich místa musíte zrušit.

Počet příspěvků: 2, poslední 9.1.2012 05:14 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.