Pětina obyvatel 30 měst nezvládá své dluhy

Díky interaktivní mapě exekucí, jež na webu přehledně ukazuje situaci v krajích, okresech a nově i v obcích, je poprvé vidět, kde zadluženost obyvatel přerůstá přes hlavu. Exekuce zamořily především sever Čech, Mostecko, Ústecko a Chomutovsko.

Exekuce - ilustrační foto

Exekuce - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Exekuce - ilustrační foto

Severočeské okresy Most, Ústí nad Labem a Chomutov řeší závažný problém. Každému pátému obyvateli staršímu patnácti let tam dýchá na záda exekutor. To je dvakrát horší než celorepublikový průměr – podle aktuálních statistik exekuci čelí 9,3 procenta Čechů, každý jedenáctý. Problémy se koncentrují zejména do měst.

Celorepublikově nejhorší situace je v ústeckém předměstí Trmice, kde čelí exekuci 35 procent obyvatel. Mezi okresními městy má nejzadluženější populaci Chomutov, kde exekuci čelí osm tisíc lidí, každý pátý. V podobné situaci je řada dalších měst na severozápadě Čech, více než 20 procent lidí v exekuci žije i v Duchcově, Jirkově, Bílině, Krupce, Chodově, Litvínově, Ústí nad Labem, Aši a v Mostě.

Vyšší reálná zadluženost

Tato znepokojivá data vyplývají z interaktivní mapy exekucí zveřejněné na webu v úterý 4. dubna, kterou vypracovaly neziskové organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie. „Mapu exekucí jsme zpracovali jako odpověď na kritický nedostatek dat o předluženosti obyvatel Česka,“ uvedl koordinátor projektu Radek Hábl.

Exekutoři vedou dohromady 4,5 milionu řízení proti 834 tisícům lidí. Do toho však nejsou započítávány správní a daňové exekuce, které vedou úřady či obce. Reálná zadluženost obyvatelstva je tedy ještě větší.

Data vycházejí z centrální evidence exekucí, kterou vede Exekutorská komora ČR. Exekutoři vedou dohromady 4,5 milionu řízení proti 834 tisícům lidí. „Do toho však nejsou započítávány správní a daňové exekuce, které vedou úřady či obce. Reálná zadluženost obyvatelstva je tedy ještě větší,“ dodal Hábl. Nejvyšší podíl občanů v exekuci je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Čtvrtá v pořadí je severní Morava. „Ta na tom ale jako celek není až tak špatně. Problémy se koncentrují do několika okresů, zejména na Jesenicko a Bruntálsko,“ doplňuje Hábl.

V těchto regionech je též nejvyšší nezaměstnanost, dle dat z letošního února je na Ústecku a na severní Moravě necelých osm procent. Nejmenší podíl lidí v exekuci je naopak na Vysočině, ve Zlínském a Pardubickém kraji. Z okresů je „nejzdravější“ Žďár nad Sázavou s necelými pěti procenty.

Lepší koordinace

Mapa zpřístupňuje údaje o počtu lidí v exekuci po jednotlivých krajích, okresech a nově i v obcích. Díky tomu by mělo být možné lépe koordinovat státem financované protidluhové projekty. „Budeme moci lépe zacílit podpůrná opatření na místní úrovni, například v podobě dluhových poraden nebo terénní sociální práce,“ řekl Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování. S tím souhlasí i náměstek chomutovského primátora Jan Mareš (ČSSD). „Informace o tom, kolik obyvatel čelí exekuci, může vedení obce pomoci si lépe uvědomit rozsah problému,“ řekl LN.

Mapa zpřístupňuje údaje o počtu lidí v exekuci po jednotlivých krajích, okresech a nově i v obcích. Díky tomu by mělo být možné lépe koordinovat státem financované protidluhové projekty.

