Petr Lessy by měl zlepšit své manažerské schopnosti. Pomohou mu tři rady?

Policejní šéf ve středu představil již třetí vizi lepšího fungování protikorupční policie. Měl by vzniknout nový útvar, který by sám řídil.

Policejní prezident Petr Lessy ve středu na tiskové konferenci představil již svou třetí vizi lepšího fungování protikorupční policie. Dle něho by měl vzniknout nový speciální policejní útvar, který by řešil pouze závažné korupční kauzy a jenž by řídil přímo on. Mohl by prý začít fungovat ještě letos a byl by partnerem speciálního týmu protikorupčních žalobců, který má vzniknout na Nejvyšším státním zastupitelství.

Lessy vystoupil s touto třetí vizí pouhé dva týdny poté, co předal ministrovi vnitra Janu Kubicemu svou druhou verzi změn na policejním prezidiu. V ní však nebyla o novém speciálním protikorupčním útvaru, který by přímo řídil, ani zmínka. To přimělo ČESKOU POZICI ke třem radám policejnímu šéfovi, jež by mu mohly pomoci zlepšit manažerské schopnosti.

Neoznamovat, ale konzultovat

Podle vyjádření pro deník Právo Lessy o své třetí vizi hovořil s ministrem vnitra Janem Kubicem, který musí schválit vznik nového policejního útvaru, zhruba 20 vteřin. To není příliš, jde-li o zásadní změnu v odhalování zločinů páchaných představiteli veřejné moci – soudci, žalobci, úředníky a politiky. Ještě horší však je, že dle informací ČESKÉ POZICE Lessy o své třetí vizi nejednal s vedením policie.

Zamyslet se nad financováním změn

Podle Lessyho by se finanční prostředky na nový útvar měly najít uvnitř policie. Není však žádným tajemstvím, že policie musí hledat vnitřní úspory. Lessy navíc v minulosti tvrdil, že policie je na samé hranici svých finančních možností. Nejasné Lessyho představy o financování nového útvaru naznačují, že nemá svou třetí vizi dobře promyšlenou. K financování útvaru pouze sdělil, že část ze zhruba 700 milionů korun, které policie dostane na techniku, chce použít na jeho vybavení. Budou tedy mít příslušníci nového útvaru finanční prostředky pouze na odposlechy a policejní informátory, které však už pro protikorupční policii také obstarává Útvar zvláštních činností a Útvar speciálních činností? Na tuto otázku Lessy zatím neodpověděl.

Mít předem vše do detailu promyšlené

Policejní šéf Lessy předal na začátku ledna ministrovi vnitra Kubicemu svou druhou verzi změn, v níž byl zachován náměstek pro kriminálkuzabezpečující činnost celorepublikových útvarů stejně jako dosud. (Ve svém prvním návrhu chtěl Lessy sloučit kriminálku, celorepublikové útvary a uniformované policisty pod jednoho náměstka.) Podle druhé verze měly pod Lessyho spadat lidské zdroje a Útvar rychlého nasazení (URNA), v nejnovější třetí vizi však i nový protikorupční útvar. Z toho vyplývá, že Lessy o změnách na policejním prezidiu nemá příliš jasno.

Ve všech třech uvedených záležitostech dle ČESKÉ POZICE policejní šéf Lessy manažersky selhal. Proto je nutné se ptát, co třetí vizí sleduje. Z návrhů, které od loňského října předložil, se zdá, jako by mu především šlo o udržení se ve funkci.

Z jeho snahy dostat pod sebe protikorupční policisty by však mohlo vyplývat, že o mediálně nejviditelnějších a často politicky citlivých kauzách by chtěl mít přehled jen on. Lessy získal funkci policejního prezidenta na základě dohody vládních stran z prosince 2010, která vznikla s pomocí prezidenta Václava Klause, proto by jeho jednání měla odborná i laická veřejnost pozorně sledovat.