Petr Gazdík: Klid v koalici je důležitější než snížená sazba DPH na knihy a léky

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové vysvětlil Právu, proč při druhém čtení nepodal pozměňovací návrh chystaného zákona o DPH.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík bojoval až do posledního dechu za nižší sazby DPH na léky a knihy, ale nepovedlo se. Věci veřejné řekly ne a přes to nejel vlak. Gazdík s těžkým srdcem musel ustoupit od záměru podat pozměňovací návrh, aby tyto položky zůstaly ve snížené sazbě, v rámci druhého čtení návrhu zákona o DPH.

„Strana Věci veřejné však jasným způsobem řekla, že to bude brát jako porušení koaliční dohody. A v takovém případě že sama podá další pozměňovací návrhy na potraviny a další položky,“ vysvětlil dnes Gazdík Právu s tím, že „v rámci udržení té křehké koaliční dohody a toho, jakým způsobem se tvořila, je si vědom své odpovědnosti“. Nicméně deníku potvrdil, že to pro něj bude asi nejtěžší hlasování ve sněmovně a „přiznává, že bude velmi na hranici se svým svědomím“.

Jak zdůvodňují svůj odpor k přesunutí léků a tiskovin do nižší sazby daně Věci veřejné? Podle sdělení ekonomického experta strany Michala Babáka z 19. července v případě léků prý nejde o opatření, které by pomohlo občanům, ale spíše ministerstvu zdravotnictví. Za zařazením tiskovin do snížené sazby DPH zase Babák cítí „velký lobbing“. „Pokud by šlo pouze o knihy, tak je to v pořádku. Ale když se s nimi ,svezou‘ i noviny a deníky, už by to v podstatě nebyl ten důvod, proč je ponechat ve snížené sazbě,“ řekl tehdy ČTK Babák.

DPH příští rok by měla být ve dvou sazbách 20 a 14 procent, další rok ve sjednocené sazbě 17,5 procenta. Nyní jsou sazby DPH 10 a 20 procent. Na stole byla i varianta sjednocení DPH už v příštím roce na 19 procentech s výjimkou nižší sazby právě pro knihy, noviny a léky. I proti této „ambicióznější“ verzi však Věci veřejné vystupovaly, protože prý 19procentní DPH nepřipustí.

Návrh se sazbou 19 procent s výjimkou na knihy, tištěná média a léky preferoval i Gazdík. „Léky jsou sociálně nejcitlivější položka a knihy jsou pro mě zásadní problém,“ říká poslanec, původním povoláním učitel. A předpokládá, že by tento návrh mohl ministr financí příští rok znovu na vládě podat. Třeba změní Věci veřejné názor. Nebylo by to poprvé.