„Exekuce totiž do města přinášejí řadu problémů. Ti lidé špatně shánějí bydlení i práci, chytají se do pastí lichvářů a lidí vydělávajících na dávkách na bydlení,“ ilustruje problémy Mareš. Chomutov ale s nálepkou nejzadluženějšího okresního města bojuje. „Už dvanáct let funguje systém dluhového poradenství a terénní sociální práce. Brzy bychom měli od státu dostat prostředky na přijetí dalších deseti terénních pracovníků,“ říká náměstek. V poradně si lidé mohou například nechat sepsat návrh na osobní bankrot.

Chomutovský magistrát v roce 2015 také vyhlásil nulovou toleranci hazardu a zatrhl rovněž podomní prodeje. „Žije u nás mnoho lidí. kteří jsou náchylní k neřestem. Proto děláme vše pro to, abychom negativní jevy eliminovali,“ vysvětluje Jan Mareš. Cestou omezování hazardu se vydali též v Trmicích na Ústecku. „Zakázali jsme ho vyhláškou už před třemi lety, jenže sousední Ústí nad Labem k takovému kroku nesáhlo,“ popisuje starostka Jana Oubrechtová (STAN). Tamní obyvatelé chodí hrát na automatech do sousední ústecké čtvrti Předlicc. Pěšky je to deset minut.

Psychické problémy

Souběžně s mapou exekucí byly zveřejněny i dvě studie. První se na základě hloubkových rozhovorů se zadluženými lidmi pokouší rozklíčovat cesty, jimiž se do problémů dostali. „Příčinou nebývá ani tak nízká finanční gramotnost jako souhra nepříznivých životních okolností, například ztráta zaměstnání, nemoc nebo úmrtí blízké osoby,“ říká Hábl.

Zadlužení lidé často čelí psychickým problémům a nemají prostředky ani na jídlo a bydlení

Zadlužení lidé často čelí psychickým problémům a nemají prostředky ani na jídlo a bydlení. Druhá studie pak nabízí cestu ven z dluhové pasti. „Jsme jedna ze zemí s nejpřísnějšími podmínkami oddlužení,“ podporuje Hábl novelu insolvenčního zákona, kterou aktuálně projednávají poslanci a která by měla osobní bankrot umožnit i lidem, již na něj za současných podmínek nedosáhnou.

Severočeské Trmice mají nejvíc exekucí z celé republiky

V severočeském městě Trmice žije 2610 obyvatel starších 15 let. Každý třetí z nich je zasažen exekucí. Na svém kontě jich mají 6125, průměrný dluh na jednoho člověka je více než 179 tisíc korun. Trmice jsou tak nejzadluženějším městem v Česku. Vyplývá to z interaktivní mapy exekucí zveřejněné v úterý 4. dubna, která na webu přehledně ukazuje situaci v krajích, okresech a nově i v obcích.

„Je to dáno hlavně složením obyvatelstva. Ve městě je několik sociálně vyloučených lokalit, dlouhodobě se potýkáme s vysokou nezaměstnaností, lidé jsou závislí na dávkách a nemají motivaci pracovat. Přesto si bezhlavě půjčují,“ vysvětlila LN starostka města Jana Oubrechtová (STAN). Statistiky uvádějí, že ve městě je dlouhodobě bez práce až 30 procent lidí. Zhruba čtvrtinu obyvatel tvoří Romové.

„Město má omezené možnosti, jak situaci řešit. Můžeme podat pomocnou ruku, ale cestu z dluhů musí najít každý sám,“ říká Oubrechtová. Trmice provozují občanskou poradnu a pořádají kurzy finanční gramotnosti. Díky nové mapě je poprvé vidět, kterým městům zadluženost obyvatel přerůstá přes hlavu. Ve třiceti z nich je v exekuci pětina obyvatel starších 15 let. Se špatnou dluhovou situací se potýká i Nové Město pod Smrkem na Liberecku a Rotava na Sokolovsku, kde je v exekuci třetina lidí starších 15 let.

„Teď se můžeme podívat, jaký je stav předluženosti v konkrétní obci. To nám umožní lépe zacílit podpůrná opatření namístní úrovni, například dluhové poradny či terénní sociální práce,“ říká Radek Jiránek, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování.

Počet příspěvků: 2, poslední 14.4.2017 10:25 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.