Petr Kellner a Tomáš Hrdlička na Wikipedii

Nemá smysl se ptát, proč to či ono heslo v internetové encyklopedii vypadá, jak vypadá.

V sobotním vydání Lidových novin hovořil novinář Petr Kamberský s matematikem Janem Spoustou o české verzi internetové encyklopedie Wikipedie. Nejzajímavější ze všech otázek zněla: „Co mám dělat, když třeba pod heslem Petr Kellner není vůbec zmíněno problematické získání České pojišťovny. Včetně role tehdejšího ministra financí Ivana Kočárníka, za jehož ,vlády´ Kellner pojišťovnu ovládl a který pak do již soukromé pojišťovny nastoupil?“ Odpověď byla naprosto jasná a správná. „Ideální by bylo napsat heslo pořádně, což je ale náročná práce spojená se studiem dobových pramenů,“ řekl Spousta.

Proč se vlastně novinář takto ptá? Jak si může takovou otázku vůbec připustit? Měl by dělat svoji práci pořádně, přesně tak, jak poradil expert Spousta. Zajít za šéfredaktorem a sdělit mu, že teď bude dělat měsíc na tom, jak Kellner získal Českou pojišťovnu. Přečíst tisíce článků, privatizačních dokumentů, vládních usnesení, položit otázky Kellnerovi, Kočárníkovi, Klausovi a dalším možná desítkám lidí, kteří v procesu postupného odstátnění pojišťovny hráli důležitou roli. Po sběru informací by pak měl následovat seriál článků na toto téma - a případně doplnění mezer v příslušném heslu na Wikipedii.

Že je to těžký, intelektuálně i časově náročný úkol? Samozřejmě. Dočkáme se takových textů od Lidových novin? Těžko. Než tomu tak bude – bude-li tomu tak v Česku někdy - nemá smysl se ptát, proč to či ono heslo na Wikipedii vypadá, jak vypadá.

Nedívejme se ale na vše tak pesimisticky. Třeba heslo Tomáš Hrdlička na Wikipedii vypadá velice zajímavě. Tento mocný pražský lobbista si ho zřejmě ještě nepřečetl. Hodně by se divil, co vše se o něm a jeho blízkých spolupracovnících dá přečíst…

Počet příspěvků: 2, poslední 24.7.2011 07:58 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.