Personální bouře v pražské ČSSD a ODS. Hulinský i Šťastný končí.

Šéf pražské ČSSD neustál kauzu se zneužíváním darů na charitu. Jeho protějšek z ODS nečekané vypovězení koaliční spolupráce s ČSSD.

Pražskými organizacemi ČSSD i ODS se v pátek přehnaly personální bouře.

Petr Hulinský už nebude šéfem pražské organizace ČSSD. Po dohodě s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou a místopředsedou Michalem Haškem podle serveru aktuálně.cz oznámil, že na krajském výkonném výboru složí funkci. Rezignaci mu navíc na pátečním jednání doporučilo i grémium strany. Po nedávném pádu velké pražské koalice, díky které byl Hulinský členem Rady hlavního města, přišel vlivný pražský politik o další významnou funkci.

Měl však také štěstí, protože nebyl vyškrtnut ze strany, což požadoval místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Stranické špičky na pátečním jednání navíc doporučily, aby se příště vnitrostranické spory řešily na půdě sociálních demokratů. To lze vnímat jako výtku Dienstbierovi, který Hulinského veřejně kritizoval v médiích.

Spor o Hulinského v minulých dnech cloumal sociální demokracií. Na konci minulého týdne ho však podpořilo třináct vysoce postavených pražských komunálních politiků ČSSD. Jak informoval server aktuálně.cz, senátora Dienstbiera zase podpořila jedna z místních organizací sociálních demokratů v Praze 7. Ten ve čtvrtek ČESKÉ POZICI sdělil, že podporu má i od zastupitelského klubu ČSSD na Praze 9.

Senátor Dienstbier před rokem hlasitě kritizoval vytvoření pražské velké koalice. Na jednání zastupitelstva v minulém týdnu ČESKÉ POZICI řekl, že velká koalice byla od počátku podvodem na voličích. Na paškál si v této souvislosti vzal právě šéfa pražské ČSSD Hulinského, který je prý symbolem klientelistického pojetí politiky. Jeho nedůvěryhodnost senátor dokumentoval kauzou se zneužitím darů na charitu. (Nadační fond proti korupci ve středu na Hulinského podal trestní oznámení.)

Boris Šťastný rezignoval na svou funkci předsedy pražské ODS po pátečním jednání jejích představitelů s Petrem Nečasem. Hlavu do oprátky si strčil sám, když v pondělí 21. listopadu navrhl ukončit koaliční spolupráci ODS a ČSSD na pražském magistrátu. Zaskočil tím nejen koaličního partnera, ale především primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Šťastnému následně nevyšel záměr vzít si na jednání o nové budoucí koalici 30denní lhůtu, protože Svoboda se tentokrát za jeho zády promptně ve čtvrtek 24. listopadu dohodl na nové koalici s TOP 09.

Šťastnému a jeho křídlu pražské ODS se nepodařilo oslabit pozici primátora. Svoboda svou první velkou bitvu s kmotry vyhrál, a naopak od té doby posiluje. V úterý skončil předseda klubu pražských zastupitelů za ODS Rudolf Blažek. Týž den rada odvolala z dozorčí rady Dopravního podniku politiky, kteří podporovali předchozí vedení hlavního města. Den poté skončil také generální ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák. A očekávají se i další změny ve vedení městských firem.