Personální rošáda na ŘSD: Tahají za nitky firmy nebo vlivní lidé?

Šéf Ředitelství silnic a dálnic odvolal provozního ředitele Jiřího Veigerta. Může za to problematický tendr na správu pražských tunelů?

Šéf ŘSD David Čermák (na snímku) se prý s Jiřím Veigertem neshodl na způsobu vedení úseku kontroly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ŘSD David Čermák (na snímku) se prý s Jiřím Veigertem neshodl na způsobu vedení úseku kontroly. | foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice
Šéf ŘSD David Čermák (na snímku) se prý s Jiřím Veigertem neshodl na způsobu vedení úseku kontroly.

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák odvolal před několika dny provozního šéfa Jiřího Veigerta. Běžná personální obměna? Byla by, kdyby se pravděpodobně hlavním důvodem Veigertova odvolání nestal lukrativní tendr na správu pražských tunelů a kdyby se o Veigertovi nehovořilo jako o člověku, který má vlivné zastánce.

V příběhu, který se ČESKÁ POZICE snažila zmapovat, zaznělo mnoho odlišných vysvětlení. Z dostupných informací si lze udělat pouze jeden závěr: Veigertovým odvoláním z ředitelského postu tato story ani zdaleka nekončí.

Když se redakce ptala na důvody Veigertova odvolání přímo Davida Čermáka, dostala pouze strohé vysvětlení: „Neshodli jsme se na způsobu vedení úseku kontroly.“ Blíže se k tématu Veigert vyjadřovat nechtěl.

Jakou roli hrají tunely?

Zdroje ČESKÉ POZICE uvádějí, že pravděpodobně hlavním důvodem, proč má Veigert ve funkci skončit, je problematický tendr na správu tunelů pražského okruhu, který spadal do jeho kompetence. Odhadovaná hodnota zakázky dosahuje 213 milionů korun. Vítěz soutěže by měl mít tunely na starosti od července letošního roku do konce roku 2015.

Soutěž byla vypsána loni na podzim. Otevírání obálek se mělo uskutečnit 23. listopadu, jenže den před tímto aktem Veigert dle svých slov zjistil, že jedna z nich není dobře zabezpečená. Záležitost řešila policie, ovšem bezvýsledně. Kdo obálku porušil, nezjistila. Pouze konstatovala, že nebyl spáchán trestný čin, a případ odložila. Po konzultaci s právníky ŘSD tendr zrušilo, aniž by otevřelo obálky s nabídkami. Letos byla soutěž vypsána znovu.

Otevírání obálek se mělo uskutečnit 23. listopadu, jenže den předtím Veigert dle svých slov zjistil, že jedna z nich není dobře zabezpečenáOproti prvnímu řízení byla zadávací dokumentace doplněna o nová kvalifikační kritéria. Soutěžící měli doložit, že se v minulosti podíleli na obdobné zakázce na správu tunelu, jehož délka byla alespoň 500 metrů. Jenže se objevily názory, že by se kvůli změně podmínek mohli soutěžící obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a tendr napadnout, což by jej značně protáhlo. Navíc se vynořily spekulace, že mohla být soutěž někomu ušita na míru.

Kvůli těmto okolnostem generální ředitel Čermák prodloužil lhůtu pro podání nabídek, a to o šedesát dní. Tedy z konce dubna do 28. června. Zároveň bylo upraveno znění zadávacích podmínek. Rizikem je, že se soutěž nestihne vyhodnotit do 1. července, kdy vyprší kontrakt s firmou Eltodo, která spravuje tunely doposud.

Vše bylo ok

Veigert žádné pochybení v zadání soutěže nevidí a prodloužení lhůty pro podání nabídek považuje za zbytečné. „V zadávací dokumentaci nedošlo k žádné zásadní změně. Změnila se pouze formulace kvalifikačního kritéria. Stojím si za tím, že soutěž byla připravena férově. Navíc zadávací dokumentaci schvaluje generální ředitel, a není tedy možné, abych v ní provedl nějaké změny bez jeho vědomí. Byl informován o průběhu tendru,“ říká manažer. Nevylučuje, že se na jeho odvolání mohou podílet i firmy, které mají zájem získat zakázku na správu tunelů.

