Petice na Praze 7: Odvolejte starostu, nebo ať odstoupí sám!

Pro odvolání Marka Ječménka (ODS) se uvádí sedm důvodů. Jedním z nich je dosud neúspěšné hledání nového sídla pro radnici po roce 2015.

Lidem v čele se starostou Markem Ječménkem se ani na druhý pokus nepodařilo vybrat nový objekt pro úředníky sedmé městské části. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Lidem v čele se starostou Markem Ječménkem se ani na druhý pokus nepodařilo vybrat nový objekt pro úředníky sedmé městské části.

Odvolejte starostu, nebo ať odstoupí sám! požadují organizátoři petice na Praze 7. Myšlen Marek Ječmének (ODS), jehož městská část se v uplynulých letech „proslavila“ průzkumem realitního trhu. Hodlá se jím dopracovat ke koupi budovy, ve které bude po roce 2015 sídlit její radnice. Tato akce sice trvá již téměř dva roky, Praha 7 se však zatím ke kýženému cíli nedopracovala.

Diskutabilní proces hledání administrativní budovy, který ČESKÁ POZICE označila za šaškárnu či panoptikum, není jediným „škraloupem“ Marka Ječménka, na nějž organizátoři petice upozorňují. Důvodů pro jeho odvolání či odstoupení je v petici uvedeno sedm:

  • Za celou dobu výkonu starosty nebyl Marek Ječmének schopný zajistit transparentní kritéria a proces výběru nového sídla radnice městské části (MČ) Praha 7.
  • Jen od ledna 2011 do listopadu 2012 vedla rozhodnutí starosty a rady MČ Praha 7 ke zbytečnému vydání víc než milionu korun za různé poradenské služby, které nijak nepřispěly k účelnému výběru nového sídla radnice.
  • Během předchozího ani současného volebního období starosta Ječmének neuspořádal ani jednu veřejnou diskusi na téma nového sídla radnice, přestože jde o investici v řádu stovek milionů korun a má sloužit občanům Prahy 7 dalších několik desítek let.
  • Fond doprivatizace bytů, jenž měl sloužit k nákupu nového sídla radnice, rychle mizí v rámci běžných výdajů a uměle se jím vyrovnává rozpočet, který by byl jinak ztrátový v řádech desítek až stovek milionů korun.
  • Při obnově vozového parku koalice ODS a ČSSD na Praze 7, které starosta Ječmének předsedá, nakupuje zbytečně drahá vozidla Škoda Superb.
  • Systematicky cenzuruje opozici a neumožňuje jí svobodně prezentovat své názory v měsíčníku Hobulet.
  • Během tohoto volebního období byla značně utlumena činnost Kulturního centra Vltavská, na kterou v prostorách „Dopravních podniků“ již nejsou peníze, přičemž se vydávají desítky milionů korun na ztrátový provoz a zvelebení horské chaty Supraphon v Peci pod Sněžkou, kam starosta rád jezdí. Původně tam měly jezdit děti z Prahy 7 na školu v přírodě, ale starosta na ně i na školství na Praze 7 zapomíná.

Obyvatelé Prahy 7 jsou aktivními občany, což dokazuje i jejich početná účast na jednáních zastupitelstva. Schůze naplánovaná na pondělí 3. prosince by měla být dostupná v přímém přenosu na webu.

Kritici procesu hledání nového sídla radnice se již dříve snažili uspořádat referendum za nepředraženou radnici. Organizátoři akce se však přesvědčili, že současné vedení městské části není dobré podceňovat. Koalice ODS a ČSSD totiž letos v dubnu odmítla referendum vyhlásit pod záminkou špatných otázek – a 350 signatářům radnice udělila pokuty za neoprávněný podpis petice. Nicméně na konci října Nejvyšší správní soud oznámil, že referendum za nepředraženou radnici vyhlašuje. Nechme se překvapit, jaký osud bude mít petice požadující starostův konec.