Petr Kellner na prodeji podílu v EPH vydělá miliardu eur

Pokud se transakce uskuteční, nejbohatší Čech svou investici do EPH, kam vstoupil v roce 2009, zhodnotí téměř desetinásobně.

Současní partneři v EPH: (zleva) Patrik Tkáč z J&T, Petr Kellner a Daniel Křetínský. foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTK a PPFČeská pozice

Současní partneři v EPH: (zleva) Patrik Tkáč z J&T, Petr Kellner a Daniel Křetínský.

Finanční skupina PPF Petra Kellnera po ovládnutí českého telekomunikačního operátora Telefónica O2 za zhruba 64 miliard korun připravuje uzavřít další obrovskou transakci. Avšak nejbohatší Čech v tomto případě nebude na straně kupujícího. PPF se chystá prodat svůj podíl (44,44 procenta akcií) v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH), které se mezi byznysmeny říká „malý ČEZ“. Hodnota tohoto podílu je odhadována na 1,2 miliardy eur. Pokud se transakce uskuteční, Kellner svou investici do EPH (ve výši asi tří miliard korun), kam vstoupil v roce 2009, zhodnotí téměř desetinásobně.

Od hlavy PPF se jedná o logické rozhodnutí: dokončí čtyřletou investici s parádním ziskem a pro jeho další byznys bude strategičtější držet hotovost než menšinový podíl v EPH.

Akcionáři EPH v těchto dnech intenzivně jednají o radikální změně majetkové struktury. Finální dohoda o této velmi složité transakci zatím neexistuje, nejsou podepsány žádné dokumenty, nicméně existují různé varianty scénáře, z nich je nejpravděpodobnější, že podíl PPF zhruba v poměru půl na půl mají koupit další dva současní akcionáři EPH: podnikatel Daniel Křetínský (nyní drží 18,52 procenta akcií) a československá finanční skupina J&T (37,04 procenta).Podíl PPF zhruba v poměru půl na půl mají koupit další dva současní akcionáři EPH: podnikatel Daniel Křetínský a finanční skupina J&T

To by znamenalo, že J&T by v EPH získala po mnoha letech opět většinový podíl a Křetínský, který společnost manažersky řídí, by vlastnil takzvanou blokační minoritu. Místo dosavadní společné kontroly tří akcionářů holding budou po ukončení obchodu společně řídit dva partneři, přestože skupina J&T bude držet majoritní balík akcií. Holding i po těchto plánovaných transakcích by měl nadále manažersky vést Daniel Křetínský. Tyto informace ČESKÉ POZICI potvrdili nejen vysoce postavení představitelé dotčených společností, ale i zdroje z českých bankovních a energetických kruhů.

„Žádná dohoda o této transakci není podepsána, proto nemá smysl komentovat spekulace,“ reagoval na dotaz ČESKÉ POZICE předseda představenstva a spolumajitel EPH Daniel Křetínský. Ve stejném duchu se vyjádřil i mluvčí finanční skupiny J&T Petr Málek.

Podrobnosti o chystané transakci najdete v pondělních Lidových novinách.