Pentagon chce Avatara: Vojenského dvojníka ovládaného na dálku

Armádní agentura DARPA investuje do výzkumu spojení člověka se semi-autonomním dvounohým strojem, jeho bojovým náhradníkem.

Připojit vojáka k počítači, aktivovat svého avatara a ovládat jej na dálku - mimo nebezpečnou zónu. S takovými plány chce jít do boje budoucnosti americká armáda. foto: ©? ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Připojit vojáka k počítači, aktivovat svého avatara a ovládat jej na dálku - mimo nebezpečnou zónu. S takovými plány chce jít do boje budoucnosti americká armáda.

S Pentagonem není nuda. Poté, co z něj vzešel nápad na ovládání snů ve stylu filmu Počátek (Inception), jak ČESKÁ POZICE v říjnu informovala, to nyní vypadá, že má ožít další sci-fi snímek. Tentokrát je zaděláno na „blockbuster“ z vůbec největších – na Avatar. Stejně jako ve slavném Cameronově spektáklu vstupoval invalidní voják do mysli modrého mimozemšťana a ovládal jej, měli by američtí bojovníci budoucnosti kontrolovat na dálku těla androidů či strojů, které by plnily náročné a nebezpečné úkoly.

Není to ani tak novinářské blouznění, nýbrž požadavek americké výzkumné vojenské divize DARPA, jež našla ve svém 2,8miliardovém rozpočtu sedm milionů dolarů, které půjdou na projekt nazvaný prostě – Avatar. Na agenturní záměr upozornil magazín Wired, jenž cituje ze zadávací dokumentace: „Program Avatar vyvine vstupní zařízení a alogoritmy, které vojákovi umožní se efektivně spojit se semi-autonomním dvounohým strojem a umožní mu jednat coby vojákův náhradník.“

Tito roboti mají být chytří a mrštní natolik, aby zvládli válečné činnosti. Mezi ně by mělo patřit prohledávání místností, průzkumné mise, ale i evakuace zraněných z boje, požaduje DARPA, agentura plnící sny generálů. K vytvoření akčních robotů není už tak daleko, což dokazuje další z výzkumných projektů zvaný Petman, který kopíruje lidské pohyby a mohl by být zatím nejblíže onomu vojákovu „avatarovi“.


Tvůrcem Petmana je společnost Boston Dynamics, která má i jedno své slavnější dítko – čtyřnohou robotickou transportní mulu AlphaDog, jež bývá hvězdou serveru YouTube; dokázala třeba už i chůzi na kluzkém ledu. Jejím úkolem má být nošení výstroje.

Očekávejme dny, kdy vojáci splynou v myšlenkách se svými vlastními alter-egy...Projekt Avatar, jenž by měl propojit člověka s dvojníkem řízeným na dálku, počítá s pokroky v dálkovém přenášení povelů pohybem i myšlenkami, jak naznačily další projekty placené z obranného rozpočtu. „Dají se očekávat dráždivé vyhlídky, kdy jednoho dne splynou vojáci v myšlenkách se svými vlastními alter-egy,“ píše specializovanýblog Danger Room.

V robotově syntetické kůži

A že takové dny nejsou zase tak daleko, ukázal minulý týden japonský kybernetik Susumu Tači z Keio University. Jeho tým vyvinul robota jménem Telesar V, který je ovládán přes speciální helmu a pár rukavic, jež přenášejí pohyb z člověka na jeho robotického sluhu. Operátor pak ale zároveň může vidět, cítit a slyšet podněty, jako by byl v robotově syntetické kůži, uvedla agentura AFP a natočila k tomu i zajímavé video.


Podle magazínu Time využívá „avatarův“ pán tenkých rukavic s polovodiči a maličkými motorky, které přenášejí robotovy vjemy i na člověka. Antropomorfní robot má pochopitelně ve svých „očích“ a „uších“ umístěny kamery a mikrofony, jež dodávají audiovizuální data do nasazené přílby. Robot může být dle profesora Tačiho využit třeba k odstraňování katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima, ale nadchne jistě i armádní agenturu DARPA.

Student z tokijské Keio University Šo Kamuro, jenž svého „avatara“ cvičně ovládá, přímo říká: „Robot se hýbe, jako bych to byl já sám. Jako mé tělo. Vypadá to, jako bych se stával tím robotem. Když pohybuji rukama, hýbou se i robotické ruce. Totéž s hlavou. Je to zvláštní pocit, který vás nutí se zamýšlet, jestli se z vás skutečně nestává robot.“ Bude to za dvacet let vojáky ještě vůbec překvapovat, když budou pohlížet do tváře nepřítele umělýma očima?