O Veigertovi se spekulovalo také jako o kandidátovi na post ministra dopravy po Pavlu DobešoviDoposud ji vykonává společnost Eltodo. Firma již dvakrát zakázku získala v jednacím řízení bez uveřejnění, a to nejprve v únoru a posléze v říjnu loňského roku. Dle stanovených podmínek mělo Eltodo spravovat tunely do konce roku 2012. Jenže v informacích o zakázce, které jsou zveřejněny v internetovém věstníku veřejných zakázek, se konstatuje, že pokud „nebude k 1. 1. 2013 zajištěna nová servisní smlouva cestou otevřeného řízení, bude servis v rámci této zakázky zajištěn k datu účinnosti nové smlouvy, nejdéle však do 30. 6. 2013“. To znamená, že tato lhůta vyprší pouhé dva dny po otevření obálek v právě běžící soutěži. Co se bude dít po uplynutí termínu, zatím není jasné.

Veigert tvrdí, že neshody s ředitelem Čermákem neodstartoval tendr na správu tunelů, ale začaly již na podzim loňského roku. Tehdy se objevily informace, že by měl Veigert Čermáka ve vedení ŘSD nahradit. O Veigertovi se spekulovalo také jako o kandidátovi na post ministra dopravy po Pavlu Dobešovi (dříve LIDEM), který ve funkci skončil na začátku prosince loňského roku.

V polovině října dostaly některé redakce českých médií e-mail, jehož pisatelem byl údajně jeden ze zaměstnanců ŘSD. Také redaktoři ČESKÉ POZICE obdrželi zprávu s názvem Pražští kmotři Janoušek a Rittig chtějí, aby se novým šéfem ŘSD stal jejich člověk. Tímto člověkem měl být právě Jiří Veigert. Dle pisatele měli mít Roman Janoušek s Ivo Rittigem zájem na tom, aby jejich člověk kontroloval další etapu výstavby elektronického mýta na silnicích I. třídy.

Politici a kmotři

Čermák o vedení v ŘSD nakonec nepřišel a ministrem dopravy se po Dobešovi stal Zbyněk Stanjura (ODS). Zda se „kmotrům“ nepodařilo uskutečnit plány, nebo zda byl obsah e-mailu smyšlený, se lze jen dohadovat. Veigert tvrdí, že šlo o připravenou mediální kampaň namířenou proti němu. „Nescházím se s těmito lidmi. Jejich jména znám pouze z novin,“ zdůrazňuje.

Nicméně nedávné Veigertovo odvolání z funkce provozního ředitele mělo dle informací ČESKÉ POZICE odezvu i mezi členy vlády. Ministru dopravy Stanjurovi údajně volalo s dotazy, proč byl Veigert odvolán, hned několik vládních kolegů.

Proslýchá se, že nebýt vlivných kontaktů, byl by Veigert odvolán již dříveO Veigertovi se hovoří jako o člověku, který má podporu mezi vlivnými lidmi. Proslýchá se, že nebýt těchto kontaktů, přišel by o místo daleko dříve. Časopis Týden loni v listopadu napsal, že Veigert přišel do ŘSD díky osobní intervenci Karolíny Peake. Vicepremiérka ale nyní mezi ministry, kteří se kvůli Veigertovi obrátili na Stanjuru, nebyla. Veigert popírá, že by měl politické kontakty a politické zázemí.

Na místo provozního ředitele vyhlásil generální ředitel Čermák výběrové řízení . Zájemci se mohou hlásit do začátku června.

Jiří Veigert je momentálně na nemocenské, a písemné odvolání proto nepřevzal. „Pověřil jsem svého právního zástupce, aby požádal generálního ředitele o vysvětlení, co se vlastně děje,“ říká Veigert. Dodává, že zvažuje právní kroky, a kvůli postupu při svém odvolání nevylučuje ani podání žaloby.

Počet příspěvků: 1, poslední 27.5.2013 09:02 